Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Co posadzić obok rudbekii? | Lista roślin

Rudbekie to łatwe w uprawie i bardzo efektowne byliny późnego lata. Przyciągają uwagę żółtymi kwiatostanami z ciemnym środkiem. Najlepiej wyglądają sadzone w kępach. Jednak równie ważne jest tło, na jakim rosną. Dowiedz się, co posadzić obok rudbekii, aby jak najlepiej zaprezentowały się na rabacie!

Spis treści
Jakie rośliny dobrze wyglądają obok rudbekii? Kolorowe, kwitnące towarzystwo dla rudbekii Stonowane rośliny jako towarzystwo dla rudbekii Jakie krzewy posadzić obok rudbekii?

Jakie rośliny dobrze wyglądają w towarzystwie rudbekii?

Rudbekie (Rudbekia), należące do rodziny astrowatych, to powszechnie uprawiane w ogrodach rośliny ozdobne (głównie byliny). Są dość łatwe w uprawie. Lubią słoneczne lub tylko lekko zacienione stanowiska. Najlepiej rosną na podłożu gliniastym, ale tolerują też lżejsze gleby. W naszym klimacie najczęściej uprawia się rudbekię błyskotliwą (R. fulgida), nagą (R. laciniata), lśniącą (R. nitida), okazałą (R. speciosa) i owłosioną (R. hirta) oraz ich ciekawe odmiany.

co posadzić obok rudbekii

Fot. rudolfgeiger/Depositphotos, iVerde

Rudbekie wśród kolorowych roślin

Rudbekie najczęściej goszczą na rabatach bylinowych. Ze względu na osiąganą wysokość, od 50-150 cm najczęściej sadzi się je w środkowej części rabaty. Tylko wyższe gatunki wykorzystuj się jako towarzystwo dla strzelistych ostróżek, malw, okazałych pacioreczników i słoneczników oraz zwiewnych kosmosów.

Kępy żółtych rudbekii doskonale sprawdzają się najlepiej w kolorowych kompozycjach. Na mieszanych rabatach można je zestawiać z kwitnącymi w tym samym czasie jeżówkami (Echinacea), które mają mają zbliżony wygląd do rudbekii, ale znacznie różnią się kolorem płatków. Rudbekie ciekawie wyglądają też obok kolorowych liliowców o szablastych liściach.

Mocne zestawienie barw na rabacie można też stworzyć sadząc rudbekie obok gatunków o fioletowych i niebieskich kwiatach, np. liatry kłosowej, intensywnie pachnących floksów wiechowatych, a także przetaczników, kocimiętki, szałwii, mikołajków i przegorzanów. Na lekkim, piaszczystym podłożu rudbekie mogą towarzyszyć kępom lawendy wąskolistnej czy perowskii łobodolistnej.

co posadzić obok rudbekii

Fot. coboflupi/Depositphotos, iVerde

Stonowane kompozycje 

Spokojne zestawienia roślin z rudbekiami, na przykład żółto-beżowe, można stworzyć sadząc te piękne byliny obok traw ozdobnych, np. miskantów, trawy pampasowej, trzcinników lub rozplenicy japońskiej. Rudbekie ciekawie też wyglądają pomieszane z żółtymi lub białymi kwiatami krwawników, albo delikatnymi bylicami.

co posadzić obok rudbekii

Fot. Małgorzata Wójcik

Jesienią żółte rudbekie doskonale wzbogacają kompozycje z fioletowymi, różowymi i białymi astrami. Pod ich jaskrawymi kępami świetnie prezentują się też żurawki i dąbrówki rozłogowe o bordowych liściach oraz kwitnące do późnej jesieni rozchodniki okazałe. Ciekawym akcentem, który doda żółtym kępom urody będą cyniedalie.

co posadzić obok rudbekii fot. jamiehooper Depositphotos

Fot. jamiehooper/Depositphotos

Pomiędzy krzewami

Kępy wesołych rudbekii mogą ożywić kompozycje z krzewów liściastych i iglastych. Warto je sadzić między hortensjami bukietowymi, tawułami japońskimi i odmianami krzewów o bordowych liściach, takich jak pęcherznica, perukowiec podolski czy klon palmowy. Można dzięki nim także stworzyć wyraziste akcenty na rabatach wrzosowych oraz pomiędzy krzewami kosodrzewiny czy jałowców.

co posadzić obok rudbekii

Fot. kathleenru/Depositphotos, iVerde

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe: Rebecca Matthews/Pixabay

Autor
Co posadzić obok rudbekii? | Lista roślin
Co posadzić obok rudbekii? | Lista roślin
Małgorzata Wójcik

Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl