Trytoma ogrodowa / Trytoma groniasta Kiphofia uvaria

Trytoma groniasta, fot. Daniel Agrelo - Pixabay
Trytoma ogrodowa / Trytoma groniasta (Kiphofia uvaria) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
19
Dekoracyjność: kwiatostany
Gleba: przepuszczalna, żyzna
Kolor kwiatów: żółte, pomarańczowe, czerwone
Kwiatostan: grono
Kwiaty: rurkowe
Odczyn gleby: lekko kwaśna
Owoce: torebka
Pokrój: kępy, wzniesiony
Wysokość: do 1,2 m.
Okres kwitnienia: VIII, IX, X
Trwałość liści: zimozielone
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: sadzona przy ogrodzeniach, miejsca eksponowane, w grupie, ogrody przydomowe, pojemniki, rabaty

Trytoma groniasta, ogrodowa (Kiphofia uvaria) czasem nazywana knifofią, to bardzo efektowna roślina z rodziny złotogłowowatych (Asphodelaceae). Zaliczana jest do ogrodowych roślin cebulowych. Pochodzi z krańców południowych Afryki (Kraj Przyądkowy). Szybko rozpowszechniła się w wielu rejonach świata.

 

Trytomy tworzą kępy o wzniesionym pokroju i mogą dorastać do 120 cm wysokości. To wieloletnie rośliny wytwarzające długie, równowąskie liście odziomkowe. Są one twarde i mocno rynienkowate.

Trytoma groniasta kwitnie od sierpnia do października. Ozdobne kwiatostany rośliny złożone są z rozwijających się stopniowo od dołu do góry kwiatów. Pąki kwiatowe są na początku barwy ciemno-pomarańczowej, a wraz z rozwojem ich kolor zmienia się w coraz bardziej żółty. Są podłużne i mają rurkowaty kształt.

Wymagania i uprawa

Trytomy wymagają stanowisk dobrze oświetlonych. Będą się też lepiej rozwijać w osłoniętej przed wiatrami części ogrodu. Podłoże dla tych kwiatów powinno być przepuszczalne i żyzne, o lekko kwaśnym odczynie pH. Rośliny lubią również średnio wilgotne podłoże, lecz bez tendencji do zalegania wody – części podziemne trytomy łatwo gniją.

Bardzo źle znoszą Polskie zimy. Należy je bardzo dokładnie osłaniać na jesieni przed nadejściem mrozów. Ich liście związuje się razem (tworząc coś na kształt chochoła), a następnie okrywamy je słomą, agrowłókniną lub inną osłoną (czasem, gdy zima jest ostrzejsza, roślina i tak może przemarznąć).

Trytomę groniastą rozmnaża się przez odrosty korzeniowe (tak jak truskawki), dzieląc je wiosną. Można ją również rozmnażać z nasion, które wcześniej poddamy stratyfikacji.

Zastosowanie

Rośliny te najlepiej sadzić na wystawie południowej, koło ściany domu lub małej architektury ogrodowej. Dobrze wyglądają w grupie. Są często komponowane z liliowcami, rudbekiami, pustynnikami, jeżówkami czy krwawnikami. Są doskonałym sąsiedztwem dla traw ozdobnych.

Wybrane odmiany

  • 'Ice Queen' – kwiatostany biało-zielone
  • 'Nancy Red' – mocno czerwone kwiaty
  • 'Lemon Popsicle' – kwiatostany kremowo-cytrynowe

Ciekawostki

W nazwie gatunkowej – uva po łacinie oznacza grono owoców i zwykle odnosi się do winogron. Polska nazwa pochodzi od starego nazewnictwa rośliny (w latach XIX wielu jej naukowa nazwa brzmiała Trytoma uvarii).

W handlu spotykamy kultywatory (mieszańce) rośliny, które występują pod wspólną nazwą trytomy ogrodowe lub potocznie płonące pochodnie.


Zdjęcia: Daniel Agrelo, danuta niemiec/Pixabay, Katarzyna Jeziorska

Obserwuj
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści