Kasztan jadalny Castanea sativa

Kasztan jadalny liście, fot. MrGajowy3 - Pixabay
Kasztan jadalny (Castanea sativa) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
40
Dekoracyjność: cała roślina
Gleba: przepuszczalna, kompostowa, żyzna, próchniczna
Kolor kwiatów: zielonkawe, żółte
Kwiatostan: grono
Kwiaty: drobne
Odczyn gleby: kwaśna, lekko kwaśna
Owoce: kuliste, jadalne
Pokrój: rozłożysty, zwarty
Przydatność do spożycia: owoce
Wysokość: 20-35 m
Okres kwitnienia: VI, VII
Kolor owoców: zielone
Trwałość liści: sezonowe
Korona: szeroka, gęsta
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: duże ogrody, roślina jadalna

Kasztan jadalny (Castanea sativa) to gatunek drzewa z rodziny bukowatych (Fagaceae). Roślina zasiedla rejony basenu Morza Śródziemnego oraz Azji Mniejszej, ale bywa też uprawiana w innych krajach świata.

Kasztan dorasta do ok. 20-35 m wys. i tworzy gruby, szeroki, często skręcony wzdłuż swojej osi pień, pokryty początkowo gładką, później spękaną, brunatną korą. Korona rozwija się na pniu nisko i jest gęsta oraz szeroka. Tworzące ją konary są grube i wzniesione, a młode pędy miękkie i lekko omszone.

Drzewo rozwija duże, pojedyncze, ogonkowe liście o szerokolancetowatym kształcie, ostro ząbkowanym brzegu i zaostrzonym wierzchołku. Są zielone z wyraźnie zaznaczonym na blaszce unerwieniem.

Drzewo zakwita w czerwcu i lipcu, wydając kwiaty męskie i żeńskie. Kwiaty męskie są liczne, drobne, żółte i zebrane w sterczące, długie, cienkie, walcowate kwiatostany (kotki), wyrastające po kilka lub kilkanaście na szczytach pędów. U podstawy kwiatów męskich tworzą się niepozorne i mniej liczne kwiaty żeńskie, które po przekwitnieniu przekształcają się w owoce nazywane kasztanami lub maronami. Owoce są okrągłe i pokryte grubą, zieloną, najeżoną drobnymi kolcami skórką, wewnątrz której znajdują się 2-3 jajowate, spłaszczone z jednej strony, brązowe, błyszczące nasiona (dojrzewają w X).

Wymagania i uprawa

Kasztan jadalny wbrew swojej potężnej sylwetce jest delikatny i wymagający. Oczekuje słonecznego i osłoniętego stanowiska oraz żyznej, próchniczej, przepuszczalnej, lekko wilgotnej, ciepłej gleby o lekko kwaśnym odczynie pH. Znosi półcień i przejściową suszę, ale nie toleruje zimnych, gliniastych podłoży i zalewnia. Preferuje też wilgotne powietrze.

Jest drzewem ciepłolubnym, dlatego źle znosi surowe zimy i często przemarza (wiosną może odrodzić się z odrostów korzeniowych, tworząc wiele pni). Z tego względu najlepiej uprawiać go w najcieplejszych rejonach kraju, a młode egzemplarze okrywać na zimę.

Kasztany można rozmnażać przez wysiew nasion (owocują po kilkunastu latach), z odrostów korzeniowych lub przez szczepienie.

Zastosowanie

Kasztan jadalny to cenione drzewo owocowe, którego bogate w skrobię, witaminy, minerały i cukry owoce spożywa się po upieczeniu lub ugotowaniu. Przeznacza się je też do konserwowania, a nawet wyrabia z nich mąkę.

Drzewo może być też piękną ozdobą ogrodu. Jest polecane do dużych ogrodów, ale istnieją też jego niższe odmiany, które nadają się też na mniejsze powierzchnie.

Wybrane odmiany

  • 'Aureomarginata' (syn. 'Variegata') – o pstrych liściach
  • 'Vincent van Gogh' – niska odm. o poskręcanych pędach
  • 'Anny's Summer Red' – odm. o bordowym umaszczeniu młodych liści

Ciekawostki

Przez pierwsze 10 lat kasztan jadalny rośnie dość wolno, potem zaś osiąga większe przyrosty. Jest gatunkiem długowiecznym – żyje nawet do 500 lat.

Kasztan jadalny w odróżnieniu od pospolitego u nas kasztanowca zwyczajnego to "prawdziwy" kasztan. Obie rośliny różnią się zarówno rodziną, do której należą, jak i wyglądem oraz wymaganiami. Kasztan jadalny jest bardziej wrażliwy na mróz oraz posiada zupełnie inne liście, kwiaty i owoce niż kasztanowiec. W przeciwieństwie do trujących owoców kasztanowca, jego owoce są jadalne i smaczne.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: MrGajowy3, SalvatoreMonetti /Pixabay, eter O'Connor aka anemoneprojectors/CC BY-SA 2.0/Flick

Obserwuj
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Kasztan jadalny 'Aureomarginata' Castanea sativa 'Aureomarginata'

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści