Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
23
Do góry

Kwiaty jadalne ponownie na talerzach!

W tegorocznej edycji Festiwalu, który odbył się w Ogrodach Hortulus w Dobrzycy, uczestniczyło ponad 9 tysięcy gości z kraju i zagranicy. Zwiedzając ogrody degustowali potrawy z kwiatów jadalnych. Dodatkowo mogli wziąć udział w warsztatach, prelekcjach, pokazach oraz zaczerpnąć porad z zakresu ogrodnictwa, dietetyki, gastronomii, kosmetyki, florystyki, a nawet carvingu.

Kwiatowa Kuchnia

Tegoroczna edycja festiwalu odbyła się pod hasłem: Kwiaty w smaku lila-róż. W daniach gościły m.in. róża, lawenda, fuksja, pysznogłówka czy koniczyna. Dr biochemii Małgorzata Kalemba-Drożdż – autorka książek o kwiatach jadalnych, czuwała nad tym aby zjedzone zostały tylko kwiaty jadalne. Podczas jej prelekcji można było m.in. odbyć podróż po kwiatowych kuchniach świata, dowiedzieć się które kwiaty są jadalne, które są szkodliwe, a które przynoszą korzyści dla zdrowia.

W tym roku dla gości festiwalu gotował Szef Kuchni Mariusz Siwak oraz restauratorka i znawczyni kwiatowej kuchni Grażyna Uścińska. W menu Szefa Mariusza pojawiły się: kwiatowe sałatki, tajska zupa z liliowcami czy risotto z aksamitką i pysznogłówką. Grażyna Uścińska razem z publicznością zagniatała m.in. domowy makaron z kwiatami jadalnymi. Podczas pokazów na scenie restauratorka przygotowała kwiatowe lody na bazie ciekłego azotu. O ziołach w diecie podczas prelekcji opowiadała dietetyk Marta Pawelec. Na stoisku eksperckim można było również zaczerpnąć porad dietetycznych.


Konkurs Kulinarny

W czasie festiwalu obyła się III edycja konkursu kulinarnego Cały Ogród na Talerzu Drużyny: Kreatywni w Wierciszewie, Paradne Gosposie, Babki z Jajem oraz Gminny Ośrodek Kultury w Będzinie zmagały się walcząc o nagrodę jury oraz nagrodę publiczności. W sobotę jury w składzie: przewodniczący komisji konkursowej – Mariusz Siwak (szef kuchni), Małgorzata Kalemba – Drożdż (specjalistka w dziedzinie kwiatów jadalnych), Grażyna Uścińska (restauratorka), Grzegorz Gniech (Mistrz świata i polski w carvingu) oraz Sławomir Rosiek (prezes zarządu Krakowskiej Hodowli i Nasiennictwa Ogrodowego Polan), oceniało przystawkę, danie główne oraz deser przyrządzone z użyciem kwiatów jadalnych.

Kwiaty jadalne na talerzach

Poziom konkursu był niezwykle wysoki i wyrównany. Podczas degustacji, restauratorka Grażyna Uścińska powiedziała „marzę o tym aby kucharze jeździli do Kół Gospodyń Wiejskich i tam uczyli się gotować”. Po burzliwych obradach nagroda główna – Kwiatowy widelec, powędrowała do drużyny Kreatywni w Wierciszewie. Drugiego dnia festiwalu zespoły walczyły o głosy publiczności oraz kutą statuetkę – Kwiatową Łyżkę Smaku. Faworytem okazała się drużyna Paradnych Gosposi serwująca kwiatowy makaron! Drużyny otrzymały kute statuetki – widelec oraz łyżkę, sprzęt gastronomiczny oraz rośliny.


Porady ogrodnicze

Podczas festiwalu prezentowane były nie tylko sposoby wykorzystania kwiatów, ale również sposoby ich uprawy, hodowli i pielęgnacji. Kierownik Katedry Roślin Ozdobnych poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego – dr hab. Agnieszka Krzymińska prowadziła plenerowe prelekcje w Lawendowym Ogrodzie, Ogrodzie w smaku lila-róż oraz Warzywniku kwiatowym. O uprawie i pielęgnacji roślin opowiadali również pracownicy Krakowskiej Hodowli i Nasiennictwa Ogrodniczego Polan. Podczas prelekcji oraz pokazów podpowiadali, jak wysiać kwiaty jadalne, jak pielęgnować i hodować zioła czy kiełki.

Kuchnia Kosmetyczna

Na festiwalowej scenie pokazy kuchni kosmetyczne poprowadziła Katarzyna Majewska. Specjalistka naturalnej i jadalnej kosmetyki opowiadała o pielęgnacji skóry olejami oraz pokazywała jak zrobić myjący peeling. Dużym zainteresowaniem cieszyły się prelekcje "Kwiaty we włosach". Podczas wykładu na scenie Katarzynie towarzyszyła dr hab. Agnieszka Krzymińska pokazująca, jak profesjonalnie robić wianek.

Kwiaty jadalne na talerzach

Carving

Do tegorocznych prelegentów dołączył Grzegorz Gniech – mistrz świata i polski w carvingu oraz Stowarzyszenie Carving Team Poland. Podczas pokazów Grzegorz Gniech wprowadzał gości festiwalu w barwny świat carvingu. W czasie warsztatów pod okiem mistrza można było również wyrzeźbić własne owocowe arcydzieło.

Kwiaty jadalne w bukietach i dekoracji stołu

Nowością tegorocznej edycji wydarzenia był konkurs florystyczny. Do rywalizacji stanęły absolwentki kierunku florystyka, Policealnej Szkoły Cosinus Plus. W sobotę można było podziwiać stoły udekorowane zgodnie z tematem Przyjęcie w ogrodzie w smaku lila-róż. Stoły udekorowane przez początkujące florystyki oceniała publiczność. Głosem większości, bezkonkurencyjnie zwyciężyła Justyna Went. W niedzielę komisja konkursowa oceniła Bukiety w smaku lila-róż. Przewodnicząca komisji konkursowej, międzynarodowy sędzia florystki Agnieszka Krzymińska wręczyła dwie główne nagrody: Paulinie Roża oraz Justynie Went. Wyróżniona została również Alina Sępień za „Wyjątkowo słodką kompozycję”.


Stoiska wystawiennicze

Ponad 40 wystawców wzięło udział w tegorocznej edycji wydarzenia. W sprzedaży pojawiły się naturalne kosmetyki, aromatyczne miody, kwiatowe przetwory – nalewki, konfitury, kwiatowe wody czy octy. Do tegorocznej edycji ponownie dołączył Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa z programem Polska Smakuje. Tradycyjnie przyznano nagrodę za najlepsze stoisko handlowe. Komisja konkursowa w składzie Danuta Lebioda (Zastępca Dyrektora ZIR) oraz Krzysztof Nieckarz (dyrektor KOWR OT Koszalin) oceniła estetykę stoisk, prezentację produktów oraz obsługę stoiska. Tegorocznym zwycięzcą okazała się Manufaktura Lawenda.

Kwiaty jadalne na talerzach


Ogród w smaku lila-róż

Co roku z okazji Kulinarnego Festiwalu Kwiatów Jadalnych zgodny z tematem przewodnim wydarzenia powstaje nowy ogród. W tym roku podziwiać można było Ogród w smaku lila-róż. Spacerować można było po całym kompleksie podziwiając nie tylko ogrody kwiatów jadalnych, ale i również założenia klasyczne, ogrody nowoczesne oraz największy na świecie labirynt grabowy i wieżę widokową.

logo Hortulus  Spectabilitis Dobrzyca

Więcej informacji na stronie:
www.hortulus.com.pl
www.facebook.com

2019-07-17


Warto przeczytać

Komentarze

Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Czy wiesz jak dokarmiać ptaki?
Czy wiesz jak dokarmiać ptaki?

 Dokarmianie ptaków rozpoczynamy:

 

Pomysły na Święta
Temat miesiąca
Pomysły na Święta
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Gdy zima zaczyna się za oknami na naszych parapetach w dalszym ciągu kwitną niektóre rośliny. Należy je systematycznie podlewać.
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Poinsecję można kupić już na początku grudnia – będzie wtedy przez kilka tygodni przypominać nam o zbliżających się Świętach.
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Pamiętajmy, aby przed zimą wyczyścić i zakonserwować narzędzia ogrodnicze. Metalowe części warto zabezpieczyć smarem lub preparatem do konserwacji metalu. Narzędzia wygodnie jest przechowywać na specjalnych wieszakach lub stojakach. Miejsce to powinno być zabezpieczone przed wilgocią.
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Krzewy zimozielone warto osłonić na zimę siatkami cieniującymi, które nie przepuszczają promieniowania UV i chronią przed wiatrem. Cieniowanie jest bardzo istotnym zabiegiem, ponieważ z powierzchni liści podczas silnego nasłonecznienia wyparowuje woda, a każda zamarznięta warstwa uniemożliwia roślinie uzupełnianie jej braku.
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Podlewajmy zimozielone krzewy. Jest to bardzo ważne, ponieważ także zimą przez ich liście odparowuje woda, co naraża rośliny na uschnięcie (pamiętajmy jednak, by nie podlewać roślin ogrodowych podczas mrozów).
Twoja strona ogrodu