Dimorfoteka zatokowa / Dimorfoteka pomarańczowa Dimorphotheca sinuata

Dimorfoteka zatokowa pomarańczowa, fot. Rukimedia - Depositphotos
Dimorfoteka zatokowa / Dimorfoteka pomarańczowa (Dimorphotheca sinuata) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
12
Dekoracyjność: kwiaty
Gleba: przepuszczalna
Kolor kwiatów: różowe, wielobarwne, żółte, pomarańczowe
Kwiatostan: koszyczek kwiatowy
Kwiaty: pojedyncze
Odczyn gleby: obojętna, lekko zasadowa
Pokrój: luźny, płożący
Wysokość: 30-40cm
Okres kwitnienia: VI, VII, VIII, IX
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: w grupie, ogrody przydomowe, małe ogrody, duże ogrody, pojemniki, rabaty, obwódki rabat

Dimorfoteka zatokowa (Dimorphotheca sinuata syn. Dimorphotheca aurantiaca) inaczej dimorfoteka pomarańczowa nazywana złotokwiatem, to niewielka roślina jednoroczna z rodziny astrowatych (Asteraceae). Jej ojczyzną są tropikalne rejony Afryki Południowej, ale bywa też uprawiana w wielu innych krajach świata jako roślina ozdobna.

Dimorfoteka pomarańczowa dorasta do ok. 30-40 cm i tworzy tuż nad ziemią rozetę odziomkowych, zielonych, lancetowatych lub jajowatych, delikatnych, powcinanych na brzegach liści.

Przez całe lato (VI-IX/X) z środka rozety wyrastają miękkie, kruche, częściowo wzniesione, a częściowo pokładające się, zielone pędy, pokryte krótkoogonkowymi, powcinanymi, zielonymi, lancetowatymi liśćmi i zwieńczone dużym koszyczkowym kwiatostanem, złożonym licznych, żółtych lub ciemnych kwiatów rurkowych, otoczonych wianuszkiem długich, wąskich, lancetowatych, pomarańczowych, połyskliwych kwiatów języczkowych (wyglądem przypominają kwiaty nagietków).

U gatunku kwiaty są nieduże i pomarańczowe, ale u odmian i mieszańców mogą być też żółte, różowe, białe lub dwukolorowe oraz znacznie większe.

Nasiona rośliny oferowane są zwykle w postaci wieloodmianowej mieszanki.

Wymagania i uprawa

Dimorfoteka to roślina wybitnie światłolubna. Na rabacie należy przeznaczyć dla niej jak najbardziej słoneczne stanowisko, gdyż tylko w pełnym słońcu jej kwiaty pozostają otwarte – w cieniu i w dni pochmurne kwiat stula płatki i traci większość walorów ozdobnych.

Oprócz słońca, roślina potrzebuje też ciepłej, żyznej, próchniczej, przepuszczalnej i umiarkowanie wilgotnej gleby. Nie lubi zimna i długotrwałych opadów. Z rośliny warto usuwać przekwitłe kwiatostany, dzięki czemu będzie dłużej i obficiej kwitła.

Dimorfotekę zatokową rozmnaża się wyłącznie z nasion, które sieje się wprost do gruntu na przełomie kwietnia i maja (wschody wymagają przerywki) lub pod osłonami w III (siewki pikuje się, a następnie wysadza na miejsce stałe w maju).

Zastosowanie

Dimorfoteka pomarańczowa nadaje się do uprawy na ciepłych, słonecznych rabatach, gdzie dobrze wygląda w niewielkich grupach lub w towarzystwie innych, niezbyt wysokich roślin ozdobnych jak np. aksamitkinagietkimargerytkiżeniszkamaczka kalifornijskiego czy blisko z nią spokrewnionego osteospermum. Doskonale sprawdza się też w ogródkach skalnych i żwirowych. Może być także uprawiana w pojemnikach na słonecznych balkonach i tarasach.

Kwiaty dimorfoteki mogą być ścinane do wazonu ale tylko wtedy, gdy będą stały na słonecznym miejscu, inaczej podobnie jak na cienistej rabacie, stulą płatki.

Wybrane odmiany

  • 'Tetra Goliath' – kwiaty jaskrawo pomarańczowe, ciemnopomarańczowe oczko i brązowy pierścień wokół wewnętrznej podstawy płatków.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Rukimedia, YAYImages, EcoPic/Depositphotos

Obserwuj
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści