Ściółkowanie łupinami orzechów | Jakie wybrać? Czy warto?

Ściółkowanie łupinami orzechów - libraryrachel CC BY 2.0 Flickr

Ściółkowanie roślin w ogrodach jest obecnie bardzo powszechne – warstwa, która ogranicza wzrost chwastów oraz sprawia, że ziemia lepiej zatrzymuje wilgoć, nieprzerwanie zyskuje zwolenników. Oprócz agrowłókniny, kory ogrodniczej lub żwiru możemy zastosować jeszcze coś – łupiny orzechów! Ten stosunkowo nowy zawodnik w grze, choć ciężki do zdobycia, bardzo efektownie wygląda na mniejszych przestrzeniach.

Posłuchaj
00:00
67
Spis treści
Czy można użyć łupin orzechów jako ściółki? Jakie są wady i zalety ściółkowania łupinami orzechów? Czy warto to robić?

Orzechy laskowe jako materiał na ściółkę

Gdy mówimy o orzechach na myśl przychodzą nam orzechy włoskie, laskowe, pistacjowe, itp. Łupiny są pozostałością po ich oczyszczaniu i są świetnym materiałem grzewczym, a nawet ściernym. Jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie ich w ogrodzie powinniśmy pamiętać o kilku ważnych aspektach.

Orzech włoski się nie nadaje do ściółkowania.

Zarówno całe drzewa, jak i ich orzechy, zawierają juglon. Jest to toksyczny związek barwnikowy, mogący wywoływać alergię wśród zwierząt i ludzi. Rośliny wydzielają go do podłoża przez korzenie sprawiając, że mało które gatunki krzewów i bylin chcą rosnąć pod koronami orzechów włoskich. Juglon co prawda jest w stanie się utlenić i stracić swoje "trujące" właściwości, ale to długotrwały proces.

Sprawa ma się inaczej przy leszczynie. Roślina ta jest niezbyt wymagająca oraz nie ma żadnych toksycznych substancji, a jej orzechy – znane nam wszystkim orzeszki laskowe – pod względem twardości przypominają korę, a wielkością drobniejszy żwir. Kolor ich łupin ładnie prezentuje się wśród roślin oraz sprawia, że nasadzenia wyglądają wyjątkowo ciekawie.

Ściółkowanie łupinami orzechów fot. libraryrachel CC BY 2.0 Flickr

Wady ściółkowania z orzechów

Łupiny orzechów, jako materiał do ściółkowania, mają niestety swoje wady.

  • Na rynku jest mało miejsc, gdzie możemy je kupić. Można oczywiście "wyprodukować" je samemu, ale jest to dość czasochłonne.
  • Całkiem ostre krawędzie łupin mogą poranić bardziej wrażliwe łapy psów i kotów. Musimy mieć na uwadze, że nasze nieuważne czworonogi będą narażone na bolesną naukę "nie biegania po rabatach".

Dobrze jest zaplanować ścieżki, które pozwolą na swobodne przemieszczanie się w ogrodzie. Tak jak w przypadku ściółkowania żwirem, dobrze jest wybrać większe płaskie kamienie lub drewno, które ładnie wkomponują się w niecodzienny krajobraz.

W trakcie prac ogrodniczych, Nie unikniemy tego, że łupiny będą się mieszać z ziemią. To bardzo dobrze! Skorupki orzechów laskowych czy też pistacjowych, są doskonałym dodatkiem do kompostu, a co za tym idzie, wymieszanie ich z ziemią nie przyniesie żadnych szkód – takie większe kawałki materiału poprawiają strukturę gleby napowietrzając ją.

ścieżki na rabacie ze ściółką z łupin orzecha fot. libraryrachel Flickr

Otwarte podejście kluczem do rewolucji

Rabata ze ściółką z łupin może wyglądać niczym futurystyczny ogród z innej planety. Dodatkowo jeśli umieścimy w niej ciekawe donice, czy elementy odgradzające poszczególne rośliny, będzie przyciągała wzrok i wzbudzała zaciekawienie nawet u największych tradycjonalistów.

Nie obawiajmy się więc eksperymentować z nowymi rozwiązaniami. Miejmy otwarte podejście do nowo poznanych materiałów, które możemy wykorzystać w ogrodzie – może to właśnie one sprawią, że nasze otoczenie nabierze charakteru i jeszcze bardziej je pokochamy.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcie tytułowe: libraryrachel/CC BY 2.0, zdjęcia w tekście: 1/2/3/4/libraryrachel/CC BY 2.0

Obserwuj
Autor
Katarzyna Jeziorska Katarzyna Jeziorska

Redaktor prowadząca portalu. Z wykształcenia ogrodniczka i specjalistka od roślin leczniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Gość Zaciekawiony
07-11-2019 15:32
Ale skąd wziąć aż tyle orzechów?
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści