Logo
Logo

6 niezwykłych letnich roślin | Gwiazdy lipca

Płomienne kolory i obfite kwiatostany to symbole czerwca. Redakcja magazynu Gardeners' World Edycja Polska wybrała 6 niezwykłych roślin, które niczym klejnoty błyszczą na rabatach w tym miesiącu. Poznaj je z bliska!

Gardeners World Edycja Polska
Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Lipiec 2022

gwiazdy lipca lilia tygrysia Lilium lancifolium Flore Pleno
Fot. Bożka Piotrowska
DWIE STRONY MEDALU
Łagodne i urocze skądinąd lilie gwałtownie polaryzują społeczeństwo: jednym ich zapach kojarzy się ze ślubem, innym z pogrzebem. Lilie tygrysie przyglądają się z rozbawieniem tym sporom, bo jako jedne z nielicznych lilii są pozbawione zapachu. Gatunkowa lilia tygrysia kwitnie na pomarańczowo, ale jest też odmiana biała, czerwona, różowa i żółta oraz – jak ta tutaj – pełnokwiatowa, a wszystkie są nakrapiane. Kiedy spór o zapach osłabnie, porozmawiajmy o tym od kiedy tygrysy mają cętki, a nie paski?
Lilia tygrysia (Lilium lancifolium) ‘Flore Pleno’
Nogi (cebulę) lubi mieć w cieniu, a głowę (kwiaty) w słońcu. Rozmnaża się łatwo z cebulek przybyszowych, które pojawiają się latem u nasady liści i szybko spadają na ziemię.
W x S 100-150 cm x 30 cm
gwiazdy lipca liliowiec Hemerocallis Willow
Fot. Bożka Piotrowska
ON JEST TEMU WINNY
Mówi się, że liliowce to kwiaty jednego dnia – żaden z nich nie zobaczy ponownie wschodu słońca, ale to nie do końca prawda. Podczas pochmurnych i chłodnych dni pojedyncze kwiaty z trudem, ale jednak przeżyją o dzień dłużej. Uroda liliowców jest wymagająca: najpiękniej będą wyglądać wtedy, gdy codziennie oberwiesz wszystkie przekwitłe już kwiaty, robiąc miejsce nowym. Może od początku o to chodziło: poświęć im tylko jeden dzień – każdego dnia.
Liliowiec (Hemerocallis) ‘Willow’
Różowowinne płatki z ognistą gardzielą. Rozmnażaj przez podział rozrośniętych kęp późnym latem, po kwitnieniu lub w kwietniu, kiedy zacznie się budzić po zimie.
W x S 70 cm x 50 cm
gwiazdy lipca płomyk wiechowaty Phlox paniculata Laura
Fot. Bożka Piotrowska
JAGODOWA MIŁOŚĆ
Takie nasycenie jadowitego fioletu w kwiatach wywołuje u mnie mieszane uczucia. Natychmiast przychodzą mi na myśl wszystkie wyjątkowo niezdrowe słodycze i szampony do włosów o zapachu owoców, które sprawiają wrażenie, że myjesz się jedzeniem. Niepokojące i przyjemne uczucie jednocześnie. Cukierkowy zapach floksów wcale nie pomaga w tej sytuacji.
Płomyk wiechowaty (Phlox paniculata) ’Laura’
W połowie maja skróć o połowę połowę młodych pędów – zakwitną trochę później, co wydłuży okres kwitnienia. Nie mocz wodą liści, bo sprzyja to występowaniu choroby grzybowej – mączniaka.
W x S 100-150 cm x 60 cm
gwiazdy lipca hortensja ogrodowa Hydrangea macrophylla cameroun
Fot. Bożka Piotrowska
PIEŚNI LODU I OGNIA
Gorące i zimne barwy kwiatów potrafią zupełnie zmienić nasz sposób odbioru ogrodu: od turkusów, błękitów, fioletów i zieleni powieje chłodem, a żółcie, oranże, czerwienie i róże natychmiast wywołają uczucie przyjemnego ciepła. W lipcu nietrudno zarówno o te pierwsze, jak i drugie kolory kwiatów, a kiedy połączysz je razem, to piekło zamarznie i zapłoną lodowce.
Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) ‘Cameroun’
Kwitnie na pędach tego- i ubiegłorocznych, przez całe lato. Dla silnego błękitu kwiatów potrzebuje nawiezienia wczesną wiosną specjalnym nawozem do niebieskich hortensji.
W x S 120 cm x 120 cm
gwiazdy lipca krokosmia Crocosmia Lucifer
Fot. Bożka Piotrowska
Krokosmia (Crocosmia) ‘Lucifer’
Kwitnie od połowy lata do przymrozków. Może przezimować, chociaż nie warto ryzykować: lepiej ją wykopać i przetrzymać do wiosny w pomieszczeniu wolnym od mrozu.
W x S 60-120 cm x 50 cm
Fot. Bożka Piotrowska
PRZYCZAJONY TYGRYS
Alstremerie dobrze już znamy z bukietów, ale w ogrodach wciąż są ciekawostkami. Dzięki coraz bardziej odpornym na mróz odmianom, takim jak ta, mogą w końcu przezimować. Gdziekolwiek się nie pojawią, natychmiast wywołują duże wrażenie – tropikalne wzory na płatkach na pewno mają w tym swój udział.
Wytrzyma spadek temperatury do -15°C zimą. Posadź ją na słonecznym i osłoniętym od wiatru stanowisku, w zasobnej i wilgotnej ziemi.
W x S 60-90 cm x 30-60 cm

Tekst: Łukasz Skop, zdjęcia: Bożka Piotrowska

 

Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Lipiec 2022

Autor
6 niezwykłych letnich roślin | Gwiazdy lipca
6 niezwykłych letnich roślin | Gwiazdy lipca
Gardeners` World. Edycja Polska

Gardeners' World Polska to wydanie licencyjne największego brytyjskiego magazynu ogrodniczego. W zielonym ogródku publikowane są wybrane artykuły z magazynu.