Komelina pospolita (Commelina communis) należy do rodziny komelinowatych (Commelinaceae). W środowisku naturalnym występuje we wschodniej i południowo-wschodniej Azji.W Polsce jest uprawiana jako roślina jednoroczna.
Posiada pokrój wzniesiony. Osiąga 30-40cm wysokości. Liście są jajowato-eliptyczne. Komelina kwitnie wczesnym latem. Kwiaty są drobne, ale liczne. Mają intensywnie błękitną barwę. Otwierają się rano a zamykają w godzinach popołudniowych.
Komelina pospolita - wymagania i uprawa
Roślinę zaleca się sadzić w miejscach słonecznych - wtedy najobficiej kwitnie. Lubi podłoża przepuszczalne, niezbyt zasobne w składniki pokarmowe. Na glebach zbyt żyznych nadmiernie rozrasta się (potrzebuje podpór) i może gorzej kwitnąć.
W cieplejszych krajach jest uprawiana jako bylina, w Polsce jednak nie wytrzymuje zim. Nasiona można wysiewać jesienią lub wczesną wiosną. Nie wymaga nawożenia. W czasie susz zaleca się ją podlewać. Warto także regularnie wykonywać odchwaszczanie, szczególnie w początkowym okresie uprawy.
Zastosowanie komeliny pospolitej
Komelinę w szczególności zaleca się wykorzystywać do tworzenia rabat i obrzeży. Dobrze komponuje się w ogrodach wiejskich i orientalnych. Warto ją uprawiać także na tle drzew. Może rosnąć w pojemnikach - np.: jako ozdoba tarasu. To oryginalna roślina, wzbudzająca podziw z daleka.
zdjęcie: iBulb