Czy warto zakładać instalację antyoblodzeniową nawierzchni?

Instalacja oblodzeniowa nawierzchni, fot. Electra

Na etapie budowy traktów, warto pomyśleć też o bezpieczeństwie oraz wygodzie użytkowania nawierzchni zimą i zainstalować w niej system przeciwoblodzeniowy. Zapobiegnie on gromadzeniu się śniegu i lodu na podjeździe, ścieżkach, schodach ogrodowych, dzięki czemu unikniemy ryzyka poślizgnięcia się na oblodzonej kostce. Nie będziemy też tracić czasu na odśnieżanie.

Posłuchaj
00:00
6

Ogrzewanie nawierzchni to nowoczesny sposób na śnieg i lód. W przeciwieństwie do meto mechanicznych i zastosowania środków chemicznych, nie przyczynia się do uszkodzenia powierzchni bruku.

Instalacja antyoblodzeniowa nawierzchni

Instalacja taka składa się przede wszystkim z elementów grzejnych i regulatora. Elementami grzejnymi mogą być przewody stałooporowe lub samoregulujące, bądź maty grzejne zbudowane zwykle z siatki z włókna szklanego, do której przymocowany jest przewód grzejny.

Maty rozkłada się znacznie szybciej, niż przewody, ale wymagają one powierzchni o prostokątnym kształcie. System powinna włączać automatyka sterująca. Najlepszy jest regulator z czujnikiem temperatury i wilgotności (zainstalowanym w nawierzchni), ponieważ włącza ogrzewanie tylko wtedy, gdy warunki sprzyjają oblodzeniu.

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Układanie instalacji antyoblodzeniowej nawierzchni, fot. Luxbud
Fot. Luxbud

Układanie instalacji antyoblodzeniowej nawierzchni.

Jak ułożyć instalację antyoblodzeniową?

Instalacja grzejna może być ułożona na całej powierzchni podjazdu lub w dwóch 50–60 cm pasach, wytyczonych przez tor jazdy kół samochodu. To drugie rozwiązanie sprawdza się na małych podjazdach, gdzie usuwanie śniegu i lodu z nieogrzewanej części nawierzchni nie stanowi problemu.

Zarówno maty, jak i przewody umieszcza się w warstwie podsypki piaskowej lub suchej mieszanki betonowej, na której następnie układa się bruk. Przewody nie mogą na siebie nachodzić, ani się krzyżować. Ich przesuwaniu zapobiegnie zastosowanie taśm montażowych lub drucianej siatki o oczkach 5 x 5 cm.

Tekst: Małgorzata Kolmus, archiwum magazynu Budujemy Dom 9 2014, zdjęcie tytułowe: Electra


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

TO SIĘ PRZYDA
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 1,60 m x 10 mb | Megran
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 1,60 m x 10 mb | Megran
Kaptur Ochronny Biały 2,2 m x 2,4 m 1 szt.
Kaptur Ochronny Biały 2,2 m x 2,4 m 1 szt.
Wełniana Włóknina Zimowa - Poltops
Wełniana Włóknina Zimowa - Poltops
Wapno Do Bielenia Drzew i Odkwaszania Podłoża 0,8 kg - Sumin
Wapno Do Bielenia Drzew i Odkwaszania Podłoża 0,8 kg - Sumin
Obserwuj
Autor
Budujemy Dom Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Szybkie porządki w ogrodzie? Z tymi akumulatorowymi urządzeniami STIHL pójdzie jak z płatka
Treści naszych partnerów
Porady na ten tydzień
Tydzień 18, Sentencja nr:5
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Przeczytaj także
Jak dbać o oczko wodne? Oczko wodne przyjazne dzikiej faunie Jak wykonać oczko wodne z betonu? 2 sposoby Hodowla ryb w ogrodzie: jak duże powinno być oczko wodne?
Tydzień 18, Sentencja nr:4
Pamiętajmy o systematycznym podlewaniu i nawożeniu żywopłotów. Do nawożenia możemy stosować nawóz długo działający, stopniowo uwalniający składniki, który podsypuje się pod krzewy raz w roku (wiosną).
Przeczytaj także
Jak nawozić trawnik wiosną? Praktyczne porady Nawożenie iglaków | Czym nawozić wiosną, latem i jesienią? Wiosenne nawożenie roślin ogrodowych | Jak to zrobić dobrze? Pielęgnacja drzew, krzewów i żywopłotów. W jaki sposób, kiedy i czym przycinać?
Tydzień 18, Sentencja nr:3
Przycinamy krzewy, które kwitły na zeszłorocznych pędach, przed wypuszczeniem liści. Należą do nich: forsycja, migdałek, wierzba, dereń jadalny. Przycięcie spowoduje, że krzewy wypuszczą nowe pędy.
Przeczytaj także
Narzędzia do cięcia drzew i krzewów Przycinanie forsycji: krok po kroku i bez błędów! Przytnij forsycję dopiero po kwitnieniu. Inaczej jej zaszkodzisz i nie zakwitnie! Uprawa dereni w ogrodzie – polecane gatunki i odmiany, które warto posadzić!
Tydzień 18, Sentencja nr:1
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa.
Przeczytaj także
Jak i kiedy sadzić iglaki? | Praktyczne porady Sadzenie tui na żywopłot | Sprawdź, jak to zrobić bez błędów! Sadzenie róż: jak, gdzie i kiedy? | Jak to zrobić, by pięknie kwitły? Wiosenne sadzenie drzew i krzewów | Z odkrytym korzeniem, w pojemnikach i balotowane
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Nasz sklep ogrodniczy
Tagi
Najnowsze treści