Logo
Logo

Rozwar wielkokwiatowy (Platycodon grandiflorus)

Rozwar wielkokwiatowy (Platycodon grandiflorus) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 
 • Dekoracyjność: kwiaty
 • Gleba: żyzna, próchniczna
 • Kolor kwiatów: niebieskie, fioletowe
 • Kwiaty: dzwonkowate, pojedyncze, duże
 • Owoce: torebka
 • Pokrój: wzniesiony, krzaczkowaty
 • Przydatność do spożycia: korzenie
 • Zapach: kwiaty
 • Wysokość: 60 cm
 • Okres kwitnienia: VII, VIII
 • Trwałość liści: sezonowe
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • Stanowisko: słońce, półcień
 • Zastosowanie: tarasy, ogrody wiejskie, skalniaki, rabaty, w grupie, pojemniki, roślina lecznicza, roślina jadalna
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Zastosowanie Polecane odmiany

  Rozwar wielkokwiatowy (Platycodon grandiflorus) to roślina z rodziny dzwonkowatych (Campanulaceae). W naturze można go spotkać w Chinach, Japonii i na Półwyspie Koreańskim, ale jest też uprawiany w wielu innych krajach świata jako roślina ozdobna.

  Wygląd rośliny

  Ta średniej wielkości bylina dorasta do ok. 50-60 cm wysokości. Rozwar wielkokwiatowy tworzy wiosną gęstą rozetę szeroko lancetowatych, dużych, sinozielonych liści o ząbkowanych brzegach. Spomiędzy nich wczesnym latem wyrasta gładki, ulistniony (liście na pędzie ułożone są naprzeciwległymi parami), sztywny, wzniesiony, w górnej części rozgałęziony pęd kwiatowy.

  Rozwar wielkokwiatowy kwitnie w lipcu i sierpniu. Na szczytach rozgałęzień pędów, z pękatych pąków o ciekawym, balonikowym kształcie, rozwijają się duże, szerokodzwonkowate, wzniesione lub lekko pochylone kwiaty, osadzone na długich szypułkach. Ich płatki w dolnej części są zrośnięte, a w górnej rozdzielone i ostro zakończone. Powierzchnię płatków zdobi wyraźne żyłkowanie. Kwiaty u gatunku są fioletowo-niebieskie, ale u odmian mogą być też fioletowe, różowe i białe, a nawet półpełne.

  Roślina wydziela trujący, gęsty, biały sok mleczny.

  Wymagania i uprawa

  Rozwar wielkokwiatowy najlepiej czuje się na słonecznym lub półcienistym stanowisku i żyznej, przepuszczalnej, umiarkowanie wilgotnej glebie. Mrozoodporność rozwaru jest umiarkowana.

  Rozwar wielkokwiatowy najlepiej rozmnażać przez wysiew nasion wiosną na rozsadniku, przesadzając jesienią do ogrodu. Nie poleca się natomiast dzielenia dorosłych egzemplarzy, gdyż przy wykopywaniu łatwo jest uszkodzić ich kruchy system korzeniowy.

  Jest to roślina, która stosunkowo późno pojawia się w sezonie, dlatego jeszcze jesienią warto zaznaczyć miejsce, w którym rośnie rozwar, aby podczas wiosennych prac ogrodniczych nie uszkodzić jego części podziemnej.

  Woda wszędzie tam, gdzie jej potrzebujesz, czyli system Pipeline w praktyce
  Przeczytaj także
  Woda wszędzie tam, gdzie jej potrzebujesz, czyli system Pipeline w praktyce

  Pielęgnacja

  Roślina wymaga systematycznego podlewania z uwagą na to, by jej nie przelewać. Jest to szczególnie ważne w czasie przedłużających się okresów bezdeszczowych. Rozwar warto też nawozić – dobrze reaguje na nawozy mineralne jak i organiczne, a w czasie kwitnienia można stosować specjalne środki dla roślin kwitnących.

  W okresie kwitnienia warto też systematycznie usuwać przekwitłe kwiaty, dzięki czemu rozwar będzie dłużej i obficiej kwitł. Zabieg należy wykonywać w rękawiczkach (z uwagi na sok mleczny).

  Rozwar wielkokwiatowy powinno się osłaniać przed nadejściem zimy. Warto to robić warstwą ściółki, szczególnie w pierwszych latach uprawy.

  Zastosowanie

  W ogrodzie rozwar najładniej prezentuje się w grupach na rabatach lub trawniku. Dobrze komponuje się z goździkami (np. sinym, pierzastym), dzwonkami, begoniami stale kwitnącymi, liliowcami, a także karłowymi iglakami. Może być też uprawiany na skalniakach lub w ogródkach żwirowych, a także w pojemnikach na balkonach i tarasach.

  W Azji Wschodniej ziele rozwaru jest zaliczane do roślin zielarskich i jadalnych (korzeń). Suszone ziele dodaje się do mieszanek herbat ziołowych i likierów. Roślina jest stosowana na przeziębienie.

  Wybrane odmiany


  Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: cozykyoto / AdobeStock, PublicDomainPictures/Pixabay; "Platycodon grandiflorus 'Astra Double Blue"/Carl E Lewis/CC BY 2.0, Cozine / AdobeStock

  Autor
  Rozwar wielkokwiatowy
  Rozwar wielkokwiatowy
  Katarzyna Józefowicz

  Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (1)
   

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl