Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
50
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Wcześnie kwitnące krzewy | Wybraliśmy 5 najpiękniejszych

Pod koniec zimy na gałązkach tych niezwykłych roślin, jeszcze przed rozwojem liści, rozkwitają fajerwerki drobniuteńkich kwiatów. Zobacz rośliny wybrane przez redakcję magazynu Gardeners' World Polska.

Gardeners World Edycja Polska
Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Marzec-Kwiecień 2021

Po twarzy wędrują coraz cieplejsze promienie słońca, oczy mrużą się na widok niewidzianych od późnej jesieni jaskrawych kolorów, nos łaskocze przyjemny zapach tajającej ziemi, szczypiorek zaczyna nabierać smaku, a wszystko to w rytm potłuczonych akordów kociej muzyki. Przedwiośnie pobudza wszystkie zmysły! Zanim na nagich jeszcze gałęziach pojawią się pierwsze liście, niektóre drzewa i krzewy rozwijają pąki kwiatowe, ku uciesze ledwo co obudzonych pszczół. Dziwny i zaskakujący to widok, kiedy na nieprzejawiających jeszcze żadnych oznak życia gałęziach otwierają się nagle delikatne i bezbronne płatki – szczególnie, że nocne przymrozki wciąż mogą pokrzyżować im szyki. Ale wystarczy kilka słonecznych dni i nic nie zatrzyma już lawiny kwiatów, pod którą lada chwila ugną się gałęzie. Wiwat przedwiośnie, niech żyje wiosna!

judaszowiec wschodni Cercis siliquastrum fot. Bożka Piotrowska
Fot. Bożka Piotrowska

Judaszowiec wschodni (Cercis siliquastrum)

Judaszowiec z dumą prezentuje bardzo ciekawe zjawisko: kaulifolię, czyli zdolność wydawania kwiatów na pniu i starszych konarach. Dzięki niemu kwiaty ozdabiają nie tylko końcówki najmłodszych gałęzi wysoko w koronie i można się im dokładnie przyjrzeć bez stawania na palcach. Neonowopurpurowe łódeczki dają natychmiastowy zastrzyk radości od pierwszego spojrzenia. Judaszowiec tworzy luźną koronę i nie wymaga cięcia. Najlepiej rośnie blisko południowej ściany budynku, gdzie zimą będzie mu trochę cieplej. Przez pierwsze zimy po posadzeniu okrywaj bryłę korzeniową grubą warstwą kory lub kompostu. W x S: 7,5 m x 7,5 m

abeliofylium koreańskie Abeliophyllum distichum fot. Bożka Piotrowska
Fot. Bożka Piotrowska

Abeliofylum koreańskie (Abeliophyllum distichum)

Wygląda jak kwitnąca w tym samym czasie, ale wyprana w wybielaczu forsycja. Tylko środki czteropłatkowych kwiatów zostały nadal złotożółte. Ten dziwny gatunek, mimo że rzeczywiście bywa nazywany białą forsycją, nie jest jej kolejną odmianą, tylko dalszym krewnym. Sąsiedzi oniemieją ze zdumienia. Posadź je za parawanem z iglaków, które zapewnią ochronę przed zimnym wiatrem. W x S: 1,5 m x 2,5 m

zimokwiat wczesny Chimonanthus praecox fot. Bożka Piotrowska
Fot. Bożka Piotrowska

Zimokwiat wczesny (Chimonanthus praecox)

Nazwa zdradza wszystko i dużo obiecuje, ale to, czy zimokwiat rzeczywiście zakwitnie zimą zależy od rodzaju zimy. W ciepłą i mokrą na pewno zakwitnie wcześnie, nawet już w lutym. W srogą i mroźną zaczeka przynajmniej do marca. Szklanożółte kwiaty z bordową koronką w środku roztaczają bardzo przyjemny zapach, który w lodowatym powietrzu jest jeszcze bardziej wyrazisty. Lubi słoneczne stanowiska i nie jest wybredny co do rodzaju podłoża. W x S: 4 m x 2,5 m

kalina bodnantska Viburnum × bodnantense fot. Bożka Piotrowska
Fot. Bożka Piotrowska

Kalina bodnantska (Viburnum × bodnantense)

Różowe wiązki kwiatów otwierają się na końcówkach łukowato wygiętych gałęzi, a obok nich już czyhają gotowe do startu liście – jeszcze czerwonawe od zimna jak nos uszczypnięty mrozem. Kalina bodnantska pachnie równie silnie jak majowe lilaki, ale nie czeka, aż wiosna rozwinie przed nią zielony dywan trawy. Czasami zaczyna już jesienią! Posadź ją niedaleko drzwi – na słodkie powitanie każdego dnia. W x S: 4 m x 2,5 m

oczar pośredni Hamamelis x intermedia fot. Bożka Piotrowska
Fot. Bożka Piotrowska

Oczar pośredni (Hamamelis x intermedia)

Jak wiosenne babie lato, pajęcze kwiaty oczarów migocą na złoto kiedy spojrzy się na nie pod słońce. Ma luźną sylwetkę, której nie trzeba korygować sekatorem. Kwiaty pachną w ciepłe dni, a w chłodzie zwijają płatki do środka i znikają z widoku, jakby ktoś przewinął nadejście wiosny wstecz. Ale to przedstawienie już się rozpoczęło – nie chcesz się na nie spóźnić! Może rosnąć na rabacie kwiatowej, bo nie rzuca zbyt wiele cienia. W x S: 4,5 m x 4,5 m

Gdzie kupić?


Tekst: Łukasz Skop, zdjęcie tytułowe: Bożka Piotrowska

Artykuł pochodzi z magazynu
Gardeners' World. Edycja Polska / Marzec-Kwiecień 2021

Tagi
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)
Powiązane rośliny
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów
Nowe rośliny w katalogu
ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 49, Sentencja nr:7
Tydzień 49, Sentencja nr:7
Nie musimy rezygnować z "żywych" kwiatów, gdy zima za oknem. W tym okresie mogą kwitnąć np. kaktusy bożonarodzeniowe (schlumbergery), ciemierniki czy kalanchoe.
Tydzień 49, Sentencja nr:6
Tydzień 49, Sentencja nr:6
Ptaki zaczynamy dokarmiać tylko wtedy, gdy pokrywa śnieżna uniemożliwia im żerowanie. Podczas bezśnieżnej zimy ptaki powinny radzić sobie same, bez naszej pomocy.
Tydzień 49, Sentencja nr:5
Tydzień 49, Sentencja nr:5
Niektóre rośliny domowe (skalnica, agapant) warto przenieść do pomieszczenia, w którym temperatura nie przekracza 10-12°C (zimą w mieszkaniu temperatura często jest bowiem zbyt wysoka, a powietrze suche). Z powodu krótkich i pochmurnych dni rośliny dobrze jest także doświetlać świetlówkami.
Tydzień 49, Sentencja nr:4
Tydzień 49, Sentencja nr:4
Formujemy drzewa liściaste i iglaste przez cały rok, ale najlepiej robić to w miesiącach listopad-marzec (WYJĄTKI: klon, grab, brzoza – po przycięciu gatunki te "płaczą", dlatego formuje się je od czerwca do września!). W przypadku drzew iglastych nie musimy zabezpieczać ran, jeśli są gatunkami żywicującymi.
Tydzień 49, Sentencja nr:3
Tydzień 49, Sentencja nr:3
Jeśli jeszcze tego nie robiliśmy, wciąż można ściółkować rabaty, na których rosną wrażliwe na mróz gatunki bylin i krzewów.
Tydzień 49, Sentencja nr:1
Tydzień 49, Sentencja nr:1
Okryjmy na zimę róże. Gatunki krzewiaste (zarówno wielkokwiatowe, jak i wielokwiatowe) należy obsypać do wysokości 20 cm (np. trocinami, ziemią, piaskiem, mchem lub gałązkami drzew iglastych). Z piennych formujemy chochoł lub przyginamy gałązki do ziemi, a następnie je obsypujemy.
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze