Zmienność nasadzeń w ogrodzie | Jak ją uzyskać dzięki donicom?

Zmienność nasadzeń w ogrodzie - jak ja uzyskać dzięki donicom

Jeśli w ogrodzie posadzimy zarówno gatunki liściaste, założymy rabaty bylinowe i posadzimy gatunki cebulowe kwitnące wiosną, o każdej porze roku kompozycje będę wyglądały inaczej i uzyskamy sezonową zmienność. Dzięki połączeniu tych wszystkich roślinnych elementów ogród będzie miał różne oblicza, a poszczególne zakątki odmienne nastroje. Ale na to wszystko potrzeba miejsca.

Jeśli więc dysponujemy bardzo małą przestrzenią i na rabatach dominują gatunki zimozielone, zmienność nasadzeń można uzyskać za sprawą roślin uprawianych w donicach.

Posłuchaj
00:00
21
Spis treści
Jakie są zalety tworzenia nasadzeń w donicach? Co uprawiać w donicach wiosną? Co uprawiać w donicach latem? Co uprawiać w donicach jesienią?

Pory roku w naturalny sposób narzucają nam zmiany na ogrodowych rabatach. Nawet, jeśli postawimy na gatunki zimozielone, o każdej porze, z każdym nowym sezonem kompozycje będą wyglądać trochę inaczej – krzewy i drzewa będą powiększały swoje rozmiary, wiosną pojawią się na nich młode przyrosty o innej barwie niż igły bądź liście, które wyrosły w poprzednim sezonie, a pod koniec lata zaczną dojrzewać na gałęziach szyszki.

Jeśli chcesz jednak uzyskać większą zmienność, a nie masz na to za dużo miejsca, postaw duże donice, w których wiosną, latem i jesienią zakwitną inne gatunki i ożywią ogród.

Zmienne nasadzenia najłatwiej zaplanować przy zakładaniu nowego ogrodu, co nie znaczy, że w istniejących kompozycjach nie da się dokonać transformacji. Za sprawą donic Twój ogród o każdej porze roku będzie przybierał inne oblicze.

Dlaczego warto sadzić rośliny w donicach?

Zaletą upraw w pojemnikach jest możliwość ich przemieszczania i zmiany nasadzeń. Jeśli kompozycja jest efektowna, będzie prawdziwą ozdobą ogrodu, a jeśli rośliny zaczną w niej przekwitać czy zamierać – można je wymienić na nowe lub przestawić pojemnik w mniej widoczne miejsce.

Warto wprowadzić do ogrodu zarówno wiosenne żywe barwy, jak i letnie kwiaty – ożywią monotonne kompozycje z krzewów, przykują wzrok i będą pokarmem dla owadów. W pojemnikach można uprawiać wiele grup roślin, także gatunki o ozdobnych owocach lub krzewy przebarwiające się jesienią.

Wybierając donice lepiej postawić na mniejszą liczbę dużych pojemników niż wiele małych – ułatwi to podlewanie, daje lepszy efekt wizualny i pozwala zapewnić roślinom korzystniejsze warunki do wzrostu. Większy pojemnik to także możliwość uprawy dużych roślin, takich jak krzewy czy drzewka szczepione na pniu.

zmienność nasadzeń w ogrodzie - wiosna w donicach
Fot. iBulb
Wiosna to czas roślin cebulowych, które ożywiają jaskrawymi kolorami i świeżością wybudzający się z zimowego snu ogród. By je uprawiać, wcale nie trzeba sadzić cebul do gruntu – wiele gatunków doskonale radzi sobie w dużych donicach

Nasadzenia z kwiatami cebulowymi

Jesienią warto posadzić w dużych donicach lub skrzyniach cebule gatunków kwitnących wiosną. Najlepiej postawić na jeden kolor lub zestawienie dwóch barw – wiosną na tle ciemnej zieleni czy nagich jeszcze pędów krzewów uzyskamy wesołą i jednorodną, przykuwająca uwagę plamę barwną. Wcześnie kwitnące rośliny cebulowe sprawdzają się też w ogrodach, które w sezonie są lekko zacienione (kwiaty zdążą zakwitnąć, zanim na drzewach i krzewach liściastych pojawią się liście).

W dużych pojemnikach można uprawiać tulipany, narcyzy, szafirki, hiacynty, a także kosaćce żyłkowane, szachownice czy kwitnące późną wiosną czosnki ozdobne.

W małym ogrodzie duże pojemniki przydają się do tworzenia sezonowych kompozycji, które są dodatkiem do roślin wieloletnich rosnących w gruncie – kęp krzewów, żywopłotów czy łanów traw ozdobnych.

zmienność nasadzeń w ogrodzie - lato w donicach
Fot. Proven Winners, iVerde
Lato oferuje mnóstwo bylin i kwiatów sezonowych, którymi można wprowadzić zmiany w nasadzeniach w szybki i bardzo efektowny sposób

Kompozycje z długo kwitnącymi gatunkami

W pojemnikach od późnej wiosny do końca lata mogą kwitnąć byliny lub rośliny sezonowe. Najlepiej wybrać gatunki, które przez długi czas są efektowne – na przykład kochające słońce pelargonie, surfinie, petunie, lobelie, werbeny czy heliotropy lub dobrze radzące sobie w półcieniu fuksje, begonie i niecierpki.

Wśród bylin, które można uprawiać w pojemnikach długim kwitnieniem charakteryzują się łatwe w uprawie jeżówki, wytrzymałe na susze kocimiętki, a także efektowne szałwie omszone czy wdzięczne bodziszki.

Latem te rośliny wspaniale zmienią monotonne nasadzenia i ożywią mały ogród; będą pięknym akcentem kolorystycznym, mogą wzbogacić kępy krzewów liściastych czy przeglądać się w tafli miniaturowego oczka wodnego.

Dla podkreślenia kwitnących roślin warto posadzić na ich tle gatunki o ozdobnych liściach, takie jak funkie, żurawki, paprocie czy trawy ozdobne.

zmienność nasadzeń w ogrodzie - jesień w donicach
Fot. iVerde
Wrzosy i inne zimozielone krzewinki, takie jak hebe to idealni towarzysze dla krzewów iglastych czy kęp traw ozdobnych
zmienność nasadzeń w ogrodzie - jesień i zima w donicach
Fot. Proven Winners
W zależności od pory roku kompozycja w donicy może się zmieniać – od wiosennych i letnich kwiatowych łanów, przez jaskrawe kolory jesieni, po gałązki iglaste i pokryte owocami, które dobrze wyglądają nawet zimą

Jesienne donice

Rośliny o przebarwiających się liściach, efektownej korze lub kwitnące pod koniec sezonu wprowadzają nostalgiczny nastrój i dodają magii, zanim ogród zapadnie w zimowy sen. Otoczenie domu stanie się dzięki nim bardziej atrakcyjne dla oka, a także dla dzikiej przyrody.

Wśród  gatunków najlepiej prezentuje się jesienią i zmienia nastrój ogrodu na jesienny, a przy tym świetnie radzi sobie w dużych donicach, np. niewielkie odmiany klonów palmowych, wrzosy, trzmielina oskrzydlona, irga, niskie astry, rudbekie i kompaktowe dalie, a także czy niskie odmiany berberysów. W pojemnikach pod koniec sezonu warto posadzić sezonowe rośliny, takie jak psianki, kolorowe chryzantemy, cyklameny, kapusty ozdobne oraz zimozielone krzewinki o ozdobnych owocach, np. golteria.

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcia tytułowe iBulb, iVerde, Proven Winners

Obserwuj
Autor
Małgorzata Wójcik Małgorzata Wójcik

Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści