Logo
Logo

6 roślin kwitnących latem | gwiazdy sierpnia

Sierpniowe rabaty tętnią od kolorów i zapachów roślin wytrzymałych na mocne słońce i spiekotę. Poznaj 6 pięknych gwiazd kwitnących o tej porze, wybranych przez redakcje magazynu Gardeners' World Edycja Polska.

Gardeners World Edycja Polska
Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Sierpień 2022

6 roślin kwitnących latem - jeżówka Echinacea JS Engeltje
Fot. Bożka Piotrowska
STOKROTNE DZIĘKI
Kwitnące jeżówki robią duże wrażenie i dużą plamę koloru. Zwykle ich kwiaty rozwijają się na tej samej wysokości, ale tutaj jest trochę inaczej: na każdej łodydze znajduje się po kilka kwiatów na różnych wysokościach, co ułatwia wpasowanie pomiędzy inne rośliny, szczególnie na rabatach naturalistycznych. Z czasem różowy rumieniec rozlewa się coraz bardziej po białych płatkach. To twoja nowa ulubiona jeżówka – tylko nie mów tego wszystkim pozostałym.
Jeżówka (Echinacea) ’JS Engeltje’
Przekwitłe kwiatostany będą zdobić ogród wyjątkowo długo, bo ta odmiana ma silniejsze łodygi. Nawieź i osłoń na zimę rośliny ściółką z kompostu rozłożoną na powierzchni ziemi po kwitnieniu.
W x S 90 cm x 50 cm
6 roślin kwitnących latem - ketmia bagienna Hibiscus moscheutos Summerific Cherry Cheesecake
Fot. Bożka Piotrowska
DANIE GŁÓWNE
Na wielkim białym talerzu podano coś, co zwykle nazywam impresją na obiad: wyjątkowo małą porcję na zbyt wielki głód. Kremowo-wiśniowa krztyna wygląda co prawda apetycznie i smakuje wybornie, lecz chcesz tego zdecydowanie więcej. Wykwintna esencja zabarwiła niby od niechcenia talerz i zaczynasz się zastanawiać, czy jednak nie należy tego jeść tylko oczami. Tak, wciąż mówię o tym hibiskusie bylinowym. A myślałeś, że o czym?
Ketmia bagienna (Hibiscus moscheutos) SUMMERIFIC® ’Cherry Cheesecake’
Kwitnie obficie w lipcu, sierpniu i wrześniu. Olbrzymie kwiaty są podatne na uszkodzenia, także spowodowane przez deszcz. Daj pod korzenie sporo kompostu.
W x S 150 cm x 150 cm
6 roślin kwitnących latem - rącznik pospolity Ricinus communis Carmencita
Fot. Bożka Piotrowska
KASZTANIAKI
Rącznik prowadzi fascynujące życie. Z nasion ozdobionych niepowtarzalnymi złotymi inkrustacjami w trakcie kiełkowania wyłaniają się dwa początkowo żółte liścienie wielkości dwuzłotówek. Siewki rosną błyskawicznie i wkrótce zamieniają się w dwumetrowe giganty z kasztanopodobnymi czerwonymi torebkami nasiennymi. To przez nie przywykłem do nazywania rącznika ogrodowym kasztanowcem, ale spójrzcie tylko na niego i powiedzcie, że nie mam racji.
Rącznik pospolity (Ricinus communis) ’Carmencita’
Wysiej nasiona do pojedynczych doniczek w połowie kwietnia, a miesiąc później wysadź rośliny do gruntu. Potrzebuje dużo słońca i dobrze znosi upały.
W x S 2 m x 1 m
6 roślin kwitnących latem - hortensja kosmata Hydrangea aspera Velvet and Lace
Fot. Bożka Piotrowska
DAMY I WIEŚNIACZKI
W wielu ogrodach tryumfy święcą obecnie odmiany łączące w sobie rysy swoich dzikich przodków z niewielkim tylko ulepszeniem. Ta hortensja ma wykwintne barwy, ale talerzykowate kwiatostany z kilkoma zaledwie kwiatami płonnymi na obrzeżach sprawiają, że da się z nią zaprzyjaźnić, a pełnokwiatowe zawilce kumplują się z pospolitym sadźcem. Każdy chce mieć takich znajomych.
Hortensja kosmata (Hydrangea aspera) ‘Velvet and Lace’
Nie wymaga przycinania, ale lubi próchniczą, żyzną ziemię. Sztywne pędy nie wykładają się po deszczu. Kwitnie od sierpnia, przez dwa miesiące.
W x S 2 m x 2 m
6 roślin kwitnących latem - zawilec mieszańcowy Anemone x hybrida Pamima
Fot. Bożka Piotrowska
Zawilec mieszańcowy (Anemone ×hybrida) ’Pamina’
Na półcienistym stanowisku będzie się łatwo mnożył, a nowe rośliny odrastające od korzeni można oddzielić i przesadzić – najlepiej wiosną. Kwiaty na jesień zamieniają się w suszki uwalniające stopniowo nasiona wyposażone w srebrzysty puch. Ażurowe łodygi pozwalają zawilcom wspaniale łączyć się z trawami ozdobnymi, które w drugiej połowie lata zaczynają już wychodzić na pierwszy plan.
W x S 70 cm x 60 cm
6 roślin kwitnących latem - jeżówka purpurowa Echinacea purpurea White Swan
Fot. Bożka Piotrowska
WYJĄTKOWO ZIMNY SIERPIEŃ
Jeżówki zazwyczaj przynoszą swoimi kwiatami przyjemne ciepło: miodowe kolczaste środki, płatki w ciepłych barwach i mocny, słodki zapach pasują jak ulał do upalnych sierpniowych dni. Z tą jeżówką jest trochę inaczej: to zgraja łabędzi sunących w twoją stronę przez zamarzające jezioro, żeby wyłudzić trochę chlebka.
Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) ’White Swan’
Wabi pszczoły i motyle. W lekkiej ziemi jest bardziej długowieczna niż w ciężkiej, gliniastej. Większe kępy podziel wiosną.
W x S 30-60 cm x 60-90 cm

Tekst: Łukasz Skop, zdjęcia: Bożka Piotrowska

  Gardeners' World Edycja Polska 8 2022

Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Sierpień 2022

Autor
6 roślin kwitnących latem | gwiazdy sierpnia
6 roślin kwitnących latem | gwiazdy sierpnia
Gardeners` World. Edycja Polska

Gardeners' World Polska to wydanie licencyjne największego brytyjskiego magazynu ogrodniczego. W zielonym ogródku publikowane są wybrane artykuły z magazynu.