Jakie warunki panują na balkonie północnym? Wystawa ta jest niemal cały dzień w półcieniu. Na balkonach północnych słońce pojawia się rano, a od południa jest już tylko rozproszone słońce. Rośliny balkonowe są bardziej nasłonecznione jedynie z samego rana oraz późnym popołudniem. Niestety od strony północnej rośliny narażone są na silniejsze chłodne wiatry. Na wiosnę istnieje duże ryzyko przymrozków. Stanowisko na balkonie północnym jest więc idealnym miejscem do sadzenia kwiatów balkonowych cieniolubnych.
Jakie kwiaty posadzić na balkonie północnym?
Niecierpki (Impatiens)
Niecierpki najlepiej czują się w cieple i w półcieniu, dlatego należy unikać sadzenia ich w pełnym słońcu. Ich podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne i wilgotne.
► Dowiedz się więcej o uprawie niecierpków.
Werbena ogrodowa (Verbena hybrida)
Werbena preferuje stanowiska ciepłe i nasłonecznione, ale z powodzeniem znosi również mniej korzystne warunki (chłody, deszcze i nieosłonięte miejsca). Jest tolerancyjna względem podłoża, chociaż lubi gleby przepuszczalne, lekkie.
► Dowiedz się więcej o uprawie werbeny.
Begonia bulwiasta (Begonia x tuberhybrida)
Begonia najlepiej rośnie w glebie żyznej i przewiewnej – uniwersalnej ziemi torfowej. Wszystkie begonie oprócz drobnokwiatowej lubią stanowiska nieco zacienione.
► Dowiedz się więcej o uprawie begonii.
Bluszcz pospolity (Hedera helix)
Bluszcz to roślina mało wymagająca i łatwo adaptuje się na różnych stanowiskach. Można go sadzić na glebach umiarkowanie i bardzo żyznych, wilgotnych i zasadowych.
► Dowiedz się więcej o uprawie bluszczu.
Barwinek pospolity (Vinca minor)
Barwinek nie jest wymagający w uprawie. Najlepiej czuje się na stanowisku półcienistym lub cienistym. Nie ma dużych zapotrzebowań glebowych, ale najbardziej lubi podłoże żyzne i próchnicze.
► Dowiedz się więcej o uprawie barwinka.
Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans)
Dąbrówka rozłogowa nie ma dużych wymagań. Rośnie na glebach świeżych o odczynie obojętnym, zasobnych w próchnicę i składniki mineralne. Preferuje stanowiska półcieniste, choć radzi sobie i w cieniu.
► Dowiedz się więcej o uprawie dąbrówki.
Niezapominajka (Myosotis alpestris)
Niezapominajka najlepiej rośnie na lekko zacienionych stanowiskach. Jest tolerancyjna względem gleby - może rosnąć również w podłożach wapiennych.
► Dowiedz się więcej o uprawie niezapominajki.
Fuksja ogrodowa (Fuchsia)
Fuksja najlepiej rośnie w miejscu umiarkowanie nasłonecznionym lub półcienistym. Na zimę trzeba ją przenieść do pomieszczenia o temperaturze 5-8 ºC.
► Dowiedz się więcej o uprawie fuksji.
FILM: Kwiaty na balkon w cieniu - co posadzić na północnym balkonie?
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Ralphs_Fotos, JackieLou DL, Rupert Kittinger-Sereinig, Eleatell, Franz W., Ralphs_Fotos, May_hokkaido / Pixabay