Kasztan jadalny (Castanea sativa) to drzewo pochodzące z południa Europy. Nie można go mylić z często spotykanym u nas w parkach kasztanowcem białym (Aesculus hippocastanum)! Owoców kasztanowca nie jemy.
Kasztan jadalny ma ciemnozielone, pojedyncze, podłużne, ząbkowane na brzegach liście i owoce otulone kolczastymi torebkami. To drzewo wrażliwe na mrozy, dlatego rzadko sadzone jest w polskich ogrodach. Wymaga ciepłego, osłoniętego od wiatru stanowiska oraz kwaśnej, przepuszczalnej gleby. Drzewiaste formy można spotkać jedynie w najcieplejszej, zachodniej części Polski.
Święto Kasztanów – w terminach zależnych od pory zbiorów w danych rejonach – obchodzi się nie tylko w Portugalii, ale wszędzie tam, gdzie już przed wiekami kasztan jadalny nazywano „drzewem chleba”; mąka z kasztanów stanowiła kiedyś podstawę pożywienia ludzi w tych regionach.
Co zawierają kasztany
- witaminy z grupy B;
- duże ilości potasu;
- tłuszcze nienasycone.
Fot. Barbara Walicka |
Przepis na kasztany w czekoladzie
- Dwie garście kasztanów moczyć w wodzie z dodatkiem szczypty soli przez pół godziny.
- Ponacinać je od wypukłej strony na krzyż.
- Gotować ok. 10 minut.
- Gdy ostygną na tyle, aby można było je wziąć w palce, obrać z łupin. Należy starać się to robić szybko, bo z zimnego owocu trudno zdjąć skórkę.
- Gotować ok. 7 minut w syropie z wody, cukru i łyżki miodu.
- Wyjąć z syropu i przez kolejne pięć dni codziennie wkładać kasztany do wrzącego syropu na 2-3 minuty.
- Zrobić polewę z roztopionej w kąpieli wodnej gorzkiej czekolady. Do polewy dodać 1 łyżeczkę kawy rozpuszczalnej, 1/2 łyżeczki startej skórki z cytryny i kieliszeczek rumu.
- Osączone z syropu, wystudzone kasztany zanurzyć w ciepłej polewie. Wyjmować na talerzyk łyżeczką po jednej sztuce.
Tekst i zdjęcia: Barbara Walicka