Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2020
69
Do góry
Artykuł na: 6-9 minut

Jak spędzać wakacje w ogrodzie?

Dobrze urządzony i zadbany ogród jest piękny przez cały rok. Jednakże okres letni jest szczególny, gdyż zielony zakątek „czaruje” wtedy różnorodnością barw kwiatów i zapachów, dostarcza plonów z warzywniaka i sadu oraz pozwala na przyjemne spędzanie czasu. Co można i trzeba (oprócz odpoczynku) robić w ogrodzie w czasie lata?

WAKACJE W OGRODZIE
Vademecum prac i zajęć rekreacyjnych

Wiosna i jesień to czas porządków, zimą skupiamy się na ochronie roślin przed mrozem, a latem... No tak, jeśli myślimy, że będziemy tylko zbierać plony naszej pracy i odpoczywać to jesteśmy w błędzie – zajęć w ogrodzie nie brakuje przez okrągły rok!

W okresie letnim wiele uwagi trzeba poświęcać takim zabiegom pielęgnacyjnym jak podlewanie, odchwaszczanie i ochrona przed chorobami oraz szkodnikami.

Które prace zalicza się do najważniejszych?

ogród ozdobny fot. Michał Mazik
Fot. Michał Mazik

Co robić w wakacje w ogrodzie ozdobnym?

 • Od drugiej połowy sierpnia można sadzić drzewa i krzewy iglaste (wcześniej kończą wegetację od liściastych).

 • Żywopłoty należy ciąć regularnie (do drugiej dekady sierpnia).

 • Rabaty bylinowe i mniejsze krzewy warto ściółkować. To ograniczy zachwaszczenie i wyparowywanie wody. W niewielkim stopniu ściółka jest także nawozem. Warto pamiętać przy tym, że ściółka z igliwia lekko zakwasza glebę.

 • Latem można rozmnażać byliny, które kwitły w okresie wiosennym (m.in. żagwin, macierzanka, płomyk, aster alpejski).

 • Późnym latem należy wykopać i oczyścić cebulki tulipanów, czosnku ozdobnego, narcyzów, hiacyntów i szafirków.

 • Wysokim roślinom rabatowym (malwy, mieczyki, ostróżki) powinno się zapewnić solidne podpory.

 • Początek lipca to ostatni dzwonek na wysiewanie roślin jednorocznych (nagietek, groszek pachnący, portulaka) i dwuletnich (stokrotek, bratków, malw).

 • Przekwitłe kwiatostany niezależnie od gatunku zaleca się regularnie usuwać. To przedłuży okres kwitnienia. Owocostany warto pozostawić, jeśli mają wartość dekoracyjną (driakiew, czarnuszka, miesiącznica, rącznik) lub zamierzamy zebrać z nich nasiona.

owoce fot. PublicDomainPictures
Fot. PublicDomainPictures

Sad w wakacje!

 • Na początku lipca należy przerzedzić zawiązki owoców jabłoni, śliw i grusz. Dzięki temu pozostałe owoce będą zdrowsze i większe.

 • W lipcu i sierpniu można wykonać cięcie letnie porzeczek, agrestu i jeżyn.

 • W sierpniu wykonuje się też cięcie letnie drzew pestkowych i ziarnkowych.

 • Od września można ciąć malinę, aktinidię i orzech włoski.

 • W sadzie należy regularnie prowadzić profilaktykę ochrony przed chorobami grzybowymi (szczególnie przed parchem i mączniakami) oraz szkodnikami (m.in. mszyce, przędziorek). Wszelkie chemiczne preparaty należy zastosować po raz ostatni na 10 dni przed planowanym zbiorem.

 • Pędy uginające się pod ciężarem owoców zaleca się podwiązywać do pnia lub podpierać tyczkami.

 • U wielu gatunków (np. winorośl, jabłonie) warto usuwać liście zacieniające owoce. Dzięki temu będą smaczniejsze i lepiej wybarwione.

 • Plantacje truskawek po zbiorze należy dokładnie oczyścić (skosić liście i usunąć rozłogi).

warzywa fot. Jill Wellington Pixabay
Fot. Jill Wellington/Pixabay

Warzywnik: co robić w wakacje?

trawnik fot. JayMantri Pixabay
Fot. JayMantri/Pixabay

Co robić z trawnikiem w wakacje?

 • Trawa (wbrew powszechnemu mniemaniu) do prawidłowego wzrostu potrzebuje sporych ilości wody. Dlatego trawnik powinno się nawadniać regularnie.

 • Przez całe lato trawnik należy regularnie kosić (co 5-10 dni). Nie powinno się kosić zbyt nisko – minimalna wysokość wynosi 5-7 cm. W tym wypadku sprawdza się reguła: lepiej kosić wyżej i częściej.

 • Trawę najlepiej kosić rano lub wieczorem (nie tylko ze względu na nasz komfort – ale także zdrowotność trawy).

 • W sierpniu należy zmienić nawozy tradycyjne na jesienne. Dokarmianie azotem jest już niewskazane. Nawożenie jesienne na ogół stosuje się do końca września.

 • Przez całe lato zaleca się walczyć z chwastami dwuliściennymi i wieloletnimi (ręcznie lub z pomocą herbicydów, np.: preparatem Bofix).

 • Warto zadbać o brzegi trawnika – to często zaniedbywany element.

 • Jeśli na trawniku pojawi się gruba warstwa filcu, należy przeprowadzić zabieg wertykulacji.

oczko wodne fot. platinumportfolio Sally Wynn Pixabay
Fot. platinumportfolio Sally Wynn/Pixabay

Oczko wodne w okresie wakacyjnym

 • W zbiornikach wodnych na bieżąco należy uzupełniać poziom wody.

 • Co pewien czas warto sprawdzić stan szczelności oczka wodnego i stawu.

 • Latem trzeba szczególnie intensywnie zwalczać glony.

 • Problemem może być słabe napowietrzenie wody. Dlatego powinno się zainstalować kaskadę, fontannę lub pompę napowietrzającą. Takie rozwiązanie ma dodatkowy atut – w „ruchomej” wodzie nie ma dobrych warunków do rozwoju larw komarów.

 • Należy pilnować, aby rośliny w zbiorniku wodnym nadmiernie nie rozrosły się i nie spowodowały zbyt dużego zacienienia. W razie potrzeby można je przyciąć.

relax w ogrodzie fot. Anja Osenberg Pixabay
Fot. Anja Osenberg/Pixabay

Wakacje, czyli jak wypoczywać w ogrodzie?

Przebywanie w ogrodzie, wykonywanie drobnych prac i podziwianie roślin jest samo w sobie wypoczynkiem. Pomijając sam fakt spędzania wolnego czasu na łonie natury (chociaż częściowo kontrolowanej), ogród może dostarczyć także szerszej rozrywki. Co można robić w ogrodzie?

1. Kąpiele w basenie – zabawy i wypoczynek w ciepłej wodzie to nie tylko marzenie dzieci. Posiadając nawet niewielki basen, można korzystać z dobroczynnej mocy natury.

2. Boisko – w większych ogrodach można zdecydować się na siew trawy sportowej i założenie boiska do piłki nożnej, badmintona czy siatkówki. Oczywiście posiadanie boiska to duże udogodnienie, ale w rzeczywistości do zabawy wystarczy kawałek trawnika.

3. Grille, ogniska – sezon letni to czas grillowania. Posiadanie murowanego grilla w ogrodzie to duży atut właściciela. Jednocześnie stabilny grill zapewnia większe bezpieczeństwo w ogrodach, w których przebywają dzieci. Można zdecydować się także na palenisko, które bardziej pasuje do naturalnego charakteru ogrodu.

4. Odpoczynek w altaniealtany lub pawilony są często odwiedzanymi miejscami rekreacyjnymi. Pod dachem i wśród zieleni można spożyć obiad, spędzić czas z rodziną lub zorganizować imprezę. Amatorom wieczornego przebywania w altanie zaleca się posadzenie w pobliżu roślin odstraszających komary.

5. Hamak – w ogrodzie można poczuć się jak na statku lub tropikalnej wyspie! Wystarczy między drzewami zainstalować hamak. To przydatny sprzęt do odpoczynku z książką lub drzemki.

6. Eksperymenty z roślinami – zarówno w ogrodzie jak i w domu można eksperymentować z rzadkimi gatunkami roślin. Tysiące gatunków wytrzymujących nasze zimy czeka na rozpowszechnienie. Warto poznawać nowe okazy, ciekawostki botaniczne i dendrologiczne.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: zhugher/Pixabay

KALENDARZ OGRODNIKA

Komentarze

Gość MariaNK.

30-07-2020 12:47

Uwielbiam latem spędzać czas na działce, mamy tam grządki i ogródek, bardzo często tam jeździmy. Ostatnio kupiliśmy nawet z mężem narzędzia z cellfastu, bo planujemy zasadzić tam jeszcze kilka krzewów.

Gość Bożena

29-07-2020 16:57

Niby same oczywistości, a jednak natchnęło 👍 - na pewno zajmę się podpieraniem gałęzi moich śliwek i na świeżo sypnę korą pod berberysy ;)

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
Warto przeczytać

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
Nowe treści
Aktualności
Nowe rośliny
CEBULOVE
Na czasie
CEBULOVE
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 40, Sentencja nr:7
Tydzień 40, Sentencja nr:7
Nie stosujmy już nawozów azotowych, gdyż przedłużają one okres wegetacji drzew i krzewów, co może stać się przyczyną ich przemarznięcia.
Tydzień 40, Sentencja nr:6
Tydzień 40, Sentencja nr:6
Porażone chorobami lub pleśnią resztki owoców, pędy drzew i krzewów usuwamy po czym palimy. Nie wyrzucamy ich na kompost, gdyż mogą być źródłem chorób roślin.
Tydzień 40, Sentencja nr:5
Tydzień 40, Sentencja nr:5
Możemy jeszcze sadzić rośliny cebulowe kwitnące wiosną (krokusy, tulipany, narcyzy, hiacynty itp.). Jest to ostateczny termin ich sadzenia przed zimą.
Tydzień 40, Sentencja nr:4
Tydzień 40, Sentencja nr:4
Wykopmy z ogrodu rośliny niezimujące w gruncie, np. dalie i begonie. Część nadziemną wykopanych roślin należy usunąć, zaś podziemną – lekko przesuszyć, dokładnie oczyścić i przechowywać zimą w suchym i przewiewnym pomieszczeniu, w temperaturze 5-10°C.
Tydzień 40, Sentencja nr:1
Tydzień 40, Sentencja nr:1
Przenieśmy do domu kwiaty, które do tej pory zdobiły taras lub balkon (najlepiej zrobić to przed sezonem grzewczym, aby różnica temperatury nie była dla roślin zbyt duża). Przeniesione rośliny należy mniej podlewać i zaprzestać ich nawożenia.
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51744
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => badz-eko-uprawiaj-ziola-i-warzywa
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 50887
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => 10-wyjatkowych-miejsc-do-odwiedzenia-w-polsce
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu