Logo
Logo

6 roślin kwitnących jesienią | Gwiazdy września

Jesienne rabaty mogą z powodzeniem przyciągać wzrok niezwykłymi barwami kwiatów i oryginalnymi roślinami. Oto 6 roślin, które we wrześniu w ogrodzie będą lśnić, niczym gwiazdy. Zobaczcie, jakiego wyboru dokonała redakcja magazynu Gardeners' World Edycja Polska.

Gardeners World Edycja Polska
Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Wrzesień 2022

6 roślin kwitnących jesienią - dalia Checkers
Fot. Bożka Piotrowska
JASKINIA HAZARDU
Jeśli kwiaty mogą być bezużyteczne, to ta dalia będzie w czołówce: z jej pełnych kwiatów nie skorzystają zapylacze, a dwa kontrastowe kolory nie pomagają dopasowaniu do niej roślin towarzyszących. Z drugiej jednak strony warto czasem pozwolić sobie na odrobinę samolubnej przyjemności. „Checkers” oznacza warcaby, więc rozegraj partyjkę, ale uważaj, bo daliowy hazard wciąga bez reszty.
Dalia (Dahlia) ’Checkers’
Kłącza wysadź do gruntu w maju. Miesiąc później przerzedź wyrastające pędy, pozostawiając nie więcej niż 8 najsilniejszych na każdej roślinie, a resztę usuń zdecydowanym szarpnięciem.
W x S 90 cm x 30 cm
6 roślin kwitnących jesienią - hortensja Hydrangea Diamant Rouge
Fot. Bożka Piotrowska
DIAMENTOWY KOLCZYK
Wrzesień szlifuje kwiatostany tej hortensji jak najpiękniejsze klejnoty. Początkowo kremowe kwiaty o tej porze roku błyszczą już rubinową barwą, której nasycenie pogłębia się z każdym dniem. Kiedy czując zbliżającą się jesień większość letnich kwiatów przekwita i traci urodę, hortensja ‘Diamant Rouge’ jest jak diamentowy kolczyk Anny Jurksztowicz – „miły blask głupstewka, jeden mały jasny punkt na nonsensu tle”.
Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) ’Diamant Rouge’
Przytnij wiosną pędy, pozostawiając kilkanaście silnych pąków, z których rozwiną się mocne łodygi z okazałymi kwiatostanami. Po ścięciu i zasuszeniu nie traci koloru.
W x S 150 cm x 120 cm
6 roślin kwitnących jesienią - słonecznik drobnokoszyczkowy Helianthus microcephalus Lemon Queen
Fot. Bożka Piotrowska
ZAŻÓŁĆ GĘŚLĄ JAŹŃ
Ten słonecznik przypomina mi tytułowe najkrótsze zdanie zawierające wszystkie polskie znaki diakrytyczne – serwuje wszystkie najbardziej wyraziste smaczki września: nasycony kolor, wysoką posturę i długie kwitnienie. Należy do słoneczników bylinowych, więc każdego roku będzie się zapisywał na rabatach złotymi zgłoskami.
Słonecznik drobnokoszyczkowy (Helianthus microcephalus) ’Lemon Queen’
Dobrze rośnie w pełnym słońcu. Skorzysta z towarzystwa innych wysokich bylin, które dadzą mu wsparcie, w przeciwnym razie może wymagać palikowania – szczególnie posadzony w półcieniu.
W x S 2,5 m x 1 m
6 roślin kwitnących jesienią - karczoch hiszpański Cynara cardunculus var altilis
Fot. Bożka Piotrowska
KŁÓTNIE NA PŁÓTNIE
Obfite kardy o rubensowskich kształtach unoszą się majestatycznie w pianie ruchliwego i gderliwego koperku, a puszyste, wścibskie rozplenice plotkują o niewzruszonych daliach w oddali. Połączenie sztywniaków i luzaków wprowadza dynamikę i przykuwający uwagę kontrast, a spójna kolorystyka wiąże takie wybuchowe duety w zgodne małżeństwa, które ładnie wychodzą razem nie tylko na zdjęciu.
Karczoch hiszpański, kard (Cynara cardunculus var. altilis)
Podobnie jak karczoch, kard ma jadalne kwiaty, ale mniejsze. Uprawiany jest głównie dla bielonych łodyg liściowych, spożywanych po obraniu i zblanszowaniu; to także wyjątkowo widowiskowa roślina ozdobna. Na zimę wymaga ciepłego okrycia.
W x S 2,5 m x 1 m
6 roślin kwitnących jesienią - rozplenica japońska Pennisetum alopecuroides Rubrum
Fot. Bożka Piotrowska
Rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides) ’Rubrum’
Purpurowobrunatne liście i kwiatostany dorastające do 30 cm długości doskonale wzbogacają zarówno bogate i soczyste barwy lata, jak dojrzałe, łagodne kolory jesieni. Doskonała do nasadzeń w donicach. Wymaga zimowania w pomieszczeniu wolnym od mrozu.
W x S 1,2 m x 1 m
6 roślin kwitnących jesienią - wrzos pospolity Calluna vulgaris Marlies
Fot. Bożka Piotrowska
KĘPA SZTAMPY
Wrzosy na wrzesień? Przełomowe! Ale czym byłby ten miesiąc bez ukwiecenia skrzynek i donic tymi tradycyjnymi kwiatami, które pojawiają się już w sierpniu (przyprawiając mnie o palpitację serca i strasząc rychłym końcem lata) i będą trzymać fason do października (przyprawiając mnie o palpitację serca i strasząc nieprzetrwaniem zimy). A miało być tak nudno.
Wrzos pospolity (Calluna vulgaris) ‘Marlies’
To jedna z odmian typu pączkowego – kwiaty przez cały czas są zamknięte i wyglądają jakby zaraz miały się otworzyć, co nigdy nie nastąpi. Zachowują dzięki temu długo świeży wygląd. Dobra odmiana na ogrodowe wrzosowiska.
W x S 30 cm x 60 cm

Tekst: Łukasz Skop Zdjęcia: Bożka Piotrowska

  Gardeners World Edycja Polska 9 2022

Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Wrzesień 2022

Autor
6 roślin kwitnących jesienią | Gwiazdy września
6 roślin kwitnących jesienią | Gwiazdy września
Gardeners` World. Edycja Polska

Gardeners' World Polska to wydanie licencyjne największego brytyjskiego magazynu ogrodniczego. W zielonym ogródku publikowane są wybrane artykuły z magazynu.

Artykuł pochodzi z magazynu:
Gardeners' World. Edycja Polska
Gardeners' World. Edycja Polska
Wrzesień 2022
Przejrzyj i kup
kategoria-ogrod_zakladanie_ogrodu
NAJNOWSZE TREŚCI