Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
34
Okazje

Rozmnażanie truskawek przez odrosty

Truskawki są niezmiernie łatwymi w uprawie roślinami. Tolerują wiele błędów i posadzone w odpowiednim miejscu rodzą pyszne owoce. Co więcej – łatwo też je rozmnażać, szczególnie przez rozłogi! Sprawdź, jak to robić krok po kroku i zadbaj o swoje rośliny.

 

Truskawki są jednymi z najłatwiejszych roślin owocowych do upraw we własnym ogrodzie. By zapewnić sobie regularne i obfite zbiory, trzeba wymieniać rośliny co 3-4 lata – po tym czasie truskawki są mniej produktywne i bardziej podatne na szkodniki glebowe oraz choroby.

Nie trzeba jednak co roku kupować nowych, bo łatwo można je rozmnożyć poprzez przytwierdzenie odrostów (długich łodyg), które rośliny naturalnie wytwarzają latem na powierzchni gleby. W ciągu miesiąca powinny wytworzyć nowe rośliny.

Jak rozmnażać truskawki?
Dzielenie truskawek przez odrosty – krok po kroku

  • Przypnij odrosty do ziemi tuż przy pędzie liściowym, używając do tego kawałka drutu ogrodniczego.
  • Pozostaw odrost do wytworzenia korzeni, utrzymując glebę lekko wilgotną, gdyż korzenie truskawki mają skłonność do gnicia.
  • Nowa roślina na końcu odrostu powinna się ukorzenić w ciągu kilku tygodni.
  • Upewnij się, że nowa roślina wytworzyła korzenie – delikatnie ją pociągnij i sprawdź, czy nie wychodzi zbyt łatwo z podłoża.
  • Jeśli się ukorzeniła, odetnij ją od rośliny matecznej.
  • Przesadź nową roślinę do większej doniczki lub w inne miejsce w ogrodzie.
  • Rozmieść rośliny w odległości co 30 cm, w rzędach, co ułatwi odchwaszczanie.
  • Porządnie je podlewaj, zwłaszcza podczas ciepłej pogody. Warto je też nawozić, by nabrały sił!

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: elenamas_86/Fotolia 

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Tydzień 43, Sentencja nr:7
Jesień w ogrodzie kojarzy nam się z kolorowymi liśćmi. Przybierają one najróżniejsze kolory – złote, czerwone, pomarańczowe lub brązowe. Nie bez powodu ta pora roku nazywana jest złotą polską jesienią.
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Tydzień 43, Sentencja nr:6
Rośliny zimozielone (różaneczniki, świerki, żywotniki) dobrze jest w tym miesiącu obficie podlewać. Różaneczniki ściółkujemy.
Tydzień 43, Sentencja nr:4
Tydzień 43, Sentencja nr:4
W drugiej połowie miesiąca należy po raz ostatni skosić trawnik. Ostrze kosiarki trzeba nastawić tak, by źdźbła traw nie były krótsze niż 5 cm.
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Tydzień 43, Sentencja nr:3
Regularnie grabimy liście opadające na trawnik ale też skoszoną trawę, w przeciwnym razie darń może ulec gniciu. Do grabienia skoszonej trawy i liści najlepiej użyć grabi o sprężystych zębach Pamiętajmy też, że przed zimą warto jest wykonać aerację, czyli napowietrzanie, trawnika.
Tydzień 43, Sentencja nr:2
Tydzień 43, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Tydzień 43, Sentencja nr:1
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłem chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!