|
JASKINIA HAZARDU
Jeśli kwiaty mogą być bezużyteczne, to ta dalia będzie w czołówce: z jej pełnych kwiatów nie skorzystają zapylacze, a dwa kontrastowe kolory nie pomagają dopasowaniu do niej roślin towarzyszących. Z drugiej jednak strony warto czasem pozwolić sobie na odrobinę samolubnej przyjemności. „Checkers” oznacza warcaby, więc rozegraj partyjkę, ale uważaj, bo daliowy hazard wciąga bez reszty.
Dalia (Dahlia) ’Checkers’
Kłącza wysadź do gruntu w maju. Miesiąc później przerzedź wyrastające pędy, pozostawiając nie więcej niż 8 najsilniejszych na każdej roślinie, a resztę usuń zdecydowanym szarpnięciem.
W x S 90 cm x 30 cm
DIAMENTOWY KOLCZYK
Wrzesień szlifuje kwiatostany tej hortensji jak najpiękniejsze klejnoty. Początkowo kremowe kwiaty o tej porze roku błyszczą już rubinową barwą, której nasycenie pogłębia się z każdym dniem. Kiedy czując zbliżającą się jesień większość letnich kwiatów przekwita i traci urodę, hortensja ‘Diamant Rouge’ jest jak diamentowy kolczyk Anny Jurksztowicz – „miły blask głupstewka, jeden mały jasny punkt na nonsensu tle”.
Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata) ’Diamant Rouge’
Przytnij wiosną pędy, pozostawiając kilkanaście silnych pąków, z których rozwiną się mocne łodygi z okazałymi kwiatostanami. Po ścięciu i zasuszeniu nie traci koloru.
W x S 150 cm x 120 cm
ZAŻÓŁĆ GĘŚLĄ JAŹŃ
Ten słonecznik przypomina mi tytułowe najkrótsze zdanie zawierające wszystkie polskie znaki diakrytyczne – serwuje wszystkie najbardziej wyraziste smaczki września: nasycony kolor, wysoką posturę i długie kwitnienie. Należy do słoneczników bylinowych, więc każdego roku będzie się zapisywał na rabatach złotymi zgłoskami.
Słonecznik drobnokoszyczkowy (Helianthus microcephalus) ’Lemon Queen’
Dobrze rośnie w pełnym słońcu. Skorzysta z towarzystwa innych wysokich bylin, które dadzą mu wsparcie, w przeciwnym razie może wymagać palikowania – szczególnie posadzony w półcieniu.
W x S 2,5 m x 1 m
KŁÓTNIE NA PŁÓTNIE
Obfite kardy o rubensowskich kształtach unoszą się majestatycznie w pianie ruchliwego i gderliwego koperku, a puszyste, wścibskie rozplenice plotkują o niewzruszonych daliach w oddali. Połączenie sztywniaków i luzaków wprowadza dynamikę i przykuwający uwagę kontrast, a spójna kolorystyka wiąże takie wybuchowe duety w zgodne małżeństwa, które ładnie wychodzą razem nie tylko na zdjęciu.
Karczoch hiszpański, kard (Cynara cardunculus var. altilis)
Podobnie jak karczoch, kard ma jadalne kwiaty, ale mniejsze. Uprawiany jest głównie dla bielonych łodyg liściowych, spożywanych po obraniu i zblanszowaniu; to także wyjątkowo widowiskowa roślina ozdobna. Na zimę wymaga ciepłego okrycia.
W x S 2,5 m x 1 m
Rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides) ’Rubrum’
Purpurowobrunatne liście i kwiatostany dorastające do 30 cm długości doskonale wzbogacają zarówno bogate i soczyste barwy lata, jak dojrzałe, łagodne kolory jesieni. Doskonała do nasadzeń w donicach. Wymaga zimowania w pomieszczeniu wolnym od mrozu.
W x S 1,2 m x 1 m
KĘPA SZTAMPY
Wrzosy na wrzesień? Przełomowe! Ale czym byłby ten miesiąc bez ukwiecenia skrzynek i donic tymi tradycyjnymi kwiatami, które pojawiają się już w sierpniu (przyprawiając mnie o palpitację serca i strasząc rychłym końcem lata) i będą trzymać fason do października (przyprawiając mnie o palpitację serca i strasząc nieprzetrwaniem zimy). A miało być tak nudno.
Wrzos pospolity (Calluna vulgaris) ‘Marlies’
To jedna z odmian typu pączkowego – kwiaty przez cały czas są zamknięte i wyglądają jakby zaraz miały się otworzyć, co nigdy nie nastąpi. Zachowują dzięki temu długo świeży wygląd. Dobra odmiana na ogrodowe wrzosowiska.
W x S 30 cm x 60 cm
Tekst: Łukasz Skop Zdjęcia: Bożka Piotrowska
Artykuł pochodzi z magazynu |