Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2021
Okazje

Honda: Listopad w ogrodzie - pielęgnacja ogrodu w ciepłej listopadowej aurze

Ciepła aura w listopadzie sprzyja pracy w ogrodzie. Brak śniegu i niskich temperatur umożliwia nam jak najlepsze przygotowanie roślin do zimowania i aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu.

 

Pielęgnacja ogrodu, podczas ciepłych listopadowych dni

Dopóki nie nadejdą mrozy i opady śniegu możemy jeszcze sadzić drzewa i krzewy, które na zimę zrzucają liście, w tym drzewka owocowe. Po posadzeniu należy jeszcze je przykryć warstwą ziemi, która ochroni korzenie przed niską temperaturą.

Warto także zwracać uwagę na wilgotność gleby szczególnie istotną w przypadku roślin zimozielonych. Zapewnienie odpowiedniej wilgotności jesienią zapobiega ich przesychaniu podczas mroźnych i słonecznych dni spowodowanych suszą fizjologiczną.

Jedną z ostatnich i ważnych czynności do wykonania przed nadejściem przymrozków jest otulenie roślin, np. stroiszem czy słomą, które zapewnią roślinom bezpieczne przetrwanie zimy. Zasadnym zabiegiem jest również wyściółkowanie terenu w strefie korzeniowej korą lub zrębkami. Powinniśmy też - jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy - wykopać byliny takie jak dalie, pacioreczniki czy begonie bulwiaste.

Ważne jesienią: Jesienne prace w ogrodzie. Co zrobić, aby rośliny w dobrej kondycji przetrwały zimę?

Listopad - pielęgnacja ogrodu. Oprysk pod osłonami (fot. Honda)
Oprysk pod osłonami, opryskiwacz
Honda WJR2525 (fot. Honda).

- Wbrew pozorom, w listopadzie, zwłaszcza gdy panują dodatnie temperatury, jest jeszcze wiele pracy do wykonania w ogrodzie. Teraz możemy jeszcze zabezpieczyć rośliny przed wiosenną inwazją szkodników opryskiem jesiennym - preparatem olejowym, który pozbawiony jest szkodliwego oddziaływania na środowisko. - radzi Lidia Tokarska, architekt krajobrazu, inspektor nadzoru terenów zieleni i ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów, prowadząca firmę wykonawczą Zielony Salon.

- Na rynku dostępne są preparaty na bazie oleju parafinowego, które tworzą powłokę. Wówczas larwy czy jaja szkodników duszą się z powodu braku powietrza. W ten sposób skutecznie pozbywamy się ochojników, mszyc, miseczników, skoczków i przędziorków. Kolejny oprysk wykonujemy w lutym i marcu. Należy pamiętać, aby zabiegów tych nie wykonywać więcej niż dwa razy w roku.

Opryskiwacz Honda WJR2525 z 25-litrowym zbiornikiem

Najwygodniejszą i sprawną metodą przeprowadzenia oprysku jest zastosowanie opryskiwacza. Łatwym w obsłudze i efektywnym w działaniu jest urządzenie Honda WJR2525 z 25-litrowym zbiornikiem, lancą o długości 75 cm, pompą o zwiększonej wydajności oraz lekkim paliwo-oszczędnym silnikiem, które zapewniają duży zasięg oprysku i szybkie wykonanie pracy.  Przeznaczony jest stosowania wszystkich środków ochrony roślin i płynnych nawozów. Może być używany też zimą, zgodnie z kalendarzem oprysków, do upraw pod osłonami. Warto jednak pamiętać, by po każdym oprysku dokładnie oczyścić pojemnik.

Trawnik - kosić, nie kosić?

Jeśli w listopadzie, jak obecnie, panuje dodatnia temperatura a powietrze jest wilgotne, to trawa nadal rośnie i powinno się ją jeszcze przed zimą skosić.

- Nie można dopuścić, by na zimę źdźbła pozostały zbyt długie. W za wysokiej trawie przykrytej warstwą śniegu ze zdwojoną siłą tworzy się filc i rozprzestrzeniają się choroby, w tym jedna z najgroźniejszych - pleśń śniegowa, która może całkowicie zniszczyć darń. - wyjaśnia Lidia Tokarska.

- Zatem nadal kosimy trawniki - w mojej praktyce zdarzyło się, że przy ciepłej jesieni ostatnie koszenie zostało wykonane w grudniu. Trzeba też pamiętać, by teraz kosić o "oczko" wyżej niż zazwyczaj, co pozwala darni zgromadzić wystarczającą ilość składników pokarmowych na przetrwanie zimy w dobrej kondycji. Nie zapominajmy o sprawdzeniu stanu ostrzy - zawsze, czy wiosną czy jesienią, powinny być ostre.

Pielęgnacja ogrodu w ciepłej listopadowej aurze. Honda HRX476
Honda HRX476 (fot. Honda).

Patrząc na jesienny trawnik, może się  wydawać, że ostatnie koszenie nie jest tak ważne dla trawy jak to wykonywanie w pełni sezonu. Jednak dla darni jest istotne w jakim stanie pozostawimy ją na zimę - czas mroźny i śnieżny. Tak naprawdę od tego ostatniego koszenia zależy w jakiej kondycji zastaniemy ją na wiosnę i ile wysiłku będziemy musieli włożyć w rewitalizację trawnika. Dlatego warto zwrócić uwagę na ostrość noży i wysokość koszenia, by trawa nie była ani zbyt krótka, ani za wysoka - najlepiej jest ją pozostawić na wysokości ok. 5-6 cm.

Kosiarka z regulacją wysokości koszenia Honda HRX 476 i HRG536

Najdogodniejszym sposobem koszenia na pożądanej wysokości jest posłużenie się kosiarką z regulacją wysokości koszenia - na przykład  Honda HRX 476 (7-stopniowa centralna regulacja) czy HRG536 (6-stopniowa regulacja). W obydwu maszynach można ustawić pożądaną wysokość koszenia w zakresie 2,5-7,9 cm. Kosiarka HRX476 dodatkowo wyposażona jest w system podwójnych noży MicroCut®, który zapewnia dokładniejsze rozdrobnienie źdźbeł roślin.

Jednocześnie o tej porze roku może nas też wyręczyć w sprzątaniu liści z trawnika - umożliwia to system mulczowania zmiennego Versamow®, który zbiera i mieli liście bez konieczności użycia dodatkowych narzędzi.

źródło i fot.: www.mojahonda.pl

Warto przeczytać
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu