Ściółkowanie łupinami orzechów
Ściółkowanie roślin w ogrodach jest obecnie bardzo powszechne – warstwa, która ogranicza wzrost chwastów oraz sprawia, że ziemia lepiej zatrzymuje wilgoć, nieprzerwanie zyskuje zwolenników. Oprócz agrowłókniny, kory ogrodniczej lub żwiru możemy zastosować jeszcze coś – łupiny orzechów! Ten stosunkowo nowy zawodnik w grze, choć ciężki do zdobycia, bardzo efektownie wygląda na mniejszych przestrzeniach.
Gdy mówimy o orzechach na myśl przychodzą nam orzechy włoskie, laskowe, pistacjowe, itp. Łupiny są pozostałością po ich oczyszczaniu i są świetnym materiałem grzewczym, a nawet ściernym. Jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie ich w ogrodzie powinniśmy pamiętać o kilku ważnych aspektach.
Zarówno całe drzewa, jak i ich orzechy, zawierają juglon. Jest to toksyczny związek barwnikowy, mogący wywoływać alergię wśród zwierząt i ludzi. Rośliny wydzielają go do podłoża przez korzenie sprawiając, że mało które gatunki krzewów i bylin chcą rosnąć pod koronami orzechów włoskich. Juglon co prawda jest w stanie się utlenić i stracić swoje "trujące" właściwości, ale to długotrwały proces.
Orzechy laskowe jako materiał na ściółkę
Sprawa ma się inaczej przy leszczynie. Roślina ta jest niezbyt wymagająca oraz nie ma żadnych toksycznych substancji, a jej orzechy – znane nam wszystkim orzeszki laskowe – pod względem twardości przypominają korę, a wielkością drobniejszy żwir. Kolor ich łupin ładnie prezentuje się wśród roślin oraz sprawia, że nasadzenia wyglądają wyjątkowo ciekawie.
![]() |
Wady ściółkowania z orzechów
Łupiny orzechów, jako materiał do ściółkowania, mają niestety swoje wady.
- Na rynku jest mało miejsc, gdzie możemy je kupić. Można oczywiście "wyprodukować" je samemu, ale jest to dość czasochłonne.
- Całkiem ostre krawędzie łupin mogą poranić bardziej wrażliwe łapy psów i kotów. Musimy mieć na uwadze, że nasze nieuważne czworonogi będą narażone na bolesną naukę "nie biegania po rabatach".
Dobrze jest zaplanować ścieżki, które pozwolą na swobodne przemieszczanie się w ogrodzie. Tak jak w przypadku ściółkowania żwirem, dobrze jest wybrać większe płaskie kamienie lub drewno, które ładnie wkomponują się w niecodzienny krajobraz.
W trakcie prac ogrodniczych, Nie unikniemy tego, że łupiny będą się mieszać z ziemią. To bardzo dobrze! Skorupki orzechów laskowych czy też pistacjowych, są doskonałym dodatkiem do kompostu, a co za tym idzie, wymieszanie ich z ziemią nie przyniesie żadnych szkód – takie większe kawałki materiału poprawiają strukturę gleby napowietrzając ją.
![]() |
Otwarte podejście kluczem do rewolucji
Rabata ze ściółką z łupin może wyglądać niczym futurystyczny ogród z innej planety. Dodatkowo jeśli umieścimy w niej ciekawe donice, czy elementy odgradzające poszczególne rośliny, będzie przyciągała wzrok i wzbudzała zaciekawienie nawet u największych tradycjonalistów.
Nie obawiajmy się więc eksperymentować z nowymi rozwiązaniami. Miejmy otwarte podejście do nowo poznanych materiałów, które możemy wykorzystać w ogrodzie – może to właśnie one sprawią, że nasze otoczenie nabierze charakteru i jeszcze bardziej je pokochamy.
Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcie tytułowe: libraryrachel/CC BY 2.0, zdjęcia w tekście: 1/2/3/4/libraryrachel/CC BY 2.0
Komentarze