Logo
Logo

Kwiaty na balkon wschodni | Lista roślin

Kwiaty na balkon wschodni powinny preferować przede wszystkim stanowisko półcieniste. Rośliny, które tolerują jedynie intensywne nasłonecznienie, zdecydowanie nie poradzą sobie w takim miejscu. Jakie kwiaty posadzić na balkonie wschodnim? Mamy dla was całą listę gatunków! 

Spis treści
Jakie warunki panują na balkonie wschodnim? Jakie kwiaty posadzić na balkonie wschodnim? Pelargonia rabatowa Heliotrop peruwiański Fuksja ogrodowa Bakopa Kocanki włochate Niecierpki Plektrantus koleusowaty Werbena ogrodowa Skrętnik Begonia bulwiasta Bluszcz pospolity Szałwia błyszcząca Tawułka Arendsa Nemezja FILM: Piękne balkony i tarasy - Sadzimy rośliny

Jakie warunki panują na balkonie wschodnim? Wystawa ta jest niemal cały dzień w półcieniu. Na balkonach wschodnich słońce pojawia się rano, a od południa jest już tylko rozproszone słońce. Promienie słoneczne są łagodne, jednak dostarczają roślinom wystarczającą ilość światła. Na balkonie wschodnim warto więc posadzić kwiaty cieniolubne i te lubiące półcień. 

Jakie kwiaty posadzić na balkonie wschodnim?

Pelargonia rabatowa (Pelargonium)

Pelargonia najlepiej rośnie w ciepłym miejscu, ale nie może być narażona na zbyt mocne i bezpośrednie nasłonecznienie, które może spowodować poparzenia na liściach i płatkach kwiatów. 

► Dowiedz się więcej o uprawie pelargonii.

Heliotrop peruwiański (Heliotropum peruvianum)

Heliotrop lubi stanowiska jasne, dobrze oświetlone, ale nie toleruje bezpośredniego nasłonecznienia, dlatego balkon o wystawie wschodniej jest dla niego idealnym miejscem do wzrostu. Roślina ta preferuje przede wszystkim podłoża żyzne i przepuszczalne. 

► Dowiedz się więcej o uprawie heliotropu.

Fuksja ogrodowa (Fuchsia)

Fuksja najlepiej rośnie w miejscu umiarkowanie nasłonecznionym lub półcienistym. Na zimę trzeba ją przenieść do pomieszczenia o temperaturze 5-8 ºC. 

Dowiedz się więcej o uprawie fuksji.

Bakopa (Sutera diffusa)

Bakopa najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym lub lekko zacienionym. Uprawiana w cieniu będzie znacznie słabiej kwitła. Nie lubi przesuszania. 

► Dowiedz się więcej o uprawie bakopy.

Kocanki włochate (Helichrysum petiolare)

Kocanka włochata potrzebuje słonecznego, ciepłego stanowiska i umiarkowanie żyznego, przepuszczalnego, lekko wilgotnego podłoża. Bardzo dobrze znosi upał, pełne słońce i przejściową suszę. 

► Dowiedz się więcej o uprawie kocanki.

Niecierpki (Impatiens)

Niecierpki najlepiej czują się w cieple i w półcieniu, dlatego należy unikać sadzenia ich w pełnym słońcu. Ich podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne i wilgotne. 

► Dowiedz się więcej o uprawie niecierpków.

Plektrantus koleusowaty (Plectranthus glabratus

Plektrantus jest łatwy w uprawie. Preferuje miejsca jasne z rozproszonym światłem słonecznym, ale znosi również stanowiska słoneczne. Nie ma dużych wymagań glebowych. 

► Dowiedz się więcej o uprawie plektrantusa.

Kwiaty na balkon wschodni
Fot. 1 - JackieLou DL / Pixabay, 2 - Ralphs_Fotos / Pixabay, 3 - Wirestock / Depositphotos, 4 - vaivirga / Depositphotos, 5 - Beverly Buckley / Pixabay, 6 - Karsten Paulick / Pixabay, 7 - fotorince74 / Depositphotos
1 - niecierpek, 2 - fuksja, 3 - kocanki, 4 - bakopa, 5 - heliotrop, 6 - pelargonia, 7 - plektrantus 

Werbena ogrodowa (Verbena hybrida) 

Werbena preferuje stanowiska ciepłenasłonecznione, ale z powodzeniem znosi również mniej korzystne warunki (chłody, deszcze i nieosłonięte miejsca). Jest tolerancyjna względem podłoża, chociaż lubi gleby przepuszczalne, lekkie. 

► Dowiedz się więcej o uprawie werbeny.

Skrętnik (Streptocarpus

Skrętnik dobrze rośnie na stanowiskach jasnych, ale o rozproszonym świetle. Nie lubi miejsc zbyt nasłonecznionych. Preferuje stanowiska o dużej wilgotności powietrza. 

► Dowiedz się więcej o uprawie skrętnika.

Begonia bulwiasta (Begonia x tuberhybrida

Begonia najlepiej rośnie w glebie żyznej i przewiewnej – uniwersalnej ziemi torfowej. Wszystkie begonie oprócz drobnokwiatowej lubią stanowiska nieco zacienione. 

► Dowiedz się więcej o uprawie begonii.

Bluszcz pospolity (Hedera helix)

Bluszcz to roślina mało wymagająca i łatwo adaptuje się na różnych stanowiskach. Można go sadzić na glebach umiarkowanie i bardzo żyznych, wilgotnych i zasadowych. 

► Dowiedz się więcej o uprawie bluszczu.

Szałwia błyszcząca (Salvia splendens

Szałwia błyszcząca preferuje ciepłe, słoneczne lub półcieniste stanowisko o żyznej, przepuszczalnej, próchniczej, stale lekko wilgotnej glebie o lekko kwaśnym odczynie pH.

► Dowiedz się więcej o uprawie szałwii.

Tawułka Arendsa (Astilbe x arendsii)

Tawułka Arendsa to bardzo piękna i łatwa w uprawie roślina, o ile tylko ma zapewnione odpowiednie warunki. Preferuje cieniste stanowiska i żyzne, próchnicze gleby. 

► Dowiedz się więcej o uprawie tawułki.

Nemezja (Nemezis)

Nemezja najlepiej rośnie na stanowiskach ciepłych i słonecznych. Optymalne podłoże dla niej to lekkie, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne.

► Dowiedz się więcej o uprawie nemezji.

Kwiaty na balkon wschodni
Fot. 1 - Ralphs_Fotos / Pixabay, 2 - Rupert Kittinger-Sereinig / Pixabay, 3 - Hans Braxmeier / Pixabay, 4 - Etienne GONTIER / Pixabay, 5 - Annette Meyer / Pixabay, 6 - hvoya / Depositphotos, 7 - promicrostockra / Depositphotos
1 - begonia, 2 - bluszcz, 3 - szałwia, 4 - tawułka, 5 - werbena, 6 - skrętnik, 7 - nemezja 

FILM: Piękne balkony i tarasy - Sadzimy rośliny

GREEN CANOE / Youtube

 
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Ralphs_Fotos / Pixabay, Rupert Kittinger-Sereinig / Pixabay, Hans Braxmeier / Pixabay, Etienne GONTIER / Pixabay, Annette Meyer / Pixabay, JackieLou DL / Pixabay, Ralphs_Fotos / Pixabay 

Autor
Kwiaty na balkon wschodni | Lista roślin
Kwiaty na balkon wschodni | Lista roślin
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (10)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl