Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Rozmnażanie orzechów włoskich z nasion | Jak i kiedy to zrobić?

Orzechy włoskie bardzo dobrze czują się w polskim klimacie i dobrze rosną, obfitując w plony. Same orzechy są nie tylko smaczne, ale przede wszystkim bardzo zdrowe i mogą być wszechstronnie wykorzystane w kuchni. Dlatego warto mieć chociaż jedno drzewo w swoim ogrodzie. Jak rozmnażać orzecha włoskiego? Czy da się ukorzenić orzecha włoskiego?

Spis treści
Jak najlepiej rozmnażać orzech włoski? Jak wysiewać orzechy?

Jak rozmnażać orzechy włoskie?  

Orzechy włoskie najlepiej hodować bezpośrednio z nasiona, czyli orzecha. Ukorzenianie pędów nie jest popularne, gdyż jest bardzo trudne i rzadko kiedy się udaje. Zaszczepienie jest jeszcze trudniejsze, a szanse na powodzenie są znikome. Natomiast uprawa z nasiona jest stosunkowo prosta, a roślina szybko wzrasta. Orzechy wysiewa się jesienią, a rzadziej wiosną.  

Podstawą sukcesu w rozmnażaniu jest wybranie odpowiednich orzechów. Powinny być one świeże, czyli zebrane w ostatnim sezonie.

Jakie orzechy wybrać do rozmnażania i jak je przechować?  

Jeśli orzecha chcemy zasiać wiosną, to trzeba go odpowiednio przechować – najlepiej włożyć go do wilgotnego piasku i umieścić w chłodnym pomieszczeniu. Tak przygotowanego orzecha można umieścić w glebie w marcu lub w kwietniu.

Orzech musi być też zdrowy, a więc nie powinien mieć żadnego nalotu, śladów pleśni, czy plam. Nasiona należy pozbawić zielonej łupiny. Warto też sprawdzić, czy orzechy, z których chcemy zasiać nowe drzewo, są smaczne. Co prawda, nowa roślina nie musi posiadać cech rośliny matecznej, ale zwiększa się szansa na to, że również będzie dawać smaczne orzechy.  

Rodzinne Inspiracje / YouTube


 

Siew orzechów – krok po kroku

  1. Wybór miejsca
    Idealnie, jeśli miejsce wysiewu będzie miejscem docelowym, w którym ma rosnąć orzech, gdyż drzewko nie lubi przesadzania. Dodatkowo drzewo ma silne korzenie palowe, więc gdy drzewo będzie miało 6 lat, jego przesadzenie będzie bardzo trudne.

  2. Sadzenie
    Pozbawiony zielonej łupiny orzech należy zakopać w podłożu na głębokości 7 – 8 cm. Do dołka można dodać trochę kompostu, który zapewni odpowiednią ilość składników mineralnych i lepszy start do wzrostu. Miejsce wysiewu należy przykryć ściółką np. korą lub szyszkami.

  3. Kiełkowanie
    Kiełkowanie powinno rozpocząć się już na wiosnę, a w ciągu roku drzewko osiągnie wysokość od 30 do 50 cm.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Sidliks / Dreamstime

Autor
Rozmnażanie orzechów włoskich z nasion | Jak i kiedy to zrobić?
Rozmnażanie orzechów włoskich z nasion | Jak i kiedy to zrobić?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Ogrodniczka

23-10-2022 05:31

Witam! Artykuł lakoniczny. Jest kilka niuansów, które decydują o tym kiedy będą plonować. Robiąc błąd na początku owoce będą za 10 lat albo i wcale. Jest tylko jeden sposób aby robiąc to prawidłowo chrupać smaczne orzeszki już za 4 lata. Pozdrawiam

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl