Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2022
83
Okazje

Jak spędzać wakacje w ogrodzie?

Dobrze urządzony i zadbany ogród jest piękny przez cały rok. Jednakże okres letni jest szczególny, gdyż zielony zakątek „czaruje” wtedy różnorodnością barw kwiatów i zapachów, dostarcza plonów z warzywniaka i sadu oraz pozwala na przyjemne spędzanie czasu. Co można i trzeba (oprócz odpoczynku) robić w ogrodzie w czasie lata?

 

WAKACJE W OGRODZIE
Vademecum prac i zajęć rekreacyjnych

Wiosna i jesień to czas porządków, zimą skupiamy się na ochronie roślin przed mrozem, a latem... No tak, jeśli myślimy, że będziemy tylko zbierać plony naszej pracy i odpoczywać to jesteśmy w błędzie – zajęć w ogrodzie nie brakuje przez okrągły rok!

W okresie letnim wiele uwagi trzeba poświęcać takim zabiegom pielęgnacyjnym jak podlewanie, odchwaszczanie i ochrona przed chorobami oraz szkodnikami.

Które prace zalicza się do najważniejszych?

ogród ozdobny fot. Michał Mazik
Fot. Michał Mazik

Co robić w wakacje w ogrodzie ozdobnym?

 • Od drugiej połowy sierpnia można sadzić drzewa i krzewy iglaste (wcześniej kończą wegetację od liściastych).

 • Żywopłoty należy ciąć regularnie (do drugiej dekady sierpnia).

 • Rabaty bylinowe i mniejsze krzewy warto ściółkować. To ograniczy zachwaszczenie i wyparowywanie wody. W niewielkim stopniu ściółka jest także nawozem. Warto pamiętać przy tym, że ściółka z igliwia lekko zakwasza glebę.

 • Latem można rozmnażać byliny, które kwitły w okresie wiosennym (m.in. żagwin, macierzanka, płomyk, aster alpejski).

 • Późnym latem należy wykopać i oczyścić cebulki tulipanów, czosnku ozdobnego, narcyzów, hiacyntów i szafirków.

 • Wysokim roślinom rabatowym (malwy, mieczyki, ostróżki) powinno się zapewnić solidne podpory.

 • Początek lipca to ostatni dzwonek na wysiewanie roślin jednorocznych (nagietek, groszek pachnący, portulaka) i dwuletnich (stokrotek, bratków, malw).

 • Przekwitłe kwiatostany niezależnie od gatunku zaleca się regularnie usuwać. To przedłuży okres kwitnienia. Owocostany warto pozostawić, jeśli mają wartość dekoracyjną (driakiew, czarnuszka, miesiącznica, rącznik) lub zamierzamy zebrać z nich nasiona.

owoce fot. PublicDomainPictures
Fot. PublicDomainPictures

Sad w wakacje!

 • Na początku lipca należy przerzedzić zawiązki owoców jabłoni, śliw i grusz. Dzięki temu pozostałe owoce będą zdrowsze i większe.

 • W lipcu i sierpniu można wykonać cięcie letnie porzeczek, agrestu i jeżyn.

 • W sierpniu wykonuje się też cięcie letnie drzew pestkowych i ziarnkowych.

 • Od września można ciąć malinę, aktinidię i orzech włoski.

 • W sadzie należy regularnie prowadzić profilaktykę ochrony przed chorobami grzybowymi (szczególnie przed parchem i mączniakami) oraz szkodnikami (m.in. mszyce, przędziorek). Wszelkie chemiczne preparaty należy zastosować po raz ostatni na 10 dni przed planowanym zbiorem.

 • Pędy uginające się pod ciężarem owoców zaleca się podwiązywać do pnia lub podpierać tyczkami.

 • U wielu gatunków (np. winorośl, jabłonie) warto usuwać liście zacieniające owoce. Dzięki temu będą smaczniejsze i lepiej wybarwione.

 • Plantacje truskawek po zbiorze należy dokładnie oczyścić (skosić liście i usunąć rozłogi).

warzywa fot. Jill Wellington Pixabay
Fot. Jill Wellington/Pixabay

Warzywnik: co robić w wakacje?

trawnik fot. JayMantri Pixabay
Fot. JayMantri/Pixabay

Co robić z trawnikiem w wakacje?

 • Trawa (wbrew powszechnemu mniemaniu) do prawidłowego wzrostu potrzebuje sporych ilości wody. Dlatego trawnik powinno się nawadniać regularnie.

 • Przez całe lato trawnik należy regularnie kosić (co 5-10 dni). Nie powinno się kosić zbyt nisko – minimalna wysokość wynosi 5-7 cm. W tym wypadku sprawdza się reguła: lepiej kosić wyżej i częściej.

 • Trawę najlepiej kosić rano lub wieczorem (nie tylko ze względu na nasz komfort – ale także zdrowotność trawy).

 • W sierpniu należy zmienić nawozy tradycyjne na jesienne. Dokarmianie azotem jest już niewskazane. Nawożenie jesienne na ogół stosuje się do końca września.

 • Przez całe lato zaleca się walczyć z chwastami dwuliściennymi i wieloletnimi (ręcznie lub z pomocą herbicydów, np.: preparatem Bofix).

 • Warto zadbać o brzegi trawnika – to często zaniedbywany element.

 • Jeśli na trawniku pojawi się gruba warstwa filcu, należy przeprowadzić zabieg wertykulacji.

oczko wodne fot. platinumportfolio Sally Wynn Pixabay
Fot. platinumportfolio Sally Wynn/Pixabay

Oczko wodne w okresie wakacyjnym

 • W zbiornikach wodnych na bieżąco należy uzupełniać poziom wody.

 • Co pewien czas warto sprawdzić stan szczelności oczka wodnego i stawu.

 • Latem trzeba szczególnie intensywnie zwalczać glony.

 • Problemem może być słabe napowietrzenie wody. Dlatego powinno się zainstalować kaskadę, fontannę lub pompę napowietrzającą. Takie rozwiązanie ma dodatkowy atut – w „ruchomej” wodzie nie ma dobrych warunków do rozwoju larw komarów.

 • Należy pilnować, aby rośliny w zbiorniku wodnym nadmiernie nie rozrosły się i nie spowodowały zbyt dużego zacienienia. W razie potrzeby można je przyciąć.

relax w ogrodzie fot. Anja Osenberg Pixabay
Fot. Anja Osenberg/Pixabay

Wakacje, czyli jak wypoczywać w ogrodzie?

Przebywanie w ogrodzie, wykonywanie drobnych prac i podziwianie roślin jest samo w sobie wypoczynkiem. Pomijając sam fakt spędzania wolnego czasu na łonie natury (chociaż częściowo kontrolowanej), ogród może dostarczyć także szerszej rozrywki. Co można robić w ogrodzie?

1. Kąpiele w basenie – zabawy i wypoczynek w ciepłej wodzie to nie tylko marzenie dzieci. Posiadając nawet niewielki basen, można korzystać z dobroczynnej mocy natury.

2. Boisko – w większych ogrodach można zdecydować się na siew trawy sportowej i założenie boiska do piłki nożnej, badmintona czy siatkówki. Oczywiście posiadanie boiska to duże udogodnienie, ale w rzeczywistości do zabawy wystarczy kawałek trawnika.

3. Grille, ogniska – sezon letni to czas grillowania. Posiadanie murowanego grilla w ogrodzie to duży atut właściciela. Jednocześnie stabilny grill zapewnia większe bezpieczeństwo w ogrodach, w których przebywają dzieci. Można zdecydować się także na palenisko, które bardziej pasuje do naturalnego charakteru ogrodu.

4. Odpoczynek w altaniealtany lub pawilony są często odwiedzanymi miejscami rekreacyjnymi. Pod dachem i wśród zieleni można spożyć obiad, spędzić czas z rodziną lub zorganizować imprezę. Amatorom wieczornego przebywania w altanie zaleca się posadzenie w pobliżu roślin odstraszających komary.

5. Hamak – w ogrodzie można poczuć się jak na statku lub tropikalnej wyspie! Wystarczy między drzewami zainstalować hamak. To przydatny sprzęt do odpoczynku z książką lub drzemki.

6. Eksperymenty z roślinami – zarówno w ogrodzie jak i w domu można eksperymentować z rzadkimi gatunkami roślin. Tysiące gatunków wytrzymujących nasze zimy czeka na rozpowszechnienie. Warto poznawać nowe okazy, ciekawostki botaniczne i dendrologiczne.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: zhugher/Pixabay

KALENDARZ OGRODNIKA
Dowiedz się więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)Komentarze

09-01-2022 19:54

Kocham spędzać czas w ogrodzie 😉 Czy to latem, jesienią, czy nawet zimą 😉 A gdzie wyjeżdżacie na wakacje skoro już taki temat jest ? Ja zastanawiam się czy nie jechać na wakacje na Mazury w tym roku jak tutaj https://folwarklekuk.pl/dla-rodzin/

Gość Grażyna

21-07-2021 21:10

Po przygodzie z covidem jeszcze bardziej doceniliśmy nasz ogród. Dopracowaliśmy i powiększyliśmy rabaty i nasadzenia. Pojawiły się m.in. róże, które do tej pory mnie nie interesowały - zakochałam się w nich bez pamięci i szykuję dla nich nowe miejsca. Wkomponowaliśmy również ...

Gość Karusia

21-07-2021 10:55

Kochamy spędzać czas na naszej działce. Mamy super sąsiadów na naszym RODos i mamy cykliczne spotkania. Cisza spokój miłe towarzystwo, wymienianie się roslinami i plonami. Pyszne jedzenie na wspolnych grilach i wspolne inicjatywy czy zakupy. Ostatnio wszyscy (of coure tylko chętni) ...

Gość MariaNK.

30-07-2020 12:47

Uwielbiam latem spędzać czas na działce, mamy tam grządki i ogródek, bardzo często tam jeździmy. Ostatnio kupiliśmy nawet z mężem narzędzia z cellfastu, bo planujemy zasadzić tam jeszcze kilka krzewów.

Gość Bożena

29-07-2020 16:57

Niby same oczywistości, a jednak natchnęło 👍 - na pewno zajmę się podpieraniem gałęzi moich śliwek i na świeżo sypnę korą pod berberysy ;)

Pokaż wszystkie komentarze

Twoja strona ogrodu