Opis rośliny
Pierwiosnek ząbkowany (Primula denticulata) w naturze występuje w górskich rejonach Afganistanu, Nepalu i Tybetu w pasie od 1500 do 4500 m n.p.m. Rośliny tworzą charakterystyczną kępę odziomkowych liści, o wrzecionowatym kształcie i pomarszczonej powierzchni, dorastających do 20-30 cm długości, z której w okresie od kwietnia do czerwca wyrastają pędy kwiatostanowe zakończone kulistymi kwiatostanami, które osiągają do 30 cm wysokości.
Pojedyncze kwiaty są drobne, do 1 cm średnicy, z płatkami z charakterystycznym wcięciem – ząbkiem. Kwiaty mają kolor biały, różowy lub fioletowopurpurowy, często z białym lub żółtawym oczkiem. Jesienią liście żółkną i zamierają, by z nadejściem wiosny ponownie rozpocząć intensywny wzrost.
Fot. Ewa Owsianik-Łuczak APZ |
Wymagania i uprawa
Rośliny do uprawy wymagają stanowisk półcienistych (na słonecznych miejscach uprawa również możliwa, ale przy zachowaniu stałej wilgotności podłoża).
Preferują gleby żyzne i wilgotne. Nie wymagają ochrony przed chorobami i szkodnikami. Odporność mrozowa tego pierwiosnka jest dobra, ale w okresie mroźnych, bezśnieżnych zim rośliny warto lekko okryć.
Gdzie posadzić?
Pierwiosnek ząbkowany to ciekawa bylina do sadzenia w większych grupach jedno lub wieloodmianowych. Polecana przede wszystkim do parków jako aranżacja strumieni i zbiorników wodnych. Przy zapewnieniu stałej wilgotności podłoża także jako roślina rabatowa.
Może być wtedy łączona z wiosennymi bylinami cebulowymi – tulipanem, narcyzem czy szafirkiem. W mniejszych grupach może być także atrakcyjnym elementem bardziej cienistej części ogrodu skalnego.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich zdjęcie tytułowe: Ewa Owsianik-Łuczak APZ Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl |