Rozmnażanie orzechów włoskich z nasion | Jak i kiedy to zrobić?

Rozmnażanie - wysiewanie orzechów włoskich

Orzechy włoskie bardzo dobrze czują się w polskim klimacie i dobrze rosną, obfitując w plony. Same orzechy są nie tylko smaczne, ale przede wszystkim bardzo zdrowe i mogą być wszechstronnie wykorzystane w kuchni. Dlatego warto mieć chociaż jedno drzewo w swoim ogrodzie. Jak rozmnażać orzecha włoskiego? Czy da się ukorzenić orzecha włoskiego?

Posłuchaj
00:00
21
Spis treści
Jak najlepiej rozmnażać orzech włoski? Jak wysiewać orzechy?

Jak rozmnażać orzechy włoskie?  

Orzechy włoskie najlepiej hodować bezpośrednio z nasiona, czyli orzecha. Ukorzenianie pędów nie jest popularne, gdyż jest bardzo trudne i rzadko kiedy się udaje. Zaszczepienie jest jeszcze trudniejsze, a szanse na powodzenie są znikome. Natomiast uprawa z nasiona jest stosunkowo prosta, a roślina szybko wzrasta. Orzechy wysiewa się jesienią, a rzadziej wiosną.  

Podstawą sukcesu w rozmnażaniu jest wybranie odpowiednich orzechów. Powinny być one świeże, czyli zebrane w ostatnim sezonie.

Jakie orzechy wybrać do rozmnażania i jak je przechować?  

Jeśli orzecha chcemy zasiać wiosną, to trzeba go odpowiednio przechować – najlepiej włożyć go do wilgotnego piasku i umieścić w chłodnym pomieszczeniu. Tak przygotowanego orzecha można umieścić w glebie w marcu lub w kwietniu.

Orzech musi być też zdrowy, a więc nie powinien mieć żadnego nalotu, śladów pleśni, czy plam. Nasiona należy pozbawić zielonej łupiny. Warto też sprawdzić, czy orzechy, z których chcemy zasiać nowe drzewo, są smaczne. Co prawda, nowa roślina nie musi posiadać cech rośliny matecznej, ale zwiększa się szansa na to, że również będzie dawać smaczne orzechy.  

Rodzinne Inspiracje / YouTube


Siew orzechów – krok po kroku

  1. Wybór miejsca
    Idealnie, jeśli miejsce wysiewu będzie miejscem docelowym, w którym ma rosnąć orzech, gdyż drzewko nie lubi przesadzania. Dodatkowo drzewo ma silne korzenie palowe, więc gdy drzewo będzie miało 6 lat, jego przesadzenie będzie bardzo trudne.

  2. Sadzenie
    Pozbawiony zielonej łupiny orzech należy zakopać w podłożu na głębokości 7 – 8 cm. Do dołka można dodać trochę kompostu, który zapewni odpowiednią ilość składników mineralnych i lepszy start do wzrostu. Miejsce wysiewu należy przykryć ściółką np. korą lub szyszkami.

  3. Kiełkowanie
    Kiełkowanie powinno rozpocząć się już na wiosnę, a w ciągu roku drzewko osiągnie wysokość od 30 do 50 cm.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Sidliks / Dreamstime

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Orzech włoski 'Jacek Lubelski' Juglans regia 'Jacek Lubelski'

Orzech włoski Juglans regia

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Gość Ogrodniczka
23-10-2022 07:31
Witam! Artykuł lakoniczny. Jest kilka niuansów, które decydują o tym kiedy będą plonować. Robiąc błąd na początku owoce będą za 10 lat albo i wcale. Jest tylko jeden sposób aby robiąc to prawidłowo chrupać smaczne orzeszki już za 4 lata. Pozdrawiam
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści