Jadalne kwiaty z ogrodu. Zdziwisz się, co możesz zjeść!

Czy wiesz, że można zrobić naleśniki z kwiatów czarnego bzu, sałatkę z kwiatów nasturcji i kolorowy deser z kwiatów bratka? Wiele dobrze znanych kwiatów ozdobnych można nie tylko podziwiać, ale i zjeść! Poznaj wybrane jadalne kwiaty wprost z ogrodowej rabaty, warzywnej grządki, czy zachwaszczonej murawy.

Posłuchaj
00:00
179
Spis treści
Czy kwiaty nadają się do jedzenia? Jak założyć jadalny ogródek kwiatowy? Które jadalne kwiaty uprawia się najłatwiej? Które są najsmaczniejsze? Które kwiaty nie nadają się do jedzenia?

Jedzenie ze swojego ogrodu:
owoce, warzywa i ...kwiaty!

Tak – jedzenie kwiatów może wydawać się dziwne, ale tylko do momentu, gdy przypomnimy sobie, że to przecież nic nowego! Kwiatami bowiem są wszystkim dobrze znane brokuły, kalafiory czy karczochy. Dlatego teraz, gdy popatrzymy na kwiaty ozdobne w naszym ogrodzie, może się okazać, że pasują nie tylko do wazonu, ale również na talerz.

Już kilka jadalnych kwiatów dodanych do naszego menu (sałatki, desery, wypieki) nada daniu oryginalności i nowego wyrafinowanego smaku. Jadalne kwiaty nie tylko wyglądają przepięknie na naszych talerzach, ale i doskonale smakują. Nie można też zapominać, że niektóre z nich są też bogate w witaminy.

Make Your Life Greener / YouTube


tvnpl / YouTube


Uprawa jadalnych kwiatów:
do ogrodu i na talerz!

Jeśli zasmakują nam kwiatowe potrawy, to powinniśmy pomyśleć o założeniu jadalnego ogródka kwiatowego. Można go założyć dosłownie wszędzie – obok uprawy warzyw, przy ziołach z ogrodu, lub jako cześć całorocznej rabaty kwiatowej. Można je także posadzić w formie małego kwietnika, tuż przy domu, tak aby zawsze były "pod ręką" lub posadzić w doniczkach na balkonie.

Własny ogródek kwiatów jadalnych daje nam pewność, jaki kwiat jemy oraz w jakich warunkach był uprawiany – nie stosujemy wtedy chemicznych nawozów oraz środków ochrony roślin. Jadalne kwiaty dziko rosnące na łące można zbierać podczas spacerów. Warto zbierać je tylko z miejsc oddalonych od ruchliwych dróg.

Jadalne kwiaty z ogrodu

1. Pomarańczowo-złociste płatki kwiatów nagietka lekarskiego (Calendula officinalis) dodaje się do sałatek, zup i sosów, do barwienia ryżu, masła i serów, którym nadaje piękny kolor.

2. Kwiaty mniszka lekarskiego (Taraxacum officinale) nazywanego błędnie mleczem, mają miodowy smak, jeśli zrywane są wcześnie. Można je także dodawać do sałatek lub robić z nich syropy i nalewki.

3. Kwiaty stokrotek pospolitych (Bellis perennis) są idealnym dodatkiem do sałatek. Małe kwiatki dodaje się całe, z dużych obrywa się tylko płatki.Stokrotkami można także ozdabiać torty i słodkie desery.

4. Łagodny smak kwiatów bratka ogrodowego (Viola × wittrockiana) stanowi doskonały dodatek do sałatek i serów. Są również doskonałym materiałem do dekoracji tortów i ciast.

5. Niebieskie kwiaty ogórecznika lekarskiego (Borago officinalis) nadają się zarówno do sałatek, jak i do kandyzowania, jako dodatek do deserów i do zamrażania w kostkach lodu.

Jadalne kwiaty z ogrodu

6. Kwiaty roślin dyniowatych, jak np. cukinii (Cucurbita pepo) nadają się idealnie do smażenia – zanurza się je w roztrzepanym białku jajka, obtacza w bułce tartej i parmezanie, a następnie smaży.

7. Kwiaty nasturcji większej (Tropaeolum majus) mają lekko pikantny smak przypominający rzeżuchę. Nasturcja to doskonała roślina sałatkowa.

8. Kwiaty lawendy wąskolistnej (Lavandula angustifolia) nadadzą aromatu kruchym ciasteczkom i owocowym wypiekom.

9. Większymi płatkami kwiatów róż (Rosa) możemy posypywać desery lub sałatki, mniejszych używamy do dekoracji. Używamy ich także do przyrządzania syropów i galaretek i konfitur.


PRZEPIS NA KONFITURĘ RÓŻANĄ

Źródło: czympachnieuzakow.blox.pl

Składniki:

  • 130 - 150 g płatków róży
  • 750 g białego cukru
  • 500 g wody
  • sok z 1 cytryny

Przygotowanie:

  1. Płatki róż należy pozbawić białych końcówek.
  2. Lekko pogniecione w dłoniach płatki układać warstwami w szklanej misce, każdą zasypując 2 łyżkami cukru.
  3. Zakryć szczelnie i zostawić na noc.
  4. Następnego dnia, w garnku o grubym dnie, zagotować na średnim ogniu pozostały cukier z wodą, mieszać, aż cukier całkowicie się rozpuści, doprowadzając całość do wrzenia.
  5. Dodać sok z cytryny i gotować na dużym ogniu przez 5 minut, nie mieszając.
  6. Zdjąć garnek i wystudzić syrop. Gdy jest już letni, włożyć do niego płatki wraz z płynem i całość raz jeszcze powoli zagotować.
  7. Gotować 15-20 minut do uzyskania odpowiedniej gęstości.
  8. Gorącą konfiturę przełożyć do wyparzonych słoiczków, zakręcić suchymi pokrywkami i odwrócić do góry dnem.
  9. Gdy przestygną ustawić wiekiem do góry.

10. Z kwiatów bzu czarnego (Sambucus nigra) można przygotować przepyszne naleśniki. Można z nich także robić nalewki oraz syropy.


PRZEPIS NA NALEŚNIKI Z KWIATAMI BZU CZARNEGO

Źródło: przepisy.net

Składniki:

  • 16 kwiatostanów czarnego bzu
  • 250 - 300 g mąki
  • 2 jajka
  • 1,5 - 2 szkl. mleka
  • 3 łyżeczki cukru
  • 2 szkl. oleju do smażenia

Przygotowanie:

  1. Przygotować ciasto jak na naleśniki. Ubijać jajka trzepaczką, dodając mleko, następnie dodawać mąkę, cały czas ubijając ciasto.
  2. Powinno mieć konsystencję śmietany, jeśli będzie za rzadkie, trzeba dodać trochę mąki, jeśli za gęste – mleka.
  3. Kwiaty czarnego bzu delikatnie opłukać i osuszyć papierowym ręcznikiem. Zanurzać je w cieście (po wyjęciu chwilę odczekać, aż nadmiar ciasta ścieknie).
  4. Wkładać do wysokiego wąskiego garnka na dobrze rozgrzany tłuszcz.
  5. Smażyć 3-4 min, trzymając za łodygę kwiatostanu.
  6. Po usmażeniu odłożyć na ręcznik papierowy, aby odsączyć nadmiar tłuszczu.
  7. Przed podaniem posypać cukrem pudrem. Tak usmażone naleśniki są pełne aromatu i smaku kwiatów czarnego bzu.

Uwaga! Nie wolno jeść świeżych owoców ani kwiatów czarnego bzu, bo zawierają toksyczny składnik zwany sambunigryną. Podczas smażenia ulega ona rozkładowi i staje się nieszkodliwa.


Więcej ogrodowych jadalnych kwiatów

Znasz inne jadalne kwiaty ogrodowe? Napisz do nas!

Trujące kwiaty w ogrodzie:
nigdy ich nie jedz!

Nigdy nie jedzmy kwiatów, które zostały opryskane jakimkolwiek środkiem ochrony roślin oraz pochodzących z kwiaciarni lub z centrów ogrodniczych. Należy być również bardzo ostrożnym w jedzeniu kwiatów przy takich dolegliwościach, jak ostry katar sienny, astma czy alergia.

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, czy kwiat, który chcemy zjeść, jest na pewno jadalny, to zawsze powinniśmy zdroworozsądkowo odmówić sobie kwiatowego posiłku! Wokół nas jest bardzo wiele trujących roślin ogrodowych.

Unikajmy przede wszystkim trujących kwiatów jak: azalie, chryzantemy, groszek pachnący, hortensje, konwalie, oleandry, różaneczniki.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie główne: Matthew Bowden/Freeimages

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Koniczyna czerwona / Koniczyna łąkowa Trifolium pratense

Koniczyna biała Trifolium repens

Nagietek lekarski Calendula officinalis

Mniszek lekarski Taraxacum officinale

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści