WAKACJE W OGRODZIE
Vademecum prac i zajęć rekreacyjnych
Wiosna i jesień to czas porządków, zimą skupiamy się na ochronie roślin przed mrozem, a latem... No tak, jeśli myślimy, że będziemy tylko zbierać plony naszej pracy i odpoczywać to jesteśmy w błędzie – zajęć w ogrodzie nie brakuje przez okrągły rok! W okresie letnim wiele uwagi trzeba poświęcać takim zabiegom pielęgnacyjnym jak podlewanie, odchwaszczanie i ochrona przed chorobami oraz szkodnikami. Które prace zalicza się do najważniejszych?
Fot. Michał Mazik |
Co robić w wakacje w ogrodzie ozdobnym?
- Od drugiej połowy sierpnia można sadzić drzewa i krzewy iglaste (wcześniej kończą wegetację od liściastych).
- Żywopłoty należy ciąć regularnie (do drugiej dekady sierpnia).
- Rabaty bylinowe i mniejsze krzewy warto ściółkować. To ograniczy zachwaszczenie i wyparowywanie wody. W niewielkim stopniu ściółka jest także nawozem. Warto pamiętać przy tym, że ściółka z igliwia lekko zakwasza glebę.
- Latem można rozmnażać byliny, które kwitły w okresie wiosennym (m.in. żagwin, macierzanka, płomyk, aster alpejski).
- Późnym latem należy wykopać i oczyścić cebulki tulipanów, czosnku ozdobnego, narcyzów, hiacyntów i szafirków.
- Wysokim roślinom rabatowym (malwy, mieczyki, ostróżki) powinno się zapewnić solidne podpory.
- Początek lipca to ostatni dzwonek na wysiewanie roślin jednorocznych (nagietek, groszek pachnący, portulaka) i dwuletnich (stokrotek, bratków, malw).
- Przekwitłe kwiatostany niezależnie od gatunku zaleca się regularnie usuwać. To przedłuży okres kwitnienia. Owocostany warto pozostawić, jeśli mają wartość dekoracyjną (driakiew, czarnuszka, miesiącznica, rącznik) lub zamierzamy zebrać z nich nasiona.
Fot. PublicDomainPictures |
Sad w wakacje!
- Na początku lipca należy przerzedzić zawiązki owoców jabłoni, śliw i grusz. Dzięki temu pozostałe owoce będą zdrowsze i większe.
- W lipcu i sierpniu można wykonać cięcie letnie porzeczek, agrestu i jeżyn.
- W sierpniu wykonuje się też cięcie letnie drzew pestkowych i ziarnkowych.
- Od września można ciąć malinę, aktinidię i orzech włoski.
- W sadzie należy regularnie prowadzić profilaktykę ochrony przed chorobami grzybowymi (szczególnie przed parchem i mączniakami) oraz szkodnikami (m.in. mszyce, przędziorek). Wszelkie chemiczne preparaty należy zastosować po raz ostatni na 10 dni przed planowanym zbiorem.
- Pędy uginające się pod ciężarem owoców zaleca się podwiązywać do pnia lub podpierać tyczkami.
- U wielu gatunków (np. winorośl, jabłonie) warto usuwać liście zacieniające owoce. Dzięki temu będą smaczniejsze i lepiej wybarwione.
- Plantacje truskawek po zbiorze należy dokładnie oczyścić (skosić liście i usunąć rozłogi).
Fot. Jill Wellington/Pixabay |
Warzywnik: co robić w wakacje?
- W okresie letnim przeprowadza się zbiór wielu gatunków warzyw. W warzywniku pozostają po nich puste miejsca. Warto zagospodarować je siejąc rośliny na nawóz zielony, siejąc lub sadząc warzywa poplonowe (o krótkim okresie wegetacji) lub wysypując grubą warstwę ściółki.
- W okresie deszczów należy szczególnie zadbać o ochronę przed chorobami grzybowymi.
- W czasie susz warzywa zaleca się regularnie podlewać. Duże potrzeby wodne mają ogórki, seler, rośliny kapustne, kalarepa, sałata i rzodkiewka.
- Kontrolujmy i chrońmy nasze rośliny przed chorobami i szkodnikami.
Fot. JayMantri/Pixabay |
Co robić z trawnikiem w wakacje?
- Trawa (wbrew powszechnemu mniemaniu) do prawidłowego wzrostu potrzebuje sporych ilości wody. Dlatego trawnik powinno się nawadniać regularnie.
- Przez całe lato trawnik należy regularnie kosić (co 5-10 dni). Nie powinno się kosić zbyt nisko – minimalna wysokość wynosi 5-7 cm. W tym wypadku sprawdza się reguła: lepiej kosić wyżej i częściej.
- Trawę najlepiej kosić rano lub wieczorem (nie tylko ze względu na nasz komfort – ale także zdrowotność trawy).
- W sierpniu należy zmienić nawozy tradycyjne na jesienne. Dokarmianie azotem jest już niewskazane. Nawożenie jesienne na ogół stosuje się do końca września.
- Przez całe lato zaleca się walczyć z chwastami dwuliściennymi i wieloletnimi (ręcznie lub z pomocą herbicydów, np.: preparatem Bofix).
- Warto zadbać o brzegi trawnika – to często zaniedbywany element.
- Jeśli na trawniku pojawi się gruba warstwa filcu, należy przeprowadzić zabieg wertykulacji.
Fot. platinumportfolio Sally Wynn/Pixabay |
Oczko wodne w okresie wakacyjnym
- W zbiornikach wodnych na bieżąco należy uzupełniać poziom wody.
- Co pewien czas warto sprawdzić stan szczelności oczka wodnego i stawu.
- Latem trzeba szczególnie intensywnie zwalczać glony.
- Problemem może być słabe napowietrzenie wody. Dlatego powinno się zainstalować kaskadę, fontannę lub pompę napowietrzającą. Takie rozwiązanie ma dodatkowy atut – w „ruchomej” wodzie nie ma dobrych warunków do rozwoju larw komarów.
- Należy pilnować, aby rośliny w zbiorniku wodnym nadmiernie nie rozrosły się i nie spowodowały zbyt dużego zacienienia. W razie potrzeby można je przyciąć.
Fot. Anja Osenberg/Pixabay |
Wakacje, czyli jak wypoczywać w ogrodzie?
Przebywanie w ogrodzie, wykonywanie drobnych prac i podziwianie roślin jest samo w sobie wypoczynkiem. Pomijając sam fakt spędzania wolnego czasu na łonie natury (chociaż częściowo kontrolowanej), ogród może dostarczyć także szerszej rozrywki. Co można robić w ogrodzie?
1. Kąpiele w basenie – zabawy i wypoczynek w ciepłej wodzie to nie tylko marzenie dzieci. Posiadając nawet niewielki basen, można korzystać z dobroczynnej mocy natury.
2. Boisko – w większych ogrodach można zdecydować się na siew trawy sportowej i założenie boiska do piłki nożnej, badmintona czy siatkówki. Oczywiście posiadanie boiska to duże udogodnienie, ale w rzeczywistości do zabawy wystarczy kawałek trawnika.
3. Grille, ogniska – sezon letni to czas grillowania. Posiadanie murowanego grilla w ogrodzie to duży atut właściciela. Jednocześnie stabilny grill zapewnia większe bezpieczeństwo w ogrodach, w których przebywają dzieci. Można zdecydować się także na palenisko, które bardziej pasuje do naturalnego charakteru ogrodu.
4. Odpoczynek w altanie – altany lub pawilony są często odwiedzanymi miejscami rekreacyjnymi. Pod dachem i wśród zieleni można spożyć obiad, spędzić czas z rodziną lub zorganizować imprezę. Amatorom wieczornego przebywania w altanie zaleca się posadzenie w pobliżu roślin odstraszających komary.
5. Hamak – w ogrodzie można poczuć się jak na statku lub tropikalnej wyspie! Wystarczy między drzewami zainstalować hamak. To przydatny sprzęt do odpoczynku z książką lub drzemki.
6. Eksperymenty z roślinami – zarówno w ogrodzie jak i w domu można eksperymentować z rzadkimi gatunkami roślin. Tysiące gatunków wytrzymujących nasze zimy czeka na rozpowszechnienie. Warto poznawać nowe okazy, ciekawostki botaniczne i dendrologiczne.
Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Katarzyna Krociel / Adobe Stock oraz zhugher / Pixabay