Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2021
12
Do góry

W najmniejszym polskim rezerwacie przyrody zakwitła azalia pontyjskia!

W najmniejszym w kraju rezerwacie przyrody w Woli Zarczyckiej na Podkarpaciu zakwitły azalie pontyjskie! Są jedyne rośliny z rodziny rododendronów, które rosną w Polsce na stanowiskach naturalnych.

Pogoda tej wiosny sprawia, że ich kwitnienie może trwać o kilka dni dłużej. Zazwyczaj trwało ono ok. tygodnia, a teraz może potrwać nawet ok 15 dni!

 

"Azalie pontyjskie są jedynymi azaliami w Polsce, które rosną na naturalnym stanowisku" – powiedział we wtorek PAP Grzegorz Wójcik z nadleśnictwa w Leżajsku. Zaznaczył, że w tym roku (2020 r.) szczytowy okres kwitnienia najprawdopodobniej przypadnie w najbliższym czasie, czyli w trzecim weekendzie maja.

Azalia pontyjska, różanecznik żółty

Azalia pontyjska (Rhododendron luteum) inaczej nazywana różanecznikiem żółtym, występuje głównie na Kaukazie i w Azji Mniejszej. Jest krzewem osiągającym od 1,5 do 2,5 metra wysokości, o liściach podłużnie lancetowatych, opadających na zimę. Jesienią liście zmieniają kolor na karmazynowo-czerwony.

Kwiaty są duże, mają średnicę 3-7 cm. Liczne gatunki i odmiany różaneczników są popularnymi krzewami ogrodowymi.

Azalia pontyjska, fot. _Alicja_ - PixabayFot. _Alicja_ - Pixabay

Według jednej z legend, azalia pontyjska w okolicach Leżajska nie pojawiła się bez udziału człowieka. Miała zostać zasadzona na grobie poległego w walce chana tatarskiego.

Azalia z Woli Zarczyckiej

Żółte kwiaty rosnącej w Woli Zarczyckiej azali wydzielają intensywniejszy zapach niż te zasadzone w ogrodach. Kwiaty na tym krzewie pojawiają się przed rozwojem liści. Taka kolejność powoduje, że są bardzo dobrze widoczne.

W Woli Zarczyckiej w przysiółku Kołacznia znajduje się najdalej na zachód wysunięte w Europie naturalne stanowisko tego krzewu z rodziny wrzosowatych. Najbliższe stanowisko azali znajduje się na Wołyniu. Jest oddalone o ponad 250 kilometrów od rezerwatu.

Rezerwat w Woli Żarczyckiej powstał w 1957 roku. Ma powierzchnię niespełna 10 arów. Azalie rosną tam na piaszczystej wydmie przylegającej do bagna.(PAP)

2020-05-14
Tekst: Alfred Kyc/PAP – Nauka w Polsce, zdjęcie tytułowe: Steve Bidmead/Pixabay

Warto przeczytać
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu