Grudzień

Grudzień to czas spokoju w ogrodzie, ale wciąż możesz dbać o zimowe uprawy i rośliny w donicach. Regularnie sprawdzaj osłony przed mrozem i pielęgnuj rośliny zimozielone. To także idealny moment na planowanie ogrodu na nowy sezon. Zajrzyj do kalendarza ogrodnika, by dowiedzieć się, jak dobrze zakończyć rok w ogrodzie.
Tydzień 49
Tydzień 49, Sentencja nr:1
Okryjmy na zimę róże. Gatunki krzewiaste (zarówno wielkokwiatowe, jak i wielokwiatowe) należy obsypać do wysokości 20 cm (np. trocinami, ziemią, piaskiem, mchem lub gałązkami drzew iglastych). Z piennych formujemy chochoł lub przyginamy gałązki do ziemi, a następnie je obsypujemy.
Przeczytaj także
Róże ogrodowe – podział na grupy i odmiany | Jaką wybrać do ogrodu? Co zrobić, by róże ładnie kwitły? Wszystko, co musisz wiedzieć o pielęgnacji róży! Jak pielęgnować rabatę z różami? Sadzenie róż z "nagim korzeniem"
Tydzień 49, Sentencja nr:4
Formujemy drzewa liściaste i iglaste przez cały rok, ale najlepiej robić to w miesiącach listopad-marzec (WYJĄTKI: klon, grab, brzoza – po przycięciu gatunki te "płaczą", dlatego formuje się je od czerwca do września!). W przypadku drzew iglastych nie musimy zabezpieczać ran, jeśli są gatunkami żywicującymi.
Przeczytaj także
Zasady cięcia drzew: kiedy, jak i czym to robić? Czym przycinać drzewa i krzewy? Narzędzia mechaniczne i ręczne Rośliny iglaste do ogrodu: poradnik uprawy i pielęgnacji Jesienno-zimowe cięcie krzewów: kiedy formować żywopłoty liściaste?
Tydzień 49, Sentencja nr:5
Niektóre rośliny domowe (skalnica, agapant) warto przenieść do pomieszczenia, w którym temperatura nie przekracza 10-12°C (zimą w mieszkaniu temperatura często jest bowiem zbyt wysoka, a powietrze suche). Z powodu krótkich i pochmurnych dni rośliny dobrze jest także doświetlać świetlówkami.
Przeczytaj także
Zimowanie roślin domowych: jak je pielęgnować po sezonie? Jak pielęgnować kwiaty doniczkowe zimą? Kilka prostych zasad
Tydzień 49, Sentencja nr:6
Ptaki zaczynamy dokarmiać tylko wtedy, gdy pokrywa śnieżna uniemożliwia im żerowanie. Podczas bezśnieżnej zimy ptaki powinny radzić sobie same, bez naszej pomocy.
Przeczytaj także
Dokarmianie ptaków zimą: jak to robić prawidłowo? Podpowiadamy Ptasia stołówka: budowa karmnika dla ptaków krok po kroku
Tydzień 49, Sentencja nr:7
Nie musimy rezygnować z "żywych" kwiatów, gdy zima za oknem. W tym okresie mogą kwitnąć np. kaktusy bożonarodzeniowe (schlumbergery), ciemierniki czy kalanchoe.
Przeczytaj także
Kaktus bożonarodzeniowy | Co zrobić, by kwitł długo i obficie przez całe Święta? Jak pielęgnować kalanchoe (żyworódkę) w domu? Sprawdź! Co lubi fiołek afrykański | Jak pielęgnować saintpaulię w domu?
Jesień
Grudzień
2-8
Tydzień 49
Tydzień 50
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Podlewajmy zimozielone krzewy. Jest to bardzo ważne, ponieważ także zimą przez ich liście odparowuje woda, co naraża rośliny na uschnięcie (pamiętajmy jednak, by nie podlewać roślin ogrodowych podczas mrozów).
Przeczytaj także
Jesienno-zimowe podlewanie roślin zimozielonych: Dlaczego musisz o tym pamiętać? Podlej rośliny późną jesienią nim nadejdą mrozy! Rośliny zimozielone ozdobią ogród zimą | Jak gatunki wybrać? Zimozielone, liściaste krzewy i krzewinki: 4 najbardziej odporne gatunki
Tydzień 50, Sentencja nr:2
Jeśli spadnie śnieg starajmy się nie chodzić zbyt intensywnie po naszym trawniku – prowadzi to do powstania skorupy lodowej na jej powierzchni, a trawa może zacząć gnić.
Przeczytaj także
Trawnik zimą: lista prac do zrobienia Trawnik zimą: co robić, a czego nie robić? Śnieg: kiedy pomaga roślinom, a kiedy szkodzi? Zasady odśnieżania ogrodu
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Krzewy zimozielone warto osłonić na zimę siatkami cieniującymi, które nie przepuszczają promieniowania UV i chronią przed wiatrem. Cieniowanie jest bardzo istotnym zabiegiem, ponieważ z powierzchni liści podczas silnego nasłonecznienia wyparowuje woda, a każda zamarznięta warstwa uniemożliwia roślinie uzupełnianie jej braku.
Przeczytaj także
Zimozielone krzewy liściaste w doniczkach Zimozielone, liściaste krzewy i krzewinki: 4 najbardziej odporne gatunki Jak zabezpieczyć drzewa i krzewy liściaste przed zimą? Praktyczne porady Których roślin nie trzeba zabezpieczać przed mrozem?
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Pamiętajmy, aby przed zimą wyczyścić i zakonserwować narzędzia ogrodnicze. Metalowe części warto zabezpieczyć smarem lub preparatem do konserwacji metalu. Narzędzia wygodnie jest przechowywać na specjalnych wieszakach lub stojakach. Miejsce to powinno być zabezpieczone przed wilgocią.
Przeczytaj także
Konserwacja sprzętu ogrodniczego Narzędzia do cięcia drzew i krzewów Narzędzia do prac w ogrodzie Te narzędzia przydadzą się w każdym ogrodzie
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Poinsecję można kupić już na początku grudnia – będzie wtedy przez kilka tygodni przypominać nam o zbliżających się Świętach.
Przeczytaj także
12 grudnia obchodzimy "Dzień Poinsecji". Co warto wiedzieć o gwieździe betlejemskiej? 12 pomysłów na ozdoby z poinsecji Pomysł na wiszące poinsecje. Zrób to sam
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Gdy zima zaczyna się za oknami na naszych parapetach w dalszym ciągu kwitną niektóre rośliny. Należy je systematycznie podlewać.
Przeczytaj także
Kaktus bożonarodzeniowy | Co zrobić, by kwitł długo i obficie przez całe Święta? Co lubi fiołek afrykański | Jak pielęgnować saintpaulię w domu? Jak pielęgnować kalanchoe (żyworódkę) w domu? Sprawdź!
Jesień
Grudzień
9-15
Tydzień 50
Tydzień 51
Tydzień 51, Sentencja nr:1
Unikajmy chodzenia po trawniku, gdyż zimą (w czasie mrozów lub opadów) pod wpływem ciężaru źdźbła łatwo się łamią. Ponadto, udeptywanie pogarsza strukturę gleby oraz stosunki wodne i powietrzne w podłożu, co może być przyczyną złej kondycji trawy na wiosnę.
Przeczytaj także
Trawnik zimą: lista prac do zrobienia Co robić zimą w ogrodzie? | Lista prac do zrobienia Jakie rośliny są najbardziej odporne na mróz? Niektóre z nich Cię zaskoczą
Tydzień 51, Sentencja nr:3
Pamiętajmy, aby przed zimą wyczyścić i zakonserwować narzędzia ogrodnicze. Metalowe części warto zabezpieczyć smarem lub preparatem do konserwacji metalu. Pomieszczenie do przechowywania sprzętów powinno być zabezpieczone przed wilgocią.
Przeczytaj także
Konserwacja sprzętu ogrodniczego Narzędzia do prac w ogrodzie Te narzędzia przydadzą się w każdym ogrodzie Konserwacja pilarki - poznaj zasady
Tydzień 51, Sentencja nr:5
Jeśli spadnie grudniowy śnieg i będziemy go odgarniać ze ścieżek czy podjazdu, pamiętajmy aby nie tworzyć z niego wielkich, ciężkich zasp na trawnikach i roślinach. Najlepiej jeśli będziemy zbierać jego nadmiar do taczki i wywozić na wolną przestrzeń.
Przeczytaj także
Zasady odśnieżania ogrodu Odśnieżanie ogrodu - narzędzia ręczne Odśnieżanie ogrodu - sprzęt mechaniczny Jak przygotować odśnieżarkę spalinową do sezonu zimowego?
Zima
Grudzień
16-22
Tydzień 51
Tydzień 52
Tydzień 52, Sentencja nr:1
Jeśli w oczku wodnym znajdują się ryby zastosujmy styropianowy przerębel z grzałką, która uruchamia się podczas dużych mrozów. Przerębel zapewnieni wymianę gazową w skutym lodem zbiorniku. Problemem dla ryb jest bowiem niedostatek tlenu, gdyż pod taflą lodu woda nie ma kontaktu z powietrzem.
Przeczytaj także
Warunki zimowania ryb w stawie Jak dbać o oczko wodne? Co robić w zbiorniku wodnym jesienią? Co robić zimą w ogrodzie? | Lista prac do zrobienia
Tydzień 52, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu nie należy przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć.
Przeczytaj także
Odśnieżanie ogrodu - narzędzia ręczne Jak pozbyć się lodu na schodach i ścieżkach? Zasady odśnieżania ogrodu Śnieg: kiedy pomaga roślinom, a kiedy szkodzi?
Tydzień 52, Sentencja nr:3
Unikajmy chodzenia po trawniku, gdyż zimą (w czasie mrozów lub opadów) pod wpływem ciężaru źdźbła łatwo się łamią. Ponadto, udeptywanie pogarsza strukturę gleby oraz stosunki wodne i powietrzne w podłożu, co może być przyczyną złej kondycji trawy na wiosnę.
Przeczytaj także
Trawnik zimą: lista prac do zrobienia Lód na ścieżce w ogrodzie: jak ekologicznie walczyć z oblodzeniem? Odśnieżanie ogrodu - narzędzia ręczne
Tydzień 52, Sentencja nr:4
Nie zapominajmy o dbaniu o rośliny domowe w zimie. Sprawdzajmy czy nie potrzebują podlewania, uważajmy na zbyt mocne grzanie kaloryferów i przeciągi w domu.
Przeczytaj także
Jak pielęgnować kwiaty doniczkowe zimą? Kilka prostych zasad
Tydzień 52, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów. Warto także podwiązać gałęzie iglaków – trudniej będzie im ugiąć się pod ciężkim, mokrym śniegiem.
Przeczytaj także
Jak pielęgnować zimą iglaki stojące na tarasie? Ekspert radzi! Kolumnowe iglaki zimą: jak zabezpieczyć? Zimowanie iglaków | Które wymagają ochrony? Jak i czym zabezpieczyć przed mrozem? Jak skutecznie chronić rośliny przed zimowym mrozem? Oto 15 sprawdzonych sposobów!
Tydzień 52, Sentencja nr:6
Do karmienia ptaków używamy tylko naturalnych produktów – nie przetworzonych przez człowieka! W sklepach bez trudu zdobędziemy kasze, zboża, płatki owsiane, ziarna słonecznika, konopi, dyni, itd.
Przeczytaj także
Dokarmianie ptaków zimą: jak to robić prawidłowo? Podpowiadamy Karma dla ptaków w ogrodzie | Jakie ziarna są najlepsze? Przewodnik po zdrowym dokarmianiu Chcesz pomóc ptakom przetrwać zimę? Sprawdź, jak je karmić i nie szkodzić TOP 10 najpopularniejszych dzikich ptaków | Jakie gatunki żyją w ogrodzie?
Zima
Grudzień
23-29
Tydzień 52
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści