Posypywanie nawierzchni różnymi mieszankami to znany sposób na pozbycie się oblodzenia ciągów komunikacyjnych i powierzchni ogrodu. Do uszorstniania nawierzchni ogrodu można użyć następujących materiałów:
- Mieszanka piaskowo-solna
Trzeba pamiętać, że sól jest szkodliwa dla roślin (może być przyczyną suszy fizjologicznej prowadzącej do obumierania roślin), więc stosowanie tej mieszanki na nawierzchnie w ogrodzie powinno być jak najbardziej ograniczone. Skład mieszanki to 25% soli i 75% piasku.
Najmniej inwazyjne dla środowiska jest posypywanie samym piaskiem. - Żużel i popiół
Żużel swoją strukturą powoduje nierówności i szorstkość nawierzchni. Posypywanie nawierzchni popiołem to stary i skuteczny sposób na oblodzenia. Trzeba jednak uważać, by wraz z popiołem nie wysypać na drogę odpadków pozostałych po spaleniu (np. gwoździ).
- Inne środki chemiczne
Na rynku są dostępne gotowe granulaty przeciw oblodzeniom. Roztapiają one lód, ubity śnieg i błoto pośniegowe. Granulaty te mogą zastąpić nawet usuwanie śniegu i kucie lodu, bo rozpuszczają je i działają przeciwpoślizgowo.
Ich działanie jest skuteczniejsze niż mieszanki soli i piasku, a przy tym nie są szkodliwe dla roślin i środowiska. Nie niszczą też obuwia, gumy, cegły, tworzyw sztucznych, asfaltu ani metali. Można je stosować do odśnieżania dachów, dróg, placów, podjazdów, nawet na pochyłym terenie. Działanie jest natychmiastowej i utrzymuje się do trzech dni od użycia granulatu.
Zdjęcie tytułowe: Ingrid/Pixabay