Czubatka ubiorkolistna Brachycome iberdifolia

Czubatka ubiorkolistna (Brachycome iberdifolia) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
24
Dekoracyjność: kwiaty
Gleba: przepuszczalna, żyzna, próchniczna
Kolor kwiatów: różowe, niebieskie, fioletowe, białe
Kwiatostan: koszyczek kwiatowy
Kwiaty: drobne
Pokrój: wzniesiony, rozłożysty
Wysokość: 30-40 cm
Okres kwitnienia: XI, VI, VII, VIII, IX, X
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: roślina dekoracyjna, ogrody przydomowe, pojemniki, rabaty

Czubatka ubiorkolistna (Brachycome iberdifolia) to roślina jednoroczna należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae). W środowisku naturalnym występuje w Australii. Czubatka ma wzniesiony, silnie rozkrzewiony pokrój i dorasta do 40 cm wysokości. Łodygi są cienkie a liście drobne i wąskie.

Kwiatostany - koszyczki o średnicy 2,5 cm przypominające stokrotki - obficie pojawiają się na roślinie od czerwca aż do późnej jesieni. Mają barwę białą, różową, różowo-fioletową lub niebieską.

Zobacz także: Pnącza uprawiane w naszych ogrodach

Uprawa czubatki ubiorkolistnej

Czubatka ubiorkolistna najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych - w innym wypadku słabo kwitnie i jest bardziej podatna na choroby oraz szkodniki.

Stanowisko dodatkowo powinno być w miarę możliwości osłonięte od wiatru. Optymalne podłoże jest próchniczne, żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne i bogate w żelazo. Zwykle roślina nie wymaga nawożenia (negatywnie na nią wpływa zbyt duża zawartość azotu w glebie - wtedy pędy stają się wiotkie).

W czasie regularnych susz rośliny należy podlewać. Czubatki wysiewa się w marcu-kwietniu do inspektów a pod koniec wiosny wysadza na miejsca stałe. W czasie sezonu wegetacyjnego (przed kwitnieniem) sadzonki warto przycinać lub uszczykiwać, aby lepiej rozkrzewiły się.

Zastosowanie

Roślina ze względu na obfite kwitnienie jest bardzo chętnie sadzona na rabaty, szczególnie w ogrodach typu wiejskiego. Nadaje się do uprawy w pojemnikach, również tych wiszących, z powodzeniem może więc być dekoracją balkonów i tarasów.

fot. Gerry (www.flickr.com)

Obserwuj
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści