Logo
Logo

Co posadzić obok pelargonii ? | Lista roślin

Najczęściej sadzone na balkonach i tarasach pelargonie doskonale wyglądają w towarzystwie innych roślin – zyskują dzięki nimi ciekawe tło dla kwiatów. Z pelargoniami zestawia się nie tylko kwitnące rośliny sezonowe, ale też gatunki ozdobne wyłącznie z liści, czy nawet warzywa uprawiane w pojemnikach. Przejrzyj listę roślin i dobierz kompozycję do swojego ogrodu.

Spis treści
Co dobrze jest sadzić koło pelargonii? Jakie kwiaty posadzić koło pelargonii? Jakie rośliny ozdobne z liści dobrać do pelargonii? Jak sadzić pelargonie obok warzyw i ziół?

Jakie rośliny dobrze wyglądają w towarzystwie pelargonii?

Pelargonie (Pelargonium) są od lat na pierwszym miejscu listy roślin uprawianych na balkonach i tarasach. Są łatwe w uprawie i mają wiele ciekawych odmian o różnych kolorach kwiatów. Kochają słońce i żyzne podłoże, a regularnie podlewane i nawożone będą kwitły na zewnątrz od maja do pierwszych przymrozków.

Pelargonie najlepiej rosną w jasnych miejscach, więc można je zestawiać z wieloma innymi ciekawymi roślinami.

Z pelargonii w donicach i skrzynkach można robić zestawienia jednokolorowe lub wielobarwne. Tworzone kompozycje z kwiatami w pojemnikach zawsze warto dobrać do kompozycji roślin na rabatach.

Najbardziej sprawdzone zestawienia to: zimne barwy – różowy, fiolet, bordo oraz szary/srebrny oraz ciepłe barwy – czerwony, łososiowy, pomarańczowy i żółty. Biały jest uniwersalnym dodatkiem, pozwala oddzielić od siebie kwiaty w intensywnych kolorach i dodaje lekkości kompozycji.

 

Pelargonie i kwiaty sezonowe

Większość kwiatów sezonowych ma podobne wymagania do pelargonii, więc nadaje się do sadzenia z nimi w jednym pojemniku. Najczęściej pelargoniom towarzyszą różne odmiany werbeny ogrodowej o nieco drobniejszych od nich kwiatach i zwieszających się pędach. Doskonale wypełniają przestrzenie pod pelargoniami rabatowymi.

Wzniesionym pokrojem charakteryzują się szałwie omszone, które mają wąskie, wysokie kwiatostany i dodają kompozycjom z pelargoniami wysokości, przyciągają wzrost oraz wiele pożytecznych owadów.

co posadzić obok pelargonii - rośliny kwitnące
Fot. Floradania, Pelargonium for Europe, No-longer-here/Pixabay, Proven Winners
1 – Białe pelargonie i żółte osteospermum, 2 – Czerwone pelargonie w towarzystwie fioletowej werbeny i szałwii z ozdobą w postaci szarozielonych gałązek eukaliptusa, 3 – Czerwone pelargonie pod różową hortensją ogrodową z dodatkiem fioletowych dzwonków i pstrokatego bluszczu, 4 – Czerwone pelargonie w towarzystwie fioletowej superpetunii oraz różowo-żółtej lantany.

Drugimi na liście najbardziej popularnych roślin balkonowych są petunie i surfinie. Doskonale komponują się z pelargoniami rabatowymi. Zestawienie dużych kielichowatych kwiatów petunii z wzniesionymi kwiatostanami pelargonii jest korzystne dla obu roślin. Dodatkowo petunie i surfinie mają takie kolory kwiatów, których nie spotykamy u pelargonii, więc pozwalają na tworzenie ciekawych kompozycji kolorystycznych – zarówno mocnych, kontrastowych, jak i delikatniejszych, pastelowych i stonowanych.

Obok pelargonii można też sadzić popularną lobelię przylądkową o drobnych niebieskich lub białych kwiatach – ta wdzięczna roślina tworzy masę kwiatów i potrafi wypełnić przestrzenie między odmianami pelargonii rabatowych, ale też nadaje się do sadzenia w skrzynkach z pelargoniami bluszczolistnymi o zwisających pędach.

co posadzić obok pelargonii - rośliny kwitnące i ozdobne z liści
Fot. Pelargonium for Europe
Dodatek w postaci: 1 – kocanek i lawendy oraz 2 – kęp traw ozdobnych, nadaje kompozycjom z pelargoniami lekkości 

Tym, którzy lubią śródziemnomorskie nastroje polecamy połączenie pelargonii z lawendą wąskolistną – młode, nieduże sadzonki lawendy świetnie będą wyglądać obok różowych pelargonii (jesienią lawendy lepiej przesadzić na rabaty, do gruntu). Dobrym dodatkiem do takiej kompozycji będą szarolistne kocanki o przewieszających się pędach lub  kępki kostrzewy sinej o podobnej barwie i luźnym pokroju.

Ciekawym im modnym dodatkiem do dużych doniczek z pelargoniami mogą być też jednoroczne werbeny patagońskie o drobnych fioletowych kwiatach osadzonych na wysokich łodygach oraz kosmosy podwójnie pierzaste, które niezawodnie kwitną do jesieni.

co posadzić obok pelargonii - rośliny kwitnące i ozdobne z liści
Fot. Proven Winners
Idealnie wyważona kompozycja z trzech roślin, czerwonych pelargonii rabatowych, jasnozielonych wilców ziemniaczanych oraz kępek kalibrachoa, rośliny tworzącej mnóstwo drobnych dzwonkowatych kwiatów

Pelargonie i rośliny ozdobne z liści

Dzięki dodatkom w postaci roślin ozdobnych z liści, a nie kwiatów, z pelargoniami można stworzyć eleganckie i mniej krzykliwe kompozycje. Można je zestawiać zarówno z gatunkami sezonowymi, typowo balkonowymi, jak i roślinami doniczkowymi uprawianymi w domu i wynoszonymi na zewnątrz po wiosennych przymrozkach.

co posadzić obok pelargonii - rośliny ozdobne z z liści
Fot. Proven Winners, Pelargonium for Europe, Sabrina Wisian/Pixabay
1 – Łososiowa pelargonia z purpurowym koleusem oraz żołtolistnym wilcem ziemniaczanym, 2 – różowa pelargonia z kordyliną o purpurowych liściach, 3 – Klasyczne połączenie pelargonii z plektrantusem, 4 – Białe pelargonie z kocankami włochatymi i wilczomleczem (Euphorbia hybrid) 'Diamond Frost'

Do stojących donic z pelargoniami świetnie nadają się popularne i łatwe w uprawie koleusy o różnych kolorach i kształtach liści. W wysokich, większych donicach kwiaty pelargonii warto zestawiać z silnie rosnącymi wilcami ziemniaczanymi – o powcinanych zielonych, żółtych lub purpurowych liściach. W niedużych skrzynkach balkonowych oraz wiszący pojemnikach sprawdzą się łatwe w uprawie szarolistne wilczomlecze, kocanki włochate i plektrantusy (zwane potocznie komarzycami).

Na balkonach i tarasach, na których chcemy stworzyć egzotyczny, tropikalny nastrój, pelargonie i inne kwiaty sezonowe warto połączyć z agawami, kordylinami, albo posadzić na tle wystawionych na lato drzewek oliwnych, oleandrów czy cytrusów.

  co posadzić obok pelargonii - rośliny ozdobne z liści
Fot. Pelargonium for Europe
1 – Pelargonie o kwiatach w ciepłych barwach doskonale komponują się z zielonymi liśćmi palm czy alokazji, 2 – Różowe i białe pelargonie warto zestawiać z gatunkami o szarym ulistnieniu, np. oliwkami.

Pelargonie z ziołami i warzywami

Nieduży ogródek ziołowy bądź warzywnik, podwyższona rabata czy donica z roślinami jadalnymi z pewnością zyska na urodzie, jeśli obok będą rosły kwiaty, takie jak pelargonie. Większość ziół i warzyw ma podobne do pelargonii wymagania, jeśli chodzi o nasłonecznienie.

Kwiaty najlepiej postawić w doniczkach obok roślin jadalnych, aby nie konkurowały z nimi o wodę i składniki odżywcze. Ale jeśli nie mamy na to miejsca, w jednej skrzynce można posadzić i pelargonie, i miniaturowe odmiany chili, zioła czy krzaczaste odmiany pomidorów.

Pelargonie mają jadalne kwiaty, więc można je z powodzeniem wykorzystywać do dekoracji sałatek, deserów lub koktajli.
 
 
co posadzić obok pelargonii - warzywa i zioła
Fot. Pelargonium for Europe
Kwiaty pelargonii w skrzynkach i glinianych doniczkach w każdej chwili można przestawić i skomponować z innymi, atrakcyjnie wyglądającymi ziołami oraz warzywami.
 
co posadzić obok pelargonii - warzywa i zioła
Fot. Pelargonium for Europe
Skrzynka z kwiatami i koktajlowymi pomidorkami wygląda atrakcyjnie i może być piękną dekoracją stołu.

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe: Pelargonium for Europe

Autor
Co posadzić obok pelargonii ? | Lista roślin
Co posadzić obok pelargonii ? | Lista roślin
Małgorzata Wójcik

Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (1)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość GośćEliza

14-05-2022 07:38

Obok pelargoni czerwonych bluszczolistnych sadzę lobelię niebieską to jest bardzo ładny zestaw.Pozdrawiam

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl