Jak przygotować odśnieżarkę spalinową do sezonu zimowego?

Pierwsze opady śniegu już za nami. Synoptycy zapowiadają silne wiatry i śnieżyce. Zima jednak nadchodzi i warto podsumować doświadczenia z tej poprzedniej, sprawdzić stan techniczny posiadanego sprzętu i upewnić się czy jesteśmy dobrze przygotowani.

Posłuchaj
00:00

Przygotowanie odśnieżarki spalinowej do sezonu zimowego

Stan odśnieżarki spalinowej trzeba sprawdzić przed każdym nowym sezonem zimowym i nie należy z tym zwlekać do ostatniej chwili.

- Pamiętajmy, że prawidłowo konserwowana maszyna odwdzięczy nam się i będzie nam służyć przez wiele lat. Pamiętajmy też, że właśnie dbanie o jej stan techniczny jest warunkiem zachowania gwarancji. - mówi Mariusz Czarnocki, Manager Produktu w Aries Power Equipment, Generalnego Dystrybutora Maszyn i Urządzeń Honda w Polsce.

7 podstawowych czynności, które powinniśmy wykonać przed uruchomieniem odśnieżarki spalinowej:

1. Upewnić się, czy olej został wymieniony po ostatnim sezonie. Jeśli nie - należy to zrobić teraz. Kolejne wymiany oleju uzależnione są od intensywności pracy maszyny i najlepiej zastosować się do harmonogramu umieszczonego w instrukcji obsługi. W modelach z napędem hydrostatycznym trzeba dodatkowo i systematycznie sprawdzać poziom oleju w przekładni.

2. Sprawdzić stan elementów, które ścierają się podczas eksploatacji, jak gumowe wirniki w małych odśnieżarkach i płozy regulacyjne w dużych maszynach.

3. Sprawdzić stopień dokręcenia śrub i połączeń oraz sprawność działania elementów kierujących, jak obroty silnika, ukierunkowanie wyrzutu śniegu. Upewnić się, też, czy mamy zapasowy komplet śrub zabezpieczających wirnik przed przeciążeniem.

4. Sprawdzić sprawność układu jezdnego - kół lub gąsienic. Gąsienice należy zawsze przed sezonem wyregulować.

5. Uzupełnić paliwo (nie powinno się przechowywać maszyny nieużywanej dłużej niż miesiąc z napełnionym bakiem) i sprawdzać jego poziom przed każdym uruchomieniem silnika.

6. W przypadku odśnieżarek z rozrusznikiem elektrycznym trzeba sprawdzić stan akumulatora i potem doładowywać go według potrzeb.

7. Na koniec warto dokładnie obejrzeć maszynę pod kątem ewentualnych uszkodzeń lakieru i na bieżąco je naprawiać, by nie dopuścić do powstania korozji.

źródło i fot.: mojahonda.pl

Obserwuj
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści