Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Honda: Listopad w ogrodzie - pielęgnacja ogrodu w ciepłej listopadowej aurze

Ciepła aura w listopadzie sprzyja pracy w ogrodzie. Brak śniegu i niskich temperatur umożliwia nam jak najlepsze przygotowanie roślin do zimowania i aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu.

Pielęgnacja ogrodu, podczas ciepłych listopadowych dni

Dopóki nie nadejdą mrozy i opady śniegu możemy jeszcze sadzić drzewa i krzewy, które na zimę zrzucają liście, w tym drzewka owocowe. Po posadzeniu należy jeszcze je przykryć warstwą ziemi, która ochroni korzenie przed niską temperaturą.

Warto także zwracać uwagę na wilgotność gleby szczególnie istotną w przypadku roślin zimozielonych. Zapewnienie odpowiedniej wilgotności jesienią zapobiega ich przesychaniu podczas mroźnych i słonecznych dni spowodowanych suszą fizjologiczną.

Jedną z ostatnich i ważnych czynności do wykonania przed nadejściem przymrozków jest otulenie roślin, np. stroiszem czy słomą, które zapewnią roślinom bezpieczne przetrwanie zimy. Zasadnym zabiegiem jest również wyściółkowanie terenu w strefie korzeniowej korą lub zrębkami. Powinniśmy też - jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy - wykopać byliny takie jak dalie, pacioreczniki czy begonie bulwiaste.

Ważne jesienią: Jesienne prace w ogrodzie. Co zrobić, aby rośliny w dobrej kondycji przetrwały zimę?

Listopad - pielęgnacja ogrodu. Oprysk pod osłonami (fot. Honda)
Oprysk pod osłonami, opryskiwacz
Honda WJR2525 (fot. Honda).

- Wbrew pozorom, w listopadzie, zwłaszcza gdy panują dodatnie temperatury, jest jeszcze wiele pracy do wykonania w ogrodzie. Teraz możemy jeszcze zabezpieczyć rośliny przed wiosenną inwazją szkodników opryskiem jesiennym - preparatem olejowym, który pozbawiony jest szkodliwego oddziaływania na środowisko. - radzi Lidia Tokarska, architekt krajobrazu, inspektor nadzoru terenów zieleni i ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów, prowadząca firmę wykonawczą Zielony Salon.

- Na rynku dostępne są preparaty na bazie oleju parafinowego, które tworzą powłokę. Wówczas larwy czy jaja szkodników duszą się z powodu braku powietrza. W ten sposób skutecznie pozbywamy się ochojników, mszyc, miseczników, skoczków i przędziorków. Kolejny oprysk wykonujemy w lutym i marcu. Należy pamiętać, aby zabiegów tych nie wykonywać więcej niż dwa razy w roku.

Opryskiwacz Honda WJR2525 z 25-litrowym zbiornikiem

Najwygodniejszą i sprawną metodą przeprowadzenia oprysku jest zastosowanie opryskiwacza. Łatwym w obsłudze i efektywnym w działaniu jest urządzenie Honda WJR2525 z 25-litrowym zbiornikiem, lancą o długości 75 cm, pompą o zwiększonej wydajności oraz lekkim paliwo-oszczędnym silnikiem, które zapewniają duży zasięg oprysku i szybkie wykonanie pracy.  Przeznaczony jest stosowania wszystkich środków ochrony roślin i płynnych nawozów. Może być używany też zimą, zgodnie z kalendarzem oprysków, do upraw pod osłonami. Warto jednak pamiętać, by po każdym oprysku dokładnie oczyścić pojemnik.

Trawnik - kosić, nie kosić?

Jeśli w listopadzie, jak obecnie, panuje dodatnia temperatura a powietrze jest wilgotne, to trawa nadal rośnie i powinno się ją jeszcze przed zimą skosić.

- Nie można dopuścić, by na zimę źdźbła pozostały zbyt długie. W za wysokiej trawie przykrytej warstwą śniegu ze zdwojoną siłą tworzy się filc i rozprzestrzeniają się choroby, w tym jedna z najgroźniejszych - pleśń śniegowa, która może całkowicie zniszczyć darń. - wyjaśnia Lidia Tokarska.


- Zatem nadal kosimy trawniki - w mojej praktyce zdarzyło się, że przy ciepłej jesieni ostatnie koszenie zostało wykonane w grudniu. Trzeba też pamiętać, by teraz kosić o "oczko" wyżej niż zazwyczaj, co pozwala darni zgromadzić wystarczającą ilość składników pokarmowych na przetrwanie zimy w dobrej kondycji. Nie zapominajmy o sprawdzeniu stanu ostrzy - zawsze, czy wiosną czy jesienią, powinny być ostre.

Pielęgnacja ogrodu w ciepłej listopadowej aurze. Honda HRX476
Honda HRX476 (fot. Honda).

Patrząc na jesienny trawnik, może się  wydawać, że ostatnie koszenie nie jest tak ważne dla trawy jak to wykonywanie w pełni sezonu. Jednak dla darni jest istotne w jakim stanie pozostawimy ją na zimę - czas mroźny i śnieżny. Tak naprawdę od tego ostatniego koszenia zależy w jakiej kondycji zastaniemy ją na wiosnę i ile wysiłku będziemy musieli włożyć w rewitalizację trawnika. Dlatego warto zwrócić uwagę na ostrość noży i wysokość koszenia, by trawa nie była ani zbyt krótka, ani za wysoka - najlepiej jest ją pozostawić na wysokości ok. 5-6 cm.

Kosiarka z regulacją wysokości koszenia Honda HRX 476 i HRG536

Najdogodniejszym sposobem koszenia na pożądanej wysokości jest posłużenie się kosiarką z regulacją wysokości koszenia - na przykład  Honda HRX 476 (7-stopniowa centralna regulacja) czy HRG536 (6-stopniowa regulacja). W obydwu maszynach można ustawić pożądaną wysokość koszenia w zakresie 2,5-7,9 cm. Kosiarka HRX476 dodatkowo wyposażona jest w system podwójnych noży MicroCut®, który zapewnia dokładniejsze rozdrobnienie źdźbeł roślin.

Jednocześnie o tej porze roku może nas też wyręczyć w sprzątaniu liści z trawnika - umożliwia to system mulczowania zmiennego Versamow®, który zbiera i mieli liście bez konieczności użycia dodatkowych narzędzi.

źródło i fot.: www.mojahonda.pl


Warto przeczytać

Komentarze

Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Co wiesz o jesiennych pracach?
Co wiesz o jesiennych pracach?

Co powinien zawierać nawóz jesienny?

Pomysły na Święta
Temat miesiąca
Pomysły na Święta
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Gdy zima zaczyna się za oknami na naszych parapetach w dalszym ciągu kwitną niektóre rośliny. Należy je systematycznie podlewać.
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Poinsecję można kupić już na początku grudnia – będzie wtedy przez kilka tygodni przypominać nam o zbliżających się Świętach.
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Pamiętajmy, aby przed zimą wyczyścić i zakonserwować narzędzia ogrodnicze. Metalowe części warto zabezpieczyć smarem lub preparatem do konserwacji metalu. Narzędzia wygodnie jest przechowywać na specjalnych wieszakach lub stojakach. Miejsce to powinno być zabezpieczone przed wilgocią.
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Krzewy zimozielone warto osłonić na zimę siatkami cieniującymi, które nie przepuszczają promieniowania UV i chronią przed wiatrem. Cieniowanie jest bardzo istotnym zabiegiem, ponieważ z powierzchni liści podczas silnego nasłonecznienia wyparowuje woda, a każda zamarznięta warstwa uniemożliwia roślinie uzupełnianie jej braku.
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Podlewajmy zimozielone krzewy. Jest to bardzo ważne, ponieważ także zimą przez ich liście odparowuje woda, co naraża rośliny na uschnięcie (pamiętajmy jednak, by nie podlewać roślin ogrodowych podczas mrozów).
Twoja strona ogrodu