Kwiaty na balkon wschodni | Lista roślin
Kwiaty na balkon wschodni powinny preferować przede wszystkim stanowisko półcieniste. Rośliny, które tolerują jedynie intensywne nasłonecznienie, zdecydowanie nie poradzą sobie w takim miejscu. Jakie kwiaty posadzić na balkonie wschodnim? Mamy dla was całą listę gatunków!
Jakie warunki panują na balkonie wschodnim? Wystawa ta jest niemal cały dzień w półcieniu. Na balkonach wschodnich słońce pojawia się rano, a od południa jest już tylko rozproszone słońce. Promienie słoneczne są łagodne, jednak dostarczają roślinom wystarczającą ilość światła. Na balkonie wschodnim warto więc posadzić kwiaty cieniolubne i te lubiące półcień.
Jakie kwiaty posadzić na balkonie wschodnim?
Pelargonia rabatowa (Pelargonium)
Pelargonia najlepiej rośnie w ciepłym miejscu, ale nie może być narażona na zbyt mocne i bezpośrednie nasłonecznienie, które może spowodować poparzenia na liściach i płatkach kwiatów.
► Dowiedz się więcej o uprawie pelargonii.
Heliotrop peruwiański (Heliotropum peruvianum)
Heliotrop lubi stanowiska jasne, dobrze oświetlone, ale nie toleruje bezpośredniego nasłonecznienia, dlatego balkon o wystawie wschodniej jest dla niego idealnym miejscem do wzrostu. Roślina ta preferuje przede wszystkim podłoża żyzne i przepuszczalne.
► Dowiedz się więcej o uprawie heliotropu.
Fuksja ogrodowa (Fuchsia)
Fuksja najlepiej rośnie w miejscu umiarkowanie nasłonecznionym lub półcienistym. Na zimę trzeba ją przenieść do pomieszczenia o temperaturze 5-8 ºC.
► Dowiedz się więcej o uprawie fuksji.
Bakopa (Sutera diffusa)
Bakopa najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym lub lekko zacienionym. Uprawiana w cieniu będzie znacznie słabiej kwitła. Nie lubi przesuszania.
► Dowiedz się więcej o uprawie bakopy.
Kocanki włochate (Helichrysum petiolare)
Kocanka włochata potrzebuje słonecznego, ciepłego stanowiska i umiarkowanie żyznego, przepuszczalnego, lekko wilgotnego podłoża. Bardzo dobrze znosi upał, pełne słońce i przejściową suszę.
► Dowiedz się więcej o uprawie kocanki.
Niecierpki (Impatiens)
Niecierpki najlepiej czują się w cieple i w półcieniu, dlatego należy unikać sadzenia ich w pełnym słońcu. Ich podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne i wilgotne.
► Dowiedz się więcej o uprawie niecierpków.
Plektrantus koleusowaty (Plectranthus glabratus)
Plektrantus jest łatwy w uprawie. Preferuje miejsca jasne z rozproszonym światłem słonecznym, ale znosi również stanowiska słoneczne. Nie ma dużych wymagań glebowych.
► Dowiedz się więcej o uprawie plektrantusa.
Werbena ogrodowa (Verbena hybrida)
Werbena preferuje stanowiska ciepłe i nasłonecznione, ale z powodzeniem znosi również mniej korzystne warunki (chłody, deszcze i nieosłonięte miejsca). Jest tolerancyjna względem podłoża, chociaż lubi gleby przepuszczalne, lekkie.
► Dowiedz się więcej o uprawie werbeny.
Skrętnik (Streptocarpus)
Skrętnik dobrze rośnie na stanowiskach jasnych, ale o rozproszonym świetle. Nie lubi miejsc zbyt nasłonecznionych. Preferuje stanowiska o dużej wilgotności powietrza.
► Dowiedz się więcej o uprawie skrętnika.
Begonia bulwiasta (Begonia x tuberhybrida)
Begonia najlepiej rośnie w glebie żyznej i przewiewnej – uniwersalnej ziemi torfowej. Wszystkie begonie oprócz drobnokwiatowej lubią stanowiska nieco zacienione.
► Dowiedz się więcej o uprawie begonii.
Bluszcz pospolity (Hedera helix)
Bluszcz to roślina mało wymagająca i łatwo adaptuje się na różnych stanowiskach. Można go sadzić na glebach umiarkowanie i bardzo żyznych, wilgotnych i zasadowych.
► Dowiedz się więcej o uprawie bluszczu.
Szałwia błyszcząca (Salvia splendens)
Szałwia błyszcząca preferuje ciepłe, słoneczne lub półcieniste stanowisko o żyznej, przepuszczalnej, próchniczej, stale lekko wilgotnej glebie o lekko kwaśnym odczynie pH.
► Dowiedz się więcej o uprawie szałwii.
Tawułka Arendsa (Astilbe x arendsii)
Tawułka Arendsa to bardzo piękna i łatwa w uprawie roślina, o ile tylko ma zapewnione odpowiednie warunki. Preferuje cieniste stanowiska i żyzne, próchnicze gleby.
► Dowiedz się więcej o uprawie tawułki.
Nemezja (Nemezis)
Nemezja najlepiej rośnie na stanowiskach ciepłych i słonecznych. Optymalne podłoże dla niej to lekkie, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne.
► Dowiedz się więcej o uprawie nemezji.
FILM: Piękne balkony i tarasy - Sadzimy rośliny
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Ralphs_Fotos / Pixabay, Rupert Kittinger-Sereinig / Pixabay, Hans Braxmeier / Pixabay, Etienne GONTIER / Pixabay, Annette Meyer / Pixabay, JackieLou DL / Pixabay, Ralphs_Fotos / Pixabay
Komentarze