Pamiętaj o tym, nim posadzić rośliny w ogrodzie skalnym!
Aby zakładana rabata w stylu skalnym, czy górskim prezentowała się efektownie i dekoracyjnie, sadzone tam rośliny nie mogą być przypadkowe, a także powinny być odpowiednio posadzone. Warto pamiętać, że jeśli nasz skalniak zakładamy na skarpie, to najlepszym wyborem będą rośliny raczej niskie, w tym płożące lub zadarniające, które też dobrze umacniają podłoże.
Oczywiście rośliny muszą też dobrze znosić nasłonecznienie, być odporne na suszę i zadowalać się przepuszczalną, często kamienistą, przeciętną glebą. Jeżeli część rabaty skalnej znajduje się w miejscu nieco zacienionym, najlepiej posadzić tam rośliny nie potrzebujące słońca, bardziej cieniolubne. Warto także dobrze zaplanować sposób nawadniania rabaty skalnej i dobrym rozwiązaniem może być założenie nawadniania kropelkowego (węży kroplujących), rozłożonego wokół roślin.
Do nasadzeń w ogrodzie skalnym najlepiej będą nadawać się rośliny wieloletnie, ponieważ jest to rozwiązanie najbardziej praktyczne. Raz dobrane i posadzone, odporne (np. na warunki pogodowe) i dekoracyjne rośliny będą zdobiły rabatę przez szereg lat, dzięki czemu nie musimy poświęcać wiele czasu i środków na ich coroczne sadzenie. Zazwyczaj najlepiej prezentują się na skalnikach rośliny płożące (krzewy, krzewinki lub byliny), kwitnące byliny, ale też kwiaty cebulowe.
Jakie drzewa i krzewy nadają się do ogrodu skalnego?
Nie należy raczej planować na skalniakach mocno rosnących i rozłożystych drzew czy krzewów, ponieważ szybko zarosną i będą zacieniać całą kompozycję. Najlepiej więc wybierać odmiany karłowe, wolno rosnące lub szczepione na niskim pniu, żeby były uzupełnieniem całości kompozycji, a nie ją dominowały.
Iglaki do ogrodów skalnych
Wśród gatunków iglastych, które spełniają te kryteria i nieźle mogą prezentować się w ogrodzie skalnym można wyróżnić:
- Szczepione odmiany modrzewi (np. odmiany 'Pendula', 'Repens', 'Blue Darf');
- sosna górska, czyli kosodrzewina i jej odmiany (np. 'Mops');
- liczne płożące i karłowe odmiany jałowców (jałowiec pospolity, jałowiec rozesłany, jałowiec płożący, jałowiec nadbrzeżny, jałowiec łuskowaty);
- cyprysik tępołuskowy (odmiany 'Nana', 'Nana Gracilis');
- cyprysik groszkowy (np. 'Compacta', 'Filifera Aurea Nana');
- jodła koreańska ('Bonsai Blue', 'Green Carpet');
- jodła balsamiczna ('Nana', 'Piccolo');
- świerk pospolity (np. 'Nidiformis');
- świerk biały (np. 'Alberta Globe', 'Laurin');
- żywotnik zachodni, czyli tuja (np. 'Danica', 'Golden Globe', 'Little Champion').
Karłowe rośliny liścuaste
Z kolei spośród niewysokich, karłowych lub wolno rosnących, ale i dekoracyjnych krzewów liściastych na skalniakach można posadzić:
- Niższe odmiany klonów palmowych;
- płożące irgi (np. irga Dammera);
- trzmieliny (np. trzmielina Fortune`a i jej odmiany);
- tawuła japońska (np. 'Japanese Dwarf', 'Golden Princess');
- pięciornik krzewiasty (np. 'Kobold');
- berberys Thunberga (np. 'Admiration', 'Bagatelle').
Rośliny kwitnące na skalną rabatę
Zazwyczaj skalniaki zakładane są na stanowiskach słonecznych i reprezentacyjnych, dlatego najlepiej posadzić tam dekoracyjnie kwitnące, niskie byliny odporne na suszę. Wśród ozdobnych, niewymagających gatunków i ich odmian lubiących słońce warte polecenia są:
- rozchodniki (np. rozchodnik ostry, rozchodnik ościsty, rozchodnik kaukaski)
- rojniki (i ich odmiany)
- floks szydlasty
- skalnica Arendsa
- żagwin ogrodowy
- zawciąg nadmorski
- wilczomlecz mirtowaty
- szarotka alpejska
- macierzanka piaskowa
- szałwia omszona
- goryczka bezłodygowa
- ubiorek wieczniezielony
- smagliczka skalna
- ukwap dwupienny
- sasanka
A co do cienia?
Na skalniakach nieco zacienionych, warto zaplanować rośliny lepiej czujące się w półcieniu lub cieniu, które mają też dekoracyjne liście np.: barwinek pospolity, funkie, dąbrówkę rozłogową, ciemierniki, żurawki, tojeść rozesłaną, tawułki, miodunka, bergenia.
Dodatek traw ozdobnych
Dodatkowym urozmaiceniem rabaty w stylu skalnym z pewnością będą też niektóre gatunki traw ozdobnych, np. kostrzewa sina, kostrzewa Gautiera (niedźwiedzia), turzyce, sesleria skalna, owsica wieczniezielona, hakonechloa, rozplenica, niskie odmiany miskantów, imperata cylindryczna.
Wiosenne kwiaty
Ciekawym i dekoracyjnym uzupełnieniem nasadzeń na skalniaku mogą być także kwiaty cebulowe, które często jako pierwsze kwitną wiosną. Warto więc posadzić np. cebulki krokusów, przebiśniegów, irysów, tulipanów, czy zimowitów.
Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Garden Guru, K.-U. Häßler / Adobe Stock