Logo
Logo
21
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

7 najpiękniejszych wiosennych roślin | Gwiazdy kwietnia

Rośliny budzące się do życia w kwietniu wyglądają nietuzinkowo, a ich uroda przepięknie prezentuje się na tle innych, lekko drzemiących jeszcze o tej porze gatunków. Oto 7 najciekawszych gwiazd kwietnia wybranych przez redakcję magazynu Gardeners' World Polska.

Gardeners World Edycja Polska
Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Kwiecień 2022

 
najpiękniejsze wiosenne rośliny gwiazdy kwietnia Magnolia Loebnera Leonard Messel
Fot. Bożka Piotrowska
STALOWE MAGNOLIE
Coraz cieplejsze dni są jak zwiastuny dobrego serialu: wydobywają z roślin to, co najlepsze, reklamując zbliżającą się premierę nowego sezonu ogrodniczego. Nocne przymrozki wciąż jednak mogą doprowadzić do katastrofy, rujnując co delikatniejszym roślinom tak długo wyczekiwane kwiaty. Pod wpływem mrozu płatki wielu magnolii natychmiast brązowieją, ale ta jest jak ze stali – nie ucierpi nawet wtedy, gdy temperatura spadnie do -5 °C. Każdy kwiat składa się z dwunastu płatków o kształcie podłużnych biszkoptów.
Magnolia Loebnera (Magnolia × loebneri) ’Leonard Messel’
Kwitnie bardzo obficie. Tworzy gęsty krzew o dobrych proporcjach i nie wymaga przycinania. W pierwszych latach po posadzeniu nasadę pnia młodej rośliny należy przed zimą obsypywać grubą warstwą ściółki.
Wysokość x Szerokość 4-5 m 4-5 m
najpiękniejsze wiosenne rośliny gwiazdy kwietnia Porzeczka krwista Pulborough Scarlet
Fot. Bożka Piotrowska
CZYSTA KREW
W każdej rodzinie znajdzie się jakiś odmieniec – nawet wśród porzeczek. Te, które rodzą owoce, wydają mało atrakcyjne, zielonkawe kwiaty, ale istnieją też porzeczki ozdobne. I nawet wśród nich porzeczka krwista jest niezwykłym zjawiskiem. Okazałe grona ociekają wyrazistą rubinową barwą w okresie, kiedy większość krzewów kwitnie na żółto lub na biało. Pysznych owoców z tego nie będzie, ale oczy najedzą się do syta.
Porzeczka krwista (Ribes sanguineum) ’Pulborough Scarlet’
Łatwo rozmnaża się ze zdrewniałych sadzonek pobranych późną jesienią. Wytnij jednoroczny pęd o grubości i długości ołówka, po czym wetknij go w ziemię na 2/3 jego długości.
W x S 2,5 m x 2 m
najpiękniejsze wiosenne rośliny gwiazdy kwietnia   Pierwiosnek wyniosły Crescendo Bright Red
Fot. Bożka Piotrowska
WIOSNA, PANIE SIERŻANCIE
Pierwiosnki z ich bezpretensjonalnym kolorami nie pytają, czy wiosna już przyszła. One to wiedzą. Wiele prymulek ma kwiaty na krótkich łodygach, a pierwiosnki wyniosłe są trochę wyższe i stoją dumnie na baczność, motywując ogrodników do pierwszych prac ogrodowych. Od samego patrzenia na nie robi się cieplej, a co to dopiero będzie, kiedy zaświeci słońce! Ja wiem – z wrażenia zapomnisz, że przekopałeś już wszystkie grządki.
Pierwiosnek wyniosły (Primula elatior) Crescendo® Bright Red
Te pierwiosnki nie powtarzają cech roślin matecznych (nasiona F1), dlatego jeśli chcesz utrzymać wyraziste kolory kwiatów, wysiewaj oryginalne nasiona lub rozmnażaj starsze rośliny przez podział.
W x S 25 cm x 25 cm
najpiękniejsze wiosenne rośliny  gwiazdy kwietnia  Fiołek labradorski Purpurea oraz fiołek trójbarwny Bowles Black
Fot. Bożka Piotrowska
CZARNE BRACTWO
Fiołkowo-bratkowa mafia zarządza w kwietniu ogrodową przestrzenią na wysokości do piętnastu centymetrów nad ziemią. Więzy krwi w tej rodzinie są jednak często trudne do ustalenia. Fiołki wieloletnie, tak jak fiołek labradorski, są często bliźniaczo podobne do miniaturowych bratków. Fantastyczny fiołek ‘Bowles Black’ często jest też nazywany bratkiem miniaturowym, ale wciąż rozsiewa się jak na fiołka przystało. Genów nie oszukasz.
Fiołek trójbarwny (Viola tricolor) ’Bowles Black’
Ma drobne kwiaty o tak bardzo ciemnofioletowych płatkach, że niemal czarnych. Dobrze sam się rozsiewa i często ucieka z rabatek. Jest rośliną dwuletnią.
W x S 15 cm x 20 cm
Fiołek labradorski (Viola labradorica) ‘Purpurea’
Doskonale pasuje do swojego kuzyna o ciemnych kwiatach. Jest wieloletni i może szybko skolonizować ogród – miej go na oku! Rozrasta się przez rozłogi i przez nasiona, które roznoszą mrówki.
W x S 15 cm x 20 cm
najpiękniejsze wiosenne rośliny gwiazdy kwietnia Narcyz Eastern Dawn
Fot. Bożka Piotrowska
POGROMCY DUCHÓW
Czy delikatne zawilce i niewinne narcyzy mogą mieć coś na sumieniu? Chińczycy nazywają zawilce kwiatami śmierci, ze względu na ich upiornie blade kwiaty. Są trujące dla ludzi i nie smakują zwierzętom, które zjadają je tylko w ostateczności. A narcyzy? Zerwane do bukietu wydzielają śluz, który zatyka łodygi innym kwiatom uniemożliwiając im pobieranie wody z wazonu. Ten duet lepiej podziwiać z daleka.
Zawilec gajowy (Anemone nemorosa)
Może rozsiewać się samorzutnie, ale szybciej rozrasta się przez korzenie. Najczęściej zapylają go owady bzygowate. Kwiaty otwierają się tylko w słoneczne dni.
W x S 60 cm x 10 cm
Narcyz (Narcissus) ‘Eastern Dawn’
Rozwijające się pąki mają żółtawe zabarwienie, a w pełni rozwinięte kwiaty mają białe płatki z różowawym przykoronkiem. Rozmnażaj, dzieląc rozrośnięte kępy po kwitnieniu.
W x S 60 cm x 50 cm

Tekst: Łukasz Skop, zdjęcia: Bożka Piotrowska

 

Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Kwiecień 2022

Tagi
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (7)
Lista zakupów