Czy skrzydłokwiat nawozić zimą? Lepiej nie popełnić tego błędu

Zimowe nawożenie skrzydłokwiatu

Zima to wymagający okres dla domowych roślin doniczkowych. Ograniczone światło sprawia, że wiele z nich wchodzi w zimowy okres spoczynku i ogranicza swój wzrost, a co za tym idzie zmniejszają się potrzeby nawozowe. Czy wiesz, jak prawidłowo zasilać skrzydłokwiat w tym czasie? Zimą najłatwiej o błędy. Nie pozwól, by Twoja roślina cierpiała z powodu Twojej niewiedzy. Przeczytaj nasz artykuł i odkryj, czy powinieneś nawozić skrzydłokwiat zimą.

Posłuchaj
00:00
1

Cykl życia skrzydłokwiatu a zima

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum), znany również jako Peace Lily, to roślina tropikalna, która w naturalnym środowisku doświadcza niewielkich wahań temperatur. W domowych warunkach przechodzi jednak przez cykle związane z porami roku. Zimą, gdy dni stają się krótsze, a temperatury niższe, jego wzrost naturalnie spowalnia.

Czy warto i trzeba nawozić skrzydłokwiat zimą?

  • Nawożenie w okresie spoczynku
    Generalnie nie zaleca się nawożenia skrzydłokwiatu zimą. W tym czasie roślina przechodzi w stan spoczynku i nie potrzebuje dodatkowych składników odżywczych. Nadmiar nawozu może prowadzić do zasolenia gleby, co z kolei może uszkodzić korzenie i osłabić roślinę. Ponadto nawożenie zimowe pobudza rośliny do wzrostu, a niedobór światła może powodować problemy.

  • Wyjątki od reguły
    Jeśli jednak skrzydłokwiat rośnie w warunkach sprzyjających jego aktywności przez cały rok (np. w ciepłym pomieszczeniu z odpowiednim oświetleniem), można zastosować lekkie nawożenie najlepiej biohumusem. W takim przypadku używaj nawozów w zmniejszonej dawce i rzadziej niż w sezonie wegetacyjnym.

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Co jeszcze warto zmienić zimą?

  1. Podlewanie 
    Zimą skrzydłokwiat zużywa mniej wody ze względu na spowolniony metabolizm. Ważne jest, aby nie przesadzić z podlewaniem. Nadmiar wody może prowadzić do gnicia korzeni i chorób grzybowych. Najlepszym sposobem jest sprawdzanie wilgotności gleby. Jeśli wierzchnia warstwa podłoża jest sucha na głębokość około 2 cm, to znak, że roślina potrzebuje wody. Używaj odstanej, letniej wody, aby nie szokować korzeni niską temperaturą.

  2. Wilgotność powietrza
    Zimowe ogrzewanie w pomieszczeniach często powoduje suche powietrze, co nie sprzyja skrzydłokwiatom. Aby zwiększyć wilgotność, możesz ustawić nawilżacz powietrza w pobliżu rośliny. Umieścić doniczkę na tacy z mokrymi kamykami. Regularnie zraszać liście miękką wodą.

  3. Oświetlenie i temperatura
    Choć skrzydłokwiat toleruje półcień, zimą warto zapewnić mu nieco więcej światła, ale unikać bezpośredniego nasłonecznienia. Optymalna temperatura to około 18-22°C. Unikaj przeciągów i nagłych zmian temperatury.
Nawożenie skrzydłokwiatu zimą
Fot. Natasha / Adobe Stock
Zimą skrzydłokwiat wchodzi w naturalny okres spoczynku, podczas którego jego wzrost jest spowolniony i może nie kwitnąć. W tym czasie roślina nie potrzebuje dodatkowego nawożenia aż do wiosny. Nawożenie warto wznowić dopiero, gdy zauważymy oznaki aktywnego wzrostu na początku sezonu wegetacyjnego. Podobnie, należy ograniczyć podlewanie zimą, dostosowując je do zmniejszonego zapotrzebowania rośliny na wodę w chłodniejszych miesiącach.

🟢 Odwiedź nasz sklep ogrodniczy: Sprawdź nowości i skorzystaj z promocji

Objawy zimowych problemów i jak im zaradzić

  • Żółknięcie liści: Może być oznaką nadmiernego podlewania lub nawożenia. Sprawdź stan gleby i dostosuj częstotliwość podlewania.
  • Brak kwitnienia: To naturalne zimą, ale jeśli trwa dłużej, może wskazywać na niedostateczne oświetlenie lub brak składników odżywczych. Wiosną wznowić regularne nawożenie.
Nawożenie skrzydłokwiatu zimą wymaga ostrożności i dostosowania się do potrzeb rośliny w okresie spoczynku. Obserwuj swoją roślinę i reaguj na sygnały, które Ci wysyła. Dzięki temu Twój skrzydłokwiat przetrwa zimę w doskonałej kondycji i na wiosnę znów zachwyci Cię swoim pięknem.

Zdjęcie tytułowe: Cherkasova Alie / Adobe Stock


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Szybkie porządki w ogrodzie? Z tymi akumulatorowymi urządzeniami STIHL pójdzie jak z płatka
Treści naszych partnerów
Porady na ten tydzień
Tydzień 18, Sentencja nr:5
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Przeczytaj także
Jak dbać o oczko wodne? Oczko wodne przyjazne dzikiej faunie Jak wykonać oczko wodne z betonu? 2 sposoby Hodowla ryb w ogrodzie: jak duże powinno być oczko wodne?
Tydzień 18, Sentencja nr:4
Pamiętajmy o systematycznym podlewaniu i nawożeniu żywopłotów. Do nawożenia możemy stosować nawóz długo działający, stopniowo uwalniający składniki, który podsypuje się pod krzewy raz w roku (wiosną).
Przeczytaj także
Jak nawozić trawnik wiosną? Praktyczne porady Nawożenie iglaków | Czym nawozić wiosną, latem i jesienią? Wiosenne nawożenie roślin ogrodowych | Jak to zrobić dobrze? Pielęgnacja drzew, krzewów i żywopłotów. W jaki sposób, kiedy i czym przycinać?
Tydzień 18, Sentencja nr:1
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa.
Przeczytaj także
Jak i kiedy sadzić iglaki? | Praktyczne porady Sadzenie tui na żywopłot | Sprawdź, jak to zrobić bez błędów! Sadzenie róż: jak, gdzie i kiedy? | Jak to zrobić, by pięknie kwitły? Wiosenne sadzenie drzew i krzewów | Z odkrytym korzeniem, w pojemnikach i balotowane
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Nasz sklep ogrodniczy
Tagi
Najnowsze treści