Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
167
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Ogród na balkonie? Tak, to możliwe i bardzo łatwe!

Ogród na balkonie? Tak, to możliwe i wbrew pozorom, nie takie trudne. Nawet mała przestrzeń przy domu to doskonałe miejsce na ogród. Potrzebny jest tylko dobry pomysł, szczypta inspiracji i właściwa pielęgnacja, która na szczęście nie jest ona ani trudna, ani nadmiernie czasochłonna.

 

Choć jeszcze do niedawna na balkonach królowały babcine pelargonie i surfinie, dzisiaj lista kwiatów balkonowych jest naprawdę długa. To przynajmniej 30 gatunków (i setki odmian), a co roku pojawiają się nowe. W pierwszej dziesiątce oprócz pelargonii (rabatowych i bluszczolistnych) oraz petunii (i zwisających surfinii) można jeszcze wyróżnić begonie (bulwiaste i wiecznie kwitnące), aksamitki, żeniszki, bakopy i lobelie.

Spacerując wzdłuż alejek w sklepach ogrodniczych, skąpanych w morzu kolorowych kwiatów, trudno oprzeć się pokusie posiadania ich wszystkich na raz. Niestety, a może na szczęście, nawet na dużym balkonie, powierzchnia uprawy jest mocno ograniczona, dlatego też wybór roślin warto dobrze przemyśleć.

Oprócz tradycyjnych kwiatów balkonowych, coraz częściej sadzimy typowe rośliny ogrodowe, dzięki czemu balkony coraz bardziej przypominają ogrody, a nie kwietniki.


Lista najpopularniejszych roślin balkonowych

Tabela - najpopularniejsze rośliny na balkon

  • Choć sezon balkonowy trwa od maja do października, można go wydłużyć, sadząc odpowiednie rośliny. Od połowy marca dostępne są już kwitnące wiosenne rośliny cebulowe: krokusy, tulipany i szafirki – mogą one zdobić nasz balkon aż do połowy maja, gdy w sprzedaży pojawią się pierwsze kwiaty balkonowe.

    Większość z nich kwitnie aż do jesieni, a gdy stracą swój urok, można zastąpić je jesiennymi kwiatami: wrzosami, jesiennymi wrzoścami i chryzantemami.

  • W doniczkach można sadzić też inne rośliny ogrodowe – np.: byliny o ozdobnych liściach: hosty, bergenie, dąbrówki i żurawki; kwiaty rabatowe: jeżówki, lilie i liliowce, a nawet krzewy: kwitnące cały sezon pięciorniki, czy przepiękne pomponiaste hortensje; i drzewa: szczepione wierzby, orientalne klony palmowe, ozdobne jabłonie i wiśnie japońskie.

Załóż ogród na balkonie
Fot. Flower Council Holland
Załóż ogród na balkonie
Fot. Flower Council Holland
Stwórz zakątek pełen roślin, w którym odpoczniesz po ciężkim dniu. Nic tak nie koi nerwów, jak własna prywatna dżungla. Posadź w doniczkach swoje ulubione gatunki, najlepiej kwitnące. Możesz także wystawić na balkon domowe rośliny doniczkowe.
  • Na balkonie można stworzyć małe wrzosowisko, sadząc rośliny wrzosowate: karłowe rododendrony, azalie i pierisy, a także przeróżne gatunki iglaków: miniaturowe świerki ’Conica’, tuje, jałowce, i kosodrzewiny. Pojemniki to także doskonałe miejsce do uprawy roślin skalnych: rozchodników, rojników i skalnic oraz niezwykle modnych traw ozdobnych: miskantów, rozplenic i imperat. Jednak na tym nie koniec!

  • Na balkonie, oprócz roślin ozdobnych, można także uprawiać gatunki jadalne. Oprócz popularnych warzyw: pomidorów koktajlowych, papryczek chili i sałat, niezwykle popularna jest doniczkowa uprawa ziół: bazylii, rozmarynu i tymianku. Hitem ostatnich lat są rośliny owocowe: truskawki 'Temptation' o zwisających pędach, miniaturowe maliny, a nawet karłowe jabłonie i grusze!

Zakładanie

Wybierz odpowiednie rośliny, dostosowane do warunków świetlnych panujących na balkonie. Rośliny światłolubne będą słabiej kwitły na balkonie zacienionym – wychodzącym na północ, a te które lubią cień, ulegną poparzeniu przez intensywne słońce na balkonie południowym.

Posadź kwiaty w świeżym podłożu (najlepiej specjalnej ziemi do uprawy kwiatów balkonowych). Nie wykorzystuj ziemi z ogrodu – bo może być źródłem chorób; ani starego podłoża z zeszłego roku, bo nie ma w nim już składników pokarmowych.

Doniczka powinna mieć minimum 20 cm średnicy i tyle samo głębokości, aby roślina miała odpowiednio dużo podłoża. Skrzynka musi mieć przynajmniej 15 cm szerokości i być na tyle długa, aby każda roślina miała dla siebie 30 cm. Na dno wysyp kilkucentymetrową warstwę keramzytu, który ułatwi odpływ nadmiarowi wody. Jeśli rośliny mają zimować na balkonie, doniczka musi być ocieplona wewnątrz styropianem.

Sadząc kilka roślin w jednej doniczce pamiętaj aby wyższą roślinę sadzić z tyłu kompozycji, a niższe z przodu. W jednej donicy powinny znaleźć się gatunki o takich samych wymaganiach.

ogrod na balkonie fot. Tanouchka - FotoliaFot. Tanouchka/Fotolia

Pielęgnacja

Podlewaj ziemię, a nie rośliny. Rób to regularnie, tak aby nie przeschła. W czasie upałów rób to rano i wieczorem. Chroń kwiaty przed ulewnym deszczem, a w czasie upałów – przed palącym słońcem. Gdy prognoza pogody będzie zapowiadać wichurę – przenieś doniczki w bezpieczne miejsce.

Zasilaj rośliny specjalnym nawozem w płynie lub stosuj granulowany nawóz długodziałający. Rośliny balkonowe bujnie rosną i w krótkim czasie wykorzystują wszystkie składniki pokarmowe zawarte w podłożu. Potrzebują więc regularnego nawożenia, w celu uzupełnienia niedoborów makro i mikroelementów. Pierwsze nawożenie rozpocznij jednak dopiero 2–3 tygodnie po posadzeniu, aby rośliny mogły się przyjąć. Gatunki obficie kwitnące (np. pelargonie, petunie, begonie) zasilaj specjalnym nawozem do roślin kwitnących – zawiera dużo fosforu, który zapewni długie kwitnienie.

Usuwaj przekwitłe kwiaty i zeschnięte liście – wydłuży to kwitnienie i zapobiegnie rozwojowi chorób grzybowych – zwłaszcza szarej pleśni. Gdy pojawią się problemy (choroby i szkodniki), zwalczaj je jak najszybciej po zauważeniu pierwszych objawów. Chorą roślinę szybko odizoluj od pozostałych.

Dowiedz się więcej o pielęgnacji kwiatów balkonowych

hortensje na balkonie fot. Flower Council Holland
Fot. Flower Council Holland
Hortensja ogrodowa, pomimo swojej nazwy, najlepiej rośnie w doniczce, a nie w ogrodzie. Kwitnie od czerwca do końca lata. Jej kwiatostany możesz zasuszyć i cieszyć nimi oczy w zimie. Tu w towarzystwie wyższych hortensji bukietowych, które najlepiej czują się w ogrodzie.
rośliny ogrodowe na balkonie fot. iVerde
Fot. iVerde
clematis na balkonie fot. Flora Dania
Fot. Flora Dania
Większość roślin ogrodowych doskonale nadaje się do uprawy w doniczkach. Możesz sadzić wszystkie rośliny cebulowe, mrozoodporne byliny, a nawet karłowe drzewa i krzewy. Clematis doskonale nadaje się do uprawy doniczkowej. Może przemarzać w zimie, więc wymaga dobrego zabezpieczenia przed mrozem. W zależności od odmiany kwitnie od maja do października.
pelargonia angielska na balkonie fot. Flora Dania
Fot. Flora Dania
różna w doniczce na balkonie fot. Flora Dania
Fot. Flora Dania
Pelargonie to bez wątpienia jedne z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych. Zamiast zwykłych pelargonii rabatowych czy bluszczolistnych wybierz te angielskie – są mniej odporne, jednak mają oryginalne kwiaty. Różę bez problemu możesz uprawiać w doniczce na słonecznym balkonie. Karłowe odmiany kwitną od końca czerwca do października. Jeśli chcesz zachować ją do kolejnego sezonu, przechowaj w chłodnym pomieszczeniu, nie może zimować na balkonie.
żurawka w oniczce na balkonie fot. Flora Dania
Fot. Flora Dania
lawenda francuska w donicy na balkonie fot. Flora Dania
Fot. Flora Dania
Żurawki mogą być doskonałym dodatkiem do roślin kwitnących. Można je dosadzić do kompozycji lub uprawiać samodzielnie. Są dekoracyjny cały rok, bo ich liście są zimozielone. Lawenda francuska, choć mniej pachnie od swojej ogrodowej kuzynki, to tworzy większe kwiatostany i doskonale nadaje się do doniczki. Jest wrażliwa na zimno, więc późną jesienią musisz schować ją do pomieszczenia.

logo BudujemyDom.pl

Źródło: magazyn Budujemy Dom 4/2017,
tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl,
zdjęcie tytułowe: gkrphoto/Fotolia

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)
Nowe treści

 

Ważne tematy
Lista zakupów
Nowe rośliny w katalogu
Zostań redaktorem!

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.


Komentarze

Gość KatarzynaJaniec.8043

30-07-2020 12:48

Marzy mi się taki kolorowy balkon, niedługo zabieram się za sadzenie kwiatów. Wybrałam już aksamitki, bratki i surfinie, planuję dokupić coś jeszcze, no i porządne narzędzia.Już mam upatrzony taki piękny pastelowy zestaw w cellfaście.

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 48, Sentencja nr:7
Tydzień 48, Sentencja nr:7
Większość bylin na rabacie powinna być zabezpieczona przed mrozem. Dowiedz się, które to rośliny oraz jak ochronić je przed zimą.
Tydzień 48, Sentencja nr:6
Tydzień 48, Sentencja nr:6
Zimą rośliny balkonowe są szczególnie narażone na przemarzanie, gdyż ich korzenie osłonięte są jedynie doniczką i cienką warstwą ziemi. Trzeba je zabezpieczyć przed mrozem.
Tydzień 48, Sentencja nr:5
Tydzień 48, Sentencja nr:5
Posadzone młode egzemplarze są szczególnie narażone na działanie mrozu, zatem chcąc cieszyć się ich urokiem w następnych latach należy pamiętać o bardzo dokładnym zabezpieczeniu ich przed zimą.
Tydzień 48, Sentencja nr:3
Tydzień 48, Sentencja nr:3
Z trawnika należy systematycznie usuwać opadające liście. W tym celu oprócz zwykłych grabi możemy użyć tzw. miotłograbi o miękkich, sprężystych zębach lub odkurzacza ogrodowego.
Tydzień 48, Sentencja nr:2
Tydzień 48, Sentencja nr:2
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4 cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma.
Tydzień 48, Sentencja nr:1
Tydzień 48, Sentencja nr:1
Jeśli nie zrobiliśmy tego wcześniej, czyścimy narzędzia ogrodowe, dokonujemy ich przeglądu, zmieniamy płyny, świece, oddajemy noże do ostrzenia. Czyścimy i chowamy węże ogrodowe oraz meble ogrodowe.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu