W wielu ogrodach stałym problemem jest podmokłe podłoże lub okresowe zalewanie terenu, co czasem może zniechęcić do zakładania ogrodu. W takim przypadku można wymienić podłoże lub zainstalować dreny odwadniające ogród. Jednak najprostszym rozwiązaniem jest dobór roślin, które lubią wilgotne lub podmokłe stanowiska. W takich miejscach z powodzeniem sprawdzą się między innymi popularne tuje, odporne olchy i atrakcyjne gatunki wilgociolubnych bylin.
Jakie rośliny wybrać do podmokłego ogrodu? "Zielone sposoby" na wilgotną glebę
Kłopoty z nadmiarem wilgoci w glebie mogą wynikać z różnych przyczyn – mogą to być np. spływanie wód opadowych z wyżej niż ogród położonych terenów, wysoki poziom wód gruntowych lub zbita, słabo przepuszczalna gleba (podłoża gliniaste i ilaste). Wszystko to sprawia, że po intensywnych opadach deszczu ogród jest trwale lub czasowo zalany wodą. Jednym ze sposobów rozwiązania problemu, w ekstremalnych przypadkach może być zastosowanie technologii drenujących, odwadniających teren ogrodu.
Gdy jednak ogród jest tylko podmokły, dobrym sposobem jest posadzenie takich gatunków roślin, które dobrze czują się na wilgotnym stanowisku. Taki dobór nasadzeń wpłynie w naturalny sposób na znaczne ograniczenie nadmiaru wilgoci w glebie, a jednocześnie stanie się ozdobą ogrodu.
Ponadto warto wiedzieć, że sadząc odpowiednie rośliny, po kilku latach może się okazać, że wodne w glebie uległy zmianie – możliwe się stanie dosadzanie innych gatunków, które wcześniej w ogrodzie nie mogłyby rosnąć.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Fot. iVerde, markapgar/Pixabay |
Iglaki na podmokłe gleby – czy rośliny iglaste dadzą radę w wilgoci?
Wśród drzew i krzewów iglastych znajdziemy wiele ciekawych gatunków, które nieźle czują się na stale zalewanych lub podmokłych terenach. Warto wspomnieć o dwóch gatunkach drzew iglastych, które można posadzić w większych ogrodach, na podmokłych glebach, np.:
- Metasekwoja chińska (Metasequoia glyptostroboides) – szybko rosnące drzewo o strzelistym pokroju i prostym pniu, dorasta do kilkunastu metrów wysokości. Ma igły miękkie, jasnozielone i delikatne, które jesienią żółkną i opadają.
- Cypryśnik błotny (Taxodium distichum) – dorasta do kilkunastu metrów wysokości, wytwarza tzw. korzenie powietrzne. Jego korona jest początkowo stożkowata, później szersza i zaokrąglona. Miękkie i jasnozielone igły tego gatunku opadają na zimą, ale przedtem, jesienią stają się rudobrązowe.
- Różne odmiany choiny kanadyjskiej (Tsuga canadensis) oraz żywotników (tzw. tuja), np. żywotnik olbrzymi (Thuja plicata) i żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) są idealne na wilgotne podłoże (ale nie stale zalewane!).
Fot. iVerde 1 – grujecznik japoński (Cercidiphyllum japonicum), 2 – olsza czarna (Alnus glutinosa) 'Laciniata' i wierzba (Salix xsepulcralis) 'Chrysocoma', 3 – czeremcha pospolita (Prunus padus), 4, 5 – kalina koralowa (Viburnum opulus) 'Compactum', 6 – dereń biały (Cornus alba) 'Siberian Pearls' |
Drzewa i krzewy liściaste na wilgotną glebę – grunt to dobre tło
W tej grupie znajdziemy wiele gatunków drzew liściastych, które poradzą sobie na podmokłych terenach. Godne polecenia są znane i popularne gatunki osiągające duże rozmiary (do wykorzystania w dużych ogrodach):
- wierzby (Salix) – np. wierzba biała, wierzba purpurowa
- olcha szara (Alnus incana) i olcha czarna (Alnus glutinosa)
- jesion wyniosły (Fraxinus excelsior)
- klon jesionolistny (Acer negundo) i klon czerwony (Acer rubrum)
- topole (Populus)
- wiąz polny (Ulmus minor)
- czeremcha pospolita (Prunus padus)
- grujecznik japoński (Cercidiphyllum japonicum)
W mniejszych ogrodach na wilgotnym podłożu można posadzić wiele ciekawych krzewów liściastych, które zajmują mniej miejsca niż drzewa. Warte polecenia są między innymi:
- dereń biały (Cornus alba) w odmianach – ozdobą są czerwone pędy i pstre liście u odmian
- dereń rozłogowy (Cornus stolonifera) – jego walorem ozdobnym są żółtawe pędy
- kalina koralowa (Viburnum opulus) w odmianach – ceniona za białe, efektowne, kuliste kwiatostany i czerwone, ozdobne owoce
- bez czarny (Sambucus nigra) – ładny pokrój, białe kwiaty i czarne owoce
Fot. Hans Braxmeier, Alicja, Henryk Niestrój, Petra Göschel, Marijana, WikimediaImages, Marisa04/Pixabay 1 – narecznica (Dryopteris), 2 – kosaciec żółty (Iris pseudoacorus), 3 – knieć błotna (Caltha palustris), 4 – miodunka (Pulmonaria), 5 – rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides), 6 – parzydło leśne (Aruncus dioicus), 7 – miskant (Miscanthus), 8 – krwawnica pospolita (Lythrum salicaria), 9 – przywrotnik miękki (Alchemilla mollis) |
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Byliny i trawy do podmokłego ogrodu – postaw na kwiaty!
Oprócz drzew i krzewów, w ogrodzie z bardzo wilgotnym lub podmokłym podłożem można posadzić także szereg atrakcyjnych bylin oraz traw ozdobnych. Na mokrym stanowisku sprawdzą się np. ładnie kwitnące kosaćce, krwawnica pospolita, liliowce, tojeść, knieć błotną (inaczej kaczeniec), czermień błotną, wiązówka błotna, mieczyk dachówkowaty, jaskry, pełniki, języczka, paprocie, funkie, tawułki, parzydło leśne, jasnota plamista, przywrotnik miękki, miodunki, bodziszek łąkowy oraz sit i tatarak.
Na wilgotnych glebach (ale nie zalewanych) można sadzić również niektóre trawy ozdobne, np. miskant chiński (Miscanthus chinensis) i jego odmiany, hakonechloę, rozplenicę japońską. Na podmokłych terenach dadzą sobie radę niektóre bambusy z gatunku Phyllostachys, np. Phyllostachys heteroclada i Phyllostachys atrovaginata, które wytwarzają kanały powietrzne w kłączach, dzięki czemu mokre stanowisko im nie szkodzi.
Zdjęcia tytułowe: Flower_Garden, Michal, yunjung, Helen / AdobeStock; iVerde, WikimediaImages, Alicja/Pixabay