Indygowiec zwyczajny Amorpha fruticosa

Indygowiec zwyczajny (łac. Amorpha fruticosa)
Indygowiec zwyczajny (Amorpha fruticosa) | To niezwykły krzew ozdobny, który zachwyca delikatnymi, fioletowymi kwiatami z żółtymi pręcikami, zebranymi w długie, gęste kwiatostany. Choć pochodzi z Ameryki Północnej, doskonale radzi sobie w polskich ogrodach, nawet na mniej żyznych glebach. Amorfa krzewiasta, dzięki swojemu luźnemu, nieco dzikiemu pokrojowi, najlepiej prezentuje się w grupach z innymi roślinami, ale sprawdzi się również jako element żywopłotu. Łatwa w uprawie, odporna na zasolenie i mało wymagająca, stanowi doskonały wybór dla każdego miłośnika niebanalnych ogrodów.
Posłuchaj
00:00
6
Dekoracyjność: kwiatostany, ulistnienie
Gleba: przepuszczalna, każda ogrodowa, żyzna, próchniczna
Kolor kwiatów: fioletowe
Kwiatostan: kłos
Kwiaty: niepozorne, drobne, pachnące, dzwonkowate
Owoce: strąki
Pokrój: wzniesiony, rozłożysty, krzaczkowaty
Zapach: kwiaty
Wysokość: 2-3 m
Okres kwitnienia: VI
Korona: luźna, nieregularna
Wilgotność: gleba wilgotna, gleba stale wilgotna, gleba umiarkowanie wilgotna, gleba umiarkowanie sucha
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie

Indygowiec zwyczajny (łac. Amorpha fruticosa), znany też jako amorfa krzewiasta to krzew z rodziny bobowatych (Fabaceae). Roślina pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie najchętniej zasiedla wilgotne tereny w pobliżu zbiorników wodnych, jest też jednak uprawiana w wielu innych rejonach świata jako ogrodowy krzew ozdobny. W odpowiednich warunkach może uciekać z upraw i przenikać do środowiska naturalnego (także w Polsce, choć zdarza się to rzadko).

Wygląd indygowca zwyczajnego

Indygowiec zwyczajny w naturze może dorastać do ok. 5-6 m wys, choć w uprawie osiąga zwykle ok. 2-3 m wys i podobną szerokość. Krzew ma luźny, rozłożysty, miotlasty pokrój i rozwija wzniesione, słabo rozgałęzione w górnej części, cienkie, rosnące w różnych kierunkach pędy. Liście rośliny są pierzaste i złożone z kilkunastu par małych, omszonych, owalnych, miękkich listków, ułożonych wzdłuż ogonka w jednej płaszczyźnie (przypominają wyglądem liście robinii akacjowej). Liście posiadają gruczoły żywiczne, produkujące substancję chroniącą roślinę przed atakiem szkodników.

Indygowiec kwitnie w czerwcu, wydając drobne, fioletowe kwiaty z wystającymi pręcikami i żółtymi pylnikami, zebrane w wąskie, długie, bardzo gęste, kłosowe kwiatostany, osadzone na sztywnych ogonkach. Kwiaty są pachnące (zapach uważany za nieprzyjemny) i silnie miododajne. Po przekwitnieniu kwiaty przekształcają się w zwisające owocostany (strąki), zawierające jedno, rzadziej dwa nasiona.

Indygowiec rozwija głęboki, silny system korzeniowy.

Wymagania uprawowe indygowca – co lubi?

Indygowiec zwyczajny w naturze preferuje słoneczne stanowiska i wilgotne, a nawet podmokłe, żyzne gleby, jednak względem warunków uprawy jest tolerancyjny i poradzi siebie także w półcieniu oraz na typowych, a nawet suchych i niezbyt żyznych glebach ogrodowych. Jest też odporny na zasolenie podłoża. W naszym klimacie zwykle radzi sobie bardzo dobrze, jednak w surowe zimy może zostać uszkodzony przez silniejsze mrozy (przy spadkach temperatury poniżej -20°C).

Indygowiec zwyczajny najlepiej rozmnaża się przez wysiew nasion (daje też obfity samosiew), ale może być też rozmnażany przez sadzonki pędowe lub odkłady poziome.

Redakcja poleca
0 Płyn na kuny – 500 ml | Target
Płyn na kuny – 500 ml | Target
1 Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
2 Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
3 Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1

Pielęgnacja indygowca zwyczajnego

Amorfa krzewiasta ze względu na swój luźny pokrój i tendencję do ogałacania się z liści od dołu, wymaga corocznego cięcia, pozwalającego na zachowanie bardziej zwartej i gęstej formy krzewu. Zabieg wykonuje się tuż po kwitnieniu, gdyż roślina kwitnie na pędach jednorocznych. Cięcie można też przeprowadzić wczesną wiosną (np. w przypadku żywopłotu), wtedy jednak w danym sezonie roślina może nie kwitnąć.

W najchłodniejszych rejonach kraju poleca się okrywać na zimę szczególnie młode egzemplarze indygowca.

Choroby i szkodniki indygowca zwyczajnego

Indygowiec zwyczajny ze względu na wydzielane przez liście substancje odstraszające owady nie jest atakowany przez szkodniki. Bardzo rzadko też choruje.

Zastosowanie indygowca zwyczajnego

Amorfa w ogrodach może być sadzona jako krzew ozdobny o ciekawych, nietypowych kwiatostanach, jednak ze względu na swój luźny, trochę nieporządny pokrój lepiej prezentuje się w grupach z innymi krzewami niż jako soliter. Czasem wykorzystywana jest też do zakładania żywopłotów. Ze względu na mocny system korzeniowy i dużą tolerancję względem warunków uprawy, może ma też zastosowanie w umacnianiu gleb np. na skarpach, które dobrze chroni przed erozją.

Kwiaty nadają się też do cięcia oraz po wysuszeniu wykorzystania w suchych bukietach.

Zdjęcia: olyasolodenko, TashaBubo, Pfmphotostock / AdobeStock

Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści