Jakie rośliny dobrze wyglądają w towarzystwie pelargonii?
Pelargonie (Pelargonium) są od lat na pierwszym miejscu listy roślin uprawianych na balkonach i tarasach. Są łatwe w uprawie i mają wiele ciekawych odmian o różnych kolorach kwiatów. Kochają słońce i żyzne podłoże, a regularnie podlewane i nawożone będą kwitły na zewnątrz od maja do pierwszych przymrozków.
Z pelargonii w donicach i skrzynkach można robić zestawienia jednokolorowe lub wielobarwne. Tworzone kompozycje z kwiatami w pojemnikach zawsze warto dobrać do kompozycji roślin na rabatach.
Najbardziej sprawdzone zestawienia to: zimne barwy – różowy, fiolet, bordo oraz szary/srebrny oraz ciepłe barwy – czerwony, łososiowy, pomarańczowy i żółty. Biały jest uniwersalnym dodatkiem, pozwala oddzielić od siebie kwiaty w intensywnych kolorach i dodaje lekkości kompozycji.
Pelargonie i kwiaty sezonowe
Większość kwiatów sezonowych ma podobne wymagania do pelargonii, więc nadaje się do sadzenia z nimi w jednym pojemniku. Najczęściej pelargoniom towarzyszą różne odmiany werbeny ogrodowej o nieco drobniejszych od nich kwiatach i zwieszających się pędach. Doskonale wypełniają przestrzenie pod pelargoniami rabatowymi.
Wzniesionym pokrojem charakteryzują się szałwie omszone, które mają wąskie, wysokie kwiatostany i dodają kompozycjom z pelargoniami wysokości, przyciągają wzrost oraz wiele pożytecznych owadów.
Drugimi na liście najbardziej popularnych roślin balkonowych są petunie i surfinie. Doskonale komponują się z pelargoniami rabatowymi. Zestawienie dużych kielichowatych kwiatów petunii z wzniesionymi kwiatostanami pelargonii jest korzystne dla obu roślin. Dodatkowo petunie i surfinie mają takie kolory kwiatów, których nie spotykamy u pelargonii, więc pozwalają na tworzenie ciekawych kompozycji kolorystycznych – zarówno mocnych, kontrastowych, jak i delikatniejszych, pastelowych i stonowanych.
Obok pelargonii można też sadzić popularną lobelię przylądkową o drobnych niebieskich lub białych kwiatach – ta wdzięczna roślina tworzy masę kwiatów i potrafi wypełnić przestrzenie między odmianami pelargonii rabatowych, ale też nadaje się do sadzenia w skrzynkach z pelargoniami bluszczolistnymi o zwisających pędach.
Tym, którzy lubią śródziemnomorskie nastroje polecamy połączenie pelargonii z lawendą wąskolistną – młode, nieduże sadzonki lawendy świetnie będą wyglądać obok różowych pelargonii (jesienią lawendy lepiej przesadzić na rabaty, do gruntu). Dobrym dodatkiem do takiej kompozycji będą szarolistne kocanki o przewieszających się pędach lub kępki kostrzewy sinej o podobnej barwie i luźnym pokroju.
Ciekawym im modnym dodatkiem do dużych doniczek z pelargoniami mogą być też jednoroczne werbeny patagońskie o drobnych fioletowych kwiatach osadzonych na wysokich łodygach oraz kosmosy podwójnie pierzaste, które niezawodnie kwitną do jesieni.
Pelargonie i rośliny ozdobne z liści
Dzięki dodatkom w postaci roślin ozdobnych z liści, a nie kwiatów, z pelargoniami można stworzyć eleganckie i mniej krzykliwe kompozycje. Można je zestawiać zarówno z gatunkami sezonowymi, typowo balkonowymi, jak i roślinami doniczkowymi uprawianymi w domu i wynoszonymi na zewnątrz po wiosennych przymrozkach.
Do stojących donic z pelargoniami świetnie nadają się popularne i łatwe w uprawie koleusy o różnych kolorach i kształtach liści. W wysokich, większych donicach kwiaty pelargonii warto zestawiać z silnie rosnącymi wilcami ziemniaczanymi – o powcinanych zielonych, żółtych lub purpurowych liściach. W niedużych skrzynkach balkonowych oraz wiszący pojemnikach sprawdzą się łatwe w uprawie szarolistne wilczomlecze, kocanki włochate i plektrantusy (zwane potocznie komarzycami).
Na balkonach i tarasach, na których chcemy stworzyć egzotyczny, tropikalny nastrój, pelargonie i inne kwiaty sezonowe warto połączyć z agawami, kordylinami, albo posadzić na tle wystawionych na lato drzewek oliwnych, oleandrów czy cytrusów.
Pelargonie z ziołami i warzywami
Nieduży ogródek ziołowy bądź warzywnik, podwyższona rabata czy donica z roślinami jadalnymi z pewnością zyska na urodzie, jeśli obok będą rosły kwiaty, takie jak pelargonie. Większość ziół i warzyw ma podobne do pelargonii wymagania, jeśli chodzi o nasłonecznienie.
Kwiaty najlepiej postawić w doniczkach obok roślin jadalnych, aby nie konkurowały z nimi o wodę i składniki odżywcze. Ale jeśli nie mamy na to miejsca, w jednej skrzynce można posadzić i pelargonie, i miniaturowe odmiany chili, zioła czy krzaczaste odmiany pomidorów.
Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe: Pelargonium for Europe