Logo
Logo
2
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Kwiaty na balkon wschodni | Lista roślin

Kwiaty na balkon wschodni powinny preferować przede wszystkim stanowisko półcieniste. Rośliny, które tolerują jedynie intensywne nasłonecznienie, zdecydowanie nie poradzą sobie w takim miejscu. Jakie kwiaty posadzić na balkonie wschodnim? Mamy dla was całą listę gatunków! 

 

Jakie warunki panują na balkonie wschodnim? Wystawa ta jest niemal cały dzień w półcieniu. Na balkonach wschodnich słońce pojawia się rano, a od południa jest już tylko rozproszone słońce. Promienie słoneczne są łagodne, jednak dostarczają roślinom wystarczającą ilość światła. Na balkonie wschodnim warto więc posadzić kwiaty cieniolubne i te lubiące półcień. 

Jakie kwiaty posadzić na balkonie wschodnim?

Pelargonia rabatowa (Pelargonium)

Pelargonia najlepiej rośnie w ciepłym miejscu, ale nie może być narażona na zbyt mocne i bezpośrednie nasłonecznienie, które może spowodować poparzenia na liściach i płatkach kwiatów. 

► Dowiedz się więcej o uprawie pelargonii.

Heliotrop peruwiański (Heliotropum peruvianum)

Heliotrop lubi stanowiska jasne, dobrze oświetlone, ale nie toleruje bezpośredniego nasłonecznienia, dlatego balkon o wystawie wschodniej jest dla niego idealnym miejscem do wzrostu. Roślina ta preferuje przede wszystkim podłoża żyzne i przepuszczalne. 

► Dowiedz się więcej o uprawie heliotropu.

Fuksja ogrodowa (Fuchsia)

Fuksja najlepiej rośnie w miejscu umiarkowanie nasłonecznionym lub półcienistym. Na zimę trzeba ją przenieść do pomieszczenia o temperaturze 5-8 ºC. 

Dowiedz się więcej o uprawie fuksji.

Bakopa (Sutera diffusa)

Bakopa najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym lub lekko zacienionym. Uprawiana w cieniu będzie znacznie słabiej kwitła. Nie lubi przesuszania. 

► Dowiedz się więcej o uprawie bakopy.

Kocanki włochate (Helichrysum petiolare)

Kocanka włochata potrzebuje słonecznego, ciepłego stanowiska i umiarkowanie żyznego, przepuszczalnego, lekko wilgotnego podłoża. Bardzo dobrze znosi upał, pełne słońce i przejściową suszę. 

► Dowiedz się więcej o uprawie kocanki.

Niecierpki (Impatiens)

Niecierpki najlepiej czują się w cieple i w półcieniu, dlatego należy unikać sadzenia ich w pełnym słońcu. Ich podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne i wilgotne. 

► Dowiedz się więcej o uprawie niecierpków.

Plektrantus koleusowaty (Plectranthus glabratus

Plektrantus jest łatwy w uprawie. Preferuje miejsca jasne z rozproszonym światłem słonecznym, ale znosi również stanowiska słoneczne. Nie ma dużych wymagań glebowych. 

► Dowiedz się więcej o uprawie plektrantusa.

Kwiaty na balkon wschodni
Fot. 1 - JackieLou DL / Pixabay, 2 - Ralphs_Fotos / Pixabay, 3 - Wirestock / Depositphotos, 4 - vaivirga / Depositphotos, 5 - Beverly Buckley / Pixabay, 6 - Karsten Paulick / Pixabay, 7 - fotorince74 / Depositphotos
1 - niecierpek, 2 - fuksja, 3 - kocanki, 4 - bakopa, 5 - heliotrop, 6 - pelargonia, 7 - plektrantus 

Werbena ogrodowa (Verbena hybrida) 

Werbena preferuje stanowiska ciepłenasłonecznione, ale z powodzeniem znosi również mniej korzystne warunki (chłody, deszcze i nieosłonięte miejsca). Jest tolerancyjna względem podłoża, chociaż lubi gleby przepuszczalne, lekkie. 

► Dowiedz się więcej o uprawie werbeny.

Skrętnik (Streptocarpus

Skrętnik dobrze rośnie na stanowiskach jasnych, ale o rozproszonym świetle. Nie lubi miejsc zbyt nasłonecznionych. Preferuje stanowiska o dużej wilgotności powietrza. 

► Dowiedz się więcej o uprawie skrętnika.

Begonia bulwiasta (Begonia x tuberhybrida

Begonia najlepiej rośnie w glebie żyznej i przewiewnej – uniwersalnej ziemi torfowej. Wszystkie begonie oprócz drobnokwiatowej lubią stanowiska nieco zacienione. 

► Dowiedz się więcej o uprawie begonii.

Bluszcz pospolity (Hedera helix)

Bluszcz to roślina mało wymagająca i łatwo adaptuje się na różnych stanowiskach. Można go sadzić na glebach umiarkowanie i bardzo żyznych, wilgotnych i zasadowych. 

► Dowiedz się więcej o uprawie bluszczu.

Szałwia błyszcząca (Salvia splendens

Szałwia błyszcząca preferuje ciepłe, słoneczne lub półcieniste stanowisko o żyznej, przepuszczalnej, próchniczej, stale lekko wilgotnej glebie o lekko kwaśnym odczynie pH.

► Dowiedz się więcej o uprawie szałwii.

Tawułka Arendsa (Astilbe x arendsii)

Tawułka Arendsa to bardzo piękna i łatwa w uprawie roślina, o ile tylko ma zapewnione odpowiednie warunki. Preferuje cieniste stanowiska i żyzne, próchnicze gleby. 

► Dowiedz się więcej o uprawie tawułki.

Nemezja (Nemezis)

Nemezja najlepiej rośnie na stanowiskach ciepłych i słonecznych. Optymalne podłoże dla niej to lekkie, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne.

► Dowiedz się więcej o uprawie nemezji.

Kwiaty na balkon wschodni
Fot. 1 - Ralphs_Fotos / Pixabay, 2 - Rupert Kittinger-Sereinig / Pixabay, 3 - Hans Braxmeier / Pixabay, 4 - Etienne GONTIER / Pixabay, 5 - Annette Meyer / Pixabay, 6 - hvoya / Depositphotos, 7 - promicrostockra / Depositphotos
1 - begonia, 2 - bluszcz, 3 - szałwia, 4 - tawułka, 5 - werbena, 6 - skrętnik, 7 - nemezja 

FILM: Piękne balkony i tarasy - Sadzimy rośliny

GREEN CANOE / Youtube

 
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Ralphs_Fotos / Pixabay, Rupert Kittinger-Sereinig / Pixabay, Hans Braxmeier / Pixabay, Etienne GONTIER / Pixabay, Annette Meyer / Pixabay, JackieLou DL / Pixabay, Ralphs_Fotos / Pixabay 

Dowiedz się więcej
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (10)Zobacz także
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu