W najmniejszym polskim rezerwacie przyrody zakwitła azalia pontyjskia!

Azalia pontyjska, fot. Steve Bidmead - Pixabay

W najmniejszym w kraju rezerwacie przyrody w Woli Zarczyckiej na Podkarpaciu zakwitły azalie pontyjskie! Są jedyne rośliny z rodziny rododendronów, które rosną w Polsce na stanowiskach naturalnych.

Pogoda tej wiosny sprawia, że ich kwitnienie może trwać o kilka dni dłużej. Zazwyczaj trwało ono ok. tygodnia, a teraz może potrwać nawet ok 15 dni!

Posłuchaj
00:00
12

"Azalie pontyjskie są jedynymi azaliami w Polsce, które rosną na naturalnym stanowisku" – powiedział we wtorek PAP Grzegorz Wójcik z nadleśnictwa w Leżajsku. Zaznaczył, że w tym roku (2020 r.) szczytowy okres kwitnienia najprawdopodobniej przypadnie w najbliższym czasie, czyli w trzecim weekendzie maja.

Azalia pontyjska, różanecznik żółty

Azalia pontyjska (Rhododendron luteum) inaczej nazywana różanecznikiem żółtym, występuje głównie na Kaukazie i w Azji Mniejszej. Jest krzewem osiągającym od 1,5 do 2,5 metra wysokości, o liściach podłużnie lancetowatych, opadających na zimę. Jesienią liście zmieniają kolor na karmazynowo-czerwony.

Kwiaty są duże, mają średnicę 3-7 cm. Liczne gatunki i odmiany różaneczników są popularnymi krzewami ogrodowymi.

Azalia pontyjska, fot. _Alicja_ - Pixabay Fot. _Alicja_ - Pixabay

Według jednej z legend, azalia pontyjska w okolicach Leżajska nie pojawiła się bez udziału człowieka. Miała zostać zasadzona na grobie poległego w walce chana tatarskiego.

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Azalia z Woli Zarczyckiej

Żółte kwiaty rosnącej w Woli Zarczyckiej azali wydzielają intensywniejszy zapach niż te zasadzone w ogrodach. Kwiaty na tym krzewie pojawiają się przed rozwojem liści. Taka kolejność powoduje, że są bardzo dobrze widoczne.

W Woli Zarczyckiej w przysiółku Kołacznia znajduje się najdalej na zachód wysunięte w Europie naturalne stanowisko tego krzewu z rodziny wrzosowatych. Najbliższe stanowisko azali znajduje się na Wołyniu. Jest oddalone o ponad 250 kilometrów od rezerwatu.

Rezerwat w Woli Żarczyckiej powstał w 1957 roku. Ma powierzchnię niespełna 10 arów. Azalie rosną tam na piaszczystej wydmie przylegającej do bagna.(PAP)

2020-05-14
Tekst: Alfred Kyc/PAP – Nauka w Polsce, zdjęcie tytułowe: Steve Bidmead/Pixabay


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Obserwuj
Tematy
Powiązane rośliny

Azalia pontyjska Rhododendron luteum

Nawożenie bez chemii? Naturalnie! Te granulki użyźniają glebę i długo działają
Komentarze

Tagi
Najnowsze treści