Logo
Logo

Kwiaty na balkon północny | Lista roślin

Kwiaty na balkon północny powinny preferować przede wszystkim stanowisko półcieniste. Rośliny, które tolerują jedynie intensywne nasłonecznienie, zdecydowanie nie poradzą sobie w takim miejscu. Jakie kwiaty posadzić na balkonie północnym? Mamy dla was całą listę gatunków! 

Spis treści
Jakie warunki panują na balkonie północnym?
Jakie kwiaty posadzić na balkonie północnym?
Niecierpki
Werbena ogrodowa
Begonia bulwiasta
Bluszcz pospolity
Barwinek pospolity
Dąbrówka rozłogowa
Niezapominajka
Fuksja ogrodowa
FILM: Kwiaty na balkon w cieniu - co posadzić na północnym balkonie?

Jakie warunki panują na balkonie północnym? Wystawa ta jest niemal cały dzień w półcieniu. Na balkonach północnych słońce pojawia się rano, a od południa jest już tylko rozproszone słońce. Rośliny balkonowe są bardziej nasłonecznione jedynie z samego rana oraz późnym popołudniem. Niestety od strony północnej rośliny narażone są na silniejsze chłodne wiatry. Na wiosnę istnieje duże ryzyko przymrozków. Stanowisko na balkonie północnym jest więc idealnym miejscem do sadzenia kwiatów balkonowych cieniolubnych.

Jakie kwiaty posadzić na balkonie północnym?

Niecierpki (Impatiens)

Niecierpki najlepiej czują się w cieple i w półcieniu, dlatego należy unikać sadzenia ich w pełnym słońcu. Ich podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne i wilgotne. 

► Dowiedz się więcej o uprawie niecierpków.

Werbena ogrodowa (Verbena hybrida

Werbena preferuje stanowiska ciepłe i nasłonecznione, ale z powodzeniem znosi również mniej korzystne warunki (chłody, deszcze i nieosłonięte miejsca). Jest tolerancyjna względem podłoża, chociaż lubi gleby przepuszczalne, lekkie. 

► Dowiedz się więcej o uprawie werbeny.

Begonia bulwiasta (Begonia x tuberhybrida

Begonia najlepiej rośnie w glebie żyznej i przewiewnej – uniwersalnej ziemi torfowej. Wszystkie begonie oprócz drobnokwiatowej lubią stanowiska nieco zacienione. 

► Dowiedz się więcej o uprawie begonii.

Bluszcz pospolity (Hedera helix)

Bluszcz to roślina mało wymagająca i łatwo adaptuje się na różnych stanowiskach. Można go sadzić na glebach umiarkowanie i bardzo żyznych, wilgotnych i zasadowych. 

► Dowiedz się więcej o uprawie bluszczu.

Kwiaty na balkon północny
Fot. 1 - Ralphs_Fotos / Pixabay, 2 - JackieLou DL / Pixabay, 3 - Rupert Kittinger-Sereinig / Pixabay, 4- Annette Meyer / Pixabay
1 - begonia, 2 - niecierpek, 3 - bluszcz, 4 - werbena

Barwinek pospolity (Vinca minor

Barwinek nie jest wymagający w uprawie. Najlepiej czuje się na stanowisku półcienistym lub cienistym. Nie ma dużych zapotrzebowań glebowych, ale najbardziej lubi podłoże żyzne i próchnicze. 

► Dowiedz się więcej o uprawie barwinka.

Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans)

Dąbrówka rozłogowa nie ma dużych wymagań. Rośnie na glebach świeżych o odczynie obojętnym, zasobnych w próchnicę i składniki mineralne. Preferuje stanowiska półcieniste, choć radzi sobie i w cieniu. 

► Dowiedz się więcej o uprawie dąbrówki.

Niezapominajka (Myosotis alpestris)

Niezapominajka najlepiej rośnie na lekko zacienionych stanowiskach. Jest tolerancyjna względem gleby - może rosnąć również w podłożach wapiennych. 

► Dowiedz się więcej o uprawie niezapominajki.

Fuksja ogrodowa (Fuchsia)

Fuksja najlepiej rośnie w miejscu umiarkowanie nasłonecznionym lub półcienistym. Na zimę trzeba ją przenieść do pomieszczenia o temperaturze 5-8 ºC. 

 Dowiedz się więcej o uprawie fuksji.

Kwiaty na balkon północny
Fot. 1 - Eleatell / Pixabay, 2 - Franz W. / Pixabay, 3 - Ralphs_Fotos / Pixabay, 4 - May_hokkaido / Pixabay
1 - niezapominajka, 2 - dąbrówka, 3 - fuksja, 4 - barwinek 

FILM: Kwiaty na balkon w cieniu - co posadzić na północnym balkonie?

Ogrodolandia / Youtube

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Ralphs_Fotos, JackieLou DL, Rupert Kittinger-Sereinig, Eleatell, Franz W., Ralphs_Fotos, May_hokkaido / Pixabay

Autor
Kwiaty na balkon północny | Lista roślin
Kwiaty na balkon północny | Lista roślin
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)
 

Komentarze

Dodaj komentarz