Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019
78
Do góry

Załóż ogród na balkonie

Ogród na balkonie? Tak, to możliwe i wbrew pozorom, nie takie trudne. Nawet mała przestrzeń przy domu to doskonałe miejsce na ogród. Potrzebny jest tylko dobry pomysł, szczypta inspiracji i właściwa pielęgnacja, która na szczęście nie jest ona ani trudna, ani nadmiernie czasochłonna.

Choć jeszcze do niedawna na balkonach królowały babcine pelargonie i surfinie, dzisiaj lista kwiatów balkonowych jest naprawdę długa. To przynajmniej 30 gatunków (i setki odmian), a co roku pojawiają się nowe. W pierwszej dziesiątce oprócz pelargonii (rabatowych i bluszczolistnych) oraz petunii (i zwisających surfinii) można jeszcze wyróżnić begonie (bulwiaste i wiecznie kwitnące), aksamitki, żeniszki, bakopy i lobelie.

Lista najpopularniejszych roślin balkonowych

30 najpopularniejszych roślin balkonowych

Spacerując wzdłuż alejek w sklepach ogrodniczych, skąpanych w morzu kolorowych kwiatów, trudno oprzeć się pokusie posiadania ich wszystkich na raz. Niestety, a może na szczęście, nawet na dużym balkonie, powierzchnia uprawy jest mocno ograniczona, dlatego też wybór roślin warto dobrze przemyśleć.

Oprócz tradycyjnych kwiatów balkonowych, coraz częściej sadzimy typowe rośliny ogrodowe, dzięki czemu balkony coraz bardziej przypominają ogrody, a nie kwietniki.

Choć sezon balkonowy trwa od maja do października, można go wydłużyć, sadząc odpowiednie rośliny. Od połowy marca dostępne są już kwitnące wiosenne rośliny cebulowe: krokusy, tulipany i szafirki – mogą one zdobić nasz balkon aż do połowy maja, gdy w sprzedaży pojawią się pierwsze kwiaty balkonowe.

Większość z nich kwitnie aż do jesieni, a gdy stracą swój urok, można zastąpić je jesiennymi kwiatami: wrzosami, jesiennymi wrzoścami i chryzantemami.

W doniczkach można sadzić też inne rośliny ogrodowe – np.: byliny o ozdobnych liściach: hosty, bergenie, dąbrówki i żurawki; kwiaty rabatowe: jeżówki, lilie i liliowce, a nawet krzewy: kwitnące cały sezon pięciorniki, czy przepiękne pomponiaste hortensje; i drzewa: szczepione wierzby, orientalne klony palmowe, ozdobne jabłonie i wiśnie japońskie.

relax w ogrodzie na balkonie fot. Flower Council Holland
fot. Flower Council Holland
ogród kwiatowy na balkonie fot. Flower Council Holland
fot. Flower Council Holland
Stwórz zakątek pełen roślin, w którym odpoczniesz po ciężkim dniu. Nic tak nie koi nerwów, jak własna prywatna dżungla. Posadź w doniczkach swoje ulubione gatunki, najlepiej kwitnące. Możesz także wystawić na balkon domowe rośliny doniczkowe.

Nie ma praktycznie żadnych ograniczeń w sadzeniu roślin ogrodowych na balkonie, a z roku na rok powstaje coraz więcej odmian, doskonale nadających się do uprawy w pojemnikach.

Na balkonie można stworzyć małe wrzosowisko, sadząc rośliny wrzosowate: karłowe rododendrony, azalie i pierisy, a także przeróżne gatunki iglaków: miniaturowe świerki ’Conica’, tuje, jałowce, i kosodrzewiny. Pojemniki to także doskonałe miejsce do uprawy roślin skalnych: rozchodników, rojników i skalnic oraz niezwykle modnych traw ozdobnych: miskantów, rozplenic i imperat. Jednak na tym nie koniec!

Na balkonie, oprócz roślin ozdobnych, można także uprawiać gatunki jadalne. Oprócz popularnych warzyw: pomidorów koktajlowych, papryczek chili i sałat, niezwykle popularna jest doniczkowa uprawa ziół: bazylii, rozmarynu i tymianku. Hitem ostatnich lat są rośliny owocowe: truskawki ’Temptation’ o zwisających pędach, miniaturowe maliny, a nawet karłowe jabłonie i grusze.


ogród na balkonie fot. Tanouchka - Fotolia
fot. Tanouchka - Fotolia

Salon pod gołym niebem

Planowanie małego ogrodu, zwłaszcza na balkonie, czy tarasie, przypomina urządzanie mieszkania. I choć przestrzeń ta łączy dwie funkcje – ozdobną i użytkową, wcale nie musi być nudna. Różne kolory, rozmiary i kształty kwiatów i liści dają nam prawie nieograniczone możliwości aranżacyjne., a uprawa w doniczkach umożliwia ciągłe zmiany, gdyż rośliny można wymieniać i dowolnie przestawiać.

ogród na balkonie salon pod gołym niebem fot. Flower Council Holland
fot. Flower Council Holland

Zakładanie

Wybierz odpowiednie rośliny, dostosowane do warunków świetlnych panujących na balkonie. Rośliny światłolubne będą słabiej kwitły na balkonie zacienionym – wychodzącym na północ, a te które lubią cień, ulegną poparzeniu przez intensywne słońce na balkonie południowym.

Posadź kwiaty w świeżym podłożu (najlepiej specjalnej ziemi do uprawy kwiatów balkonowych). Nie wykorzystuj ziemi z ogrodu – bo może być źródłem chorób; ani starego podłoża z zeszłego roku, bo nie ma w nim już składników pokarmowych.

Doniczka powinna mieć minimum 20 cm średnicy i tyle samo głębokości, aby roślina miała odpowiednio dużo podłoża. Skrzynka musi mieć przynajmniej 15 cm szerokości i być na tyle długa, aby każda roślina miała dla siebie 30 cm. Na dno wysyp kilkucentymetrową warstwę keramzytu, który ułatwi odpływ nadmiarowi wody. Jeśli rośliny mają zimować na balkonie, doniczka musi być ocieplona wewnątrz styropianem.

Sadząc kilka roślin w jednej doniczce pamiętaj aby wyższą roślinę sadzić z tyłu kompozycji, a niższe z przodu. W jednej donicy powinny znaleźć się gatunki o takich samych wymaganiach.


Pielęgnacja

Podlewaj ziemię, a nie rośliny. Rób to regularnie, tak aby nie przeschła. W czasie upałów rób to rano i wieczorem. Chroń kwiaty przed ulewnym deszczem, a w czasie upałów – przed palącym słońcem. Gdy prognoza pogody będzie zapowiadać wichurę – przenieś doniczki w bezpieczne miejsce.

Zasilaj rośliny specjalnym nawozem w płynie lub stosuj granulowany nawóz długodziałający. Rośliny balkonowe bujnie rosną i w krótkim czasie wykorzystują wszystkie składniki pokarmowe zawarte w podłożu. Potrzebują więc regularnego nawożenia, w celu uzupełnienia niedoborów makro i mikroelementów. Pierwsze nawożenie rozpocznij jednak dopiero 2–3 tygodnie po posadzeniu, aby rośliny mogły się przyjąć. Gatunki obficie kwitnące (np. pelargonie, petunie, begonie) zasilaj specjalnym nawozem do roślin kwitnących – zawiera dużo fosforu, który zapewni długie kwitnienie.

Usuwaj przekwitłe kwiaty i zeschnięte liście – wydłuży to kwitnienie i zapobiegnie rozwojowi chorób grzybowych – zwłaszcza szarej pleśni. Gdy pojawią się problemy (choroby i szkodniki), zwalczaj je jak najszybciej po zauważeniu pierwszych objawów. Chorą roślinę szybko odizoluj od pozostałych.

Dowiedz się więcej o pielęgnacji kwiatów balkonowych

hortensje na balkonie fot. Flower Council Holland
fot. Flower Council Holland
Hortensja ogrodowa, pomimo swojej nazwy, najlepiej rośnie w doniczce, a nie w ogrodzie. Kwitnie od czerwca do końca lata. Jej kwiatostany możesz zasuszyć i cieszyć nimi oczy w zimie. Tu w towarzystwie wyższych hortensji bukietowych, które najlepiej czują się w ogrodzie.
rośliny ogrodowe w doniczkach na balkonie fot. iVerde
fot. iVerde
clematis w doniczce na balkonie fot. Flora Dania
fot. Flora Dania
Większość roślin ogrodowych doskonale nadaje się do uprawy w doniczkach. Możesz sadzić wszystkie rośliny cebulowe, mrozoodporne byliny, a nawet karłowe drzewa i krzewy. Clematis doskonale nadaje się do uprawy doniczkowej. Może przemarzać w zimie, więc wymaga dobrego zabezpieczenia przed mrozem. W zależności od odmiany kwitnie od maja do października.
pelargonia angielska w doniczce na balkonie fot. Flora Dania
fot. Flora Dania
róża w doniczce na balkonie fot. Flora Dania
fot. Flora Dania
Pelargonie to bez wątpienia jedne z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych. Zamiast zwykłych pelargonii rabatowych czy bluszczolistnych wybierz te angielskie – są mniej odporne, jednak mają oryginalne kwiaty. Różę bez problemu możesz uprawiać w doniczce na słonecznym balkonie. Karłowe odmiany kwitną od końca czerwca do października. Jeśli chcesz zachować ją do kolejnego sezonu, przechowaj w chłodnym pomieszczeniu, nie może zimować na balkonie.
begonia wiecznie kwitnąca w doniczce na balkonie fot. Flower Council Holland
fot. Flower Council Holland
żurawka w doniczce fot. Flora Dania
fot. Flora Dania
Begonia wiecznie kwitnąca, choć niepozorna, to jedna z najpopularniejszych i najłatwiejszych w pielęgnacji roślin balkonowych. Ozdobą są kolorowe kwiaty i błyszczące liście. Kwitnie od maja do października. Żurawki mogą być doskonałym dodatkiem do roślin kwitnących. Można je dosadzić do kompozycji lub uprawiać samodzielnie. Są dekoracyjny cały rok, bo ich liście są zimozielone.
lawenda francuska w w doniczce na balkonie fot. Flora Dania
fot. Flora Dania
mała surfinia calibrachoa w doniczce fot. Flower Council Holland
fot. Flower Council Holland
Lawenda francuska, choć mniej pachnie od swojej ogrodowej kuzynki, to tworzy większe kwiatostany i doskonale nadaje się do doniczki. Jest wrażliwa na zimno, więc późną jesienią musisz schować ją do pomieszczenia. Calibrachoa to mała kuzynka petunii, jest od niej bardziej wytrzymała i łatwiejsza w pielęgnacji. Tworzy setki malutkich, trąbkowych kwiatków. Kocha słońce i częste nawożenie. Kwitnie od czerwca do października.
  logo BudujemyDom.pl
Źródło: Wiosenne porady ogrodowe,
magazyn Budujemy Dom 4/2017,
tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl,
zdjęcie tytułowe: gkrphoto - Fotolia

 


Komentarze

To Cię zainteresuje
Rośliny cebulowe
Temat miesiąca
Rośliny cebulowe
Zobacz więcej
Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 42, Sentencja nr:6
Tydzień 42, Sentencja nr:6
Najlepszym okresem na sadzenie drzew owocowych jest jesień (od pierwszych dni października do pierwszych przymrozków). Przed nastaniem zimy drzewka zdążą zregenerować uszkodzony system korzeniowy.
Tydzień 42, Sentencja nr:5
Tydzień 42, Sentencja nr:5
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłm chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
Tydzień 42, Sentencja nr:4
Tydzień 42, Sentencja nr:4
Krzewy róż warto teraz zasilić. Wierzchnią warstwę ziemi przemieszajmy z przefermentowanym obornikiem. Róże pienne należy zabezpieczyć przed nadchodzącą zimą. W tym celu przygina się je do ziemi i obsypuje ziemią.
Tydzień 42, Sentencja nr:2
Tydzień 42, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
Twoja strona ogrodu