Czubatka ubiorkolistna (Brachycome iberdifolia) to roślina jednoroczna należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae). W środowisku naturalnym występuje w Australii. Czubatka ma wzniesiony, silnie rozkrzewiony pokrój i dorasta do 40 cm wysokości. Łodygi są cienkie a liście drobne i wąskie.

Kwiatostany - koszyczki o średnicy 2,5 cm przypominające stokrotki - obficie pojawiają się na roślinie od czerwca aż do późnej jesieni. Mają barwę białą, różową, różowo-fioletową lub niebieską.

Zobacz także: Pnącza uprawiane w naszych ogrodach

Uprawa czubatki ubiorkolistnej

Czubatka ubiorkolistna najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych - w innym wypadku słabo kwitnie i jest bardziej podatna na choroby oraz szkodniki.

Stanowisko dodatkowo powinno być w miarę możliwości osłonięte od wiatru. Optymalne podłoże jest próchniczne, żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne i bogate w żelazo. Zwykle roślina nie wymaga nawożenia (negatywnie na nią wpływa zbyt duża zawartość azotu w glebie - wtedy pędy stają się wiotkie).

W czasie regularnych susz rośliny należy podlewać. Czubatki wysiewa się w marcu-kwietniu do inspektów a pod koniec wiosny wysadza na miejsca stałe. W czasie sezonu wegetacyjnego (przed kwitnieniem) sadzonki warto przycinać lub uszczykiwać, aby lepiej rozkrzewiły się.

Zastosowanie

Roślina ze względu na obfite kwitnienie jest bardzo chętnie sadzona na rabaty, szczególnie w ogrodach typu wiejskiego. Nadaje się do uprawy w pojemnikach, również tych wiszących, z powodzeniem może więc być dekoracją balkonów i tarasów.

fot. Gerry (www.flickr.com)