Logo
Logo
1
Okazje

Hiacynty: jak o nie dbać, by długo kwitły?

Jeśli wczesną wiosną chcesz urządzić w swoim ogrodzie kolorowe przyjęcie, hiacynty z pewnością wprowadzą odpowiednią atmosferę. Ich imponujące grona kwiatów w najbardziej wyrazistych odcieniach oferują eksplozję kolorów. Zasadź je tej jesieni!

 

Hiacynty pochodzą ze wschodniej części basenu Morza Śródziemnego, od środkowej Turcji po Liban. Początkowo kwiaty miały kolor niebieski, a grona składały się z pojedynczych kwiatów. W XVIII wieku ich hodowla szła już pełną parą i na rynek wprowadzono nowe, wielokolorowe odmiany, jak również odmiany dwukwiatowe (multiflora).


Obecnie hiacynty są dostępne w różnych kolorach, takich jak różowy, czerwony, niebieski, fioletowy, łososiowy, żółty, czarny i biały. Oprócz wspaniałych kolorów hiacynty mają także cudowny zapach. Każdy kolor kwiatów ma swój niepowtarzalny zapach, którym można się cieszyć od marca do maja. W swoim ogrodzie możesz mieszać kolory lub wybrać tylko jeden. Wybierz te, które sprawią ci najwięcej radości!

Hiacynty: kiedy i gdzie sadzić?

Hiacynty należy sadzić jesienią. Znajdź dla nich ładne miejsce w słońcu lub półcieniu, gdzie nadmiar wody będzie mógł swobodnie spływać. Aby uzyskać najlepsze wyniki, należy sadzić je w liczbie nieparzystej: w grupach po 3, 5, 7 itd. Umieść je w glebie trzy razy głębiej, niż wynosi wysokość cebulki. Hiacynty są wrażliwe na mróz, dlatego musisz zapewnić im wystarczająco dużo czasu na wykształcenie korzeni przed nastaniem mrozów.

Jeśli mieszkasz w miejscu, w którym zimą występują silne mrozy, posadź cebulki hiacyntów głębiej i upewnij się, że są one przykryte co najmniej 20-centymetrową warstwą ziemi. Po posadzeniu cebulek hiacyntów warto je przykryć ściółką z liści lub darnią ogrodową. Gdy cebulki hiacyntów znajdą się w ziemi i okrzepną przez rok, będą mniej podatne na mróz.

Hiacynty

Kiedy kwitną hiacynty? 

Cebulki hiacyntów kwitną rok po roku. To dlatego, że są to rośliny wieloletnie. W pierwszym roku grona kwiatów będą duże i pełne, zaś w kolejnych mniej pełne, ale nie mniej piękne. Nada im to bardziej naturalny wygląd. Czy wiesz, że małe kwiatki na kwiatostanach nazywane są "kolcami"?

Ciekawostki o hiacyntach

  • Hiacynty nadają się do zbierania w ogrodach. Jak cudownie jest rozświetlić twój dom samodzielnie wyhodowaną i zebraną eksplozją zapachów!
  • Hiacynty to symbol pokoju i siły.
  • Jeśli chcesz uzyskać najlepszy efekt, posadź cebulki tak blisko siebie, że prawie się dotykają.
  • Hiacynty nadają się do sadzenia w doniczkach. Wybierz doniczki z otworem na dnie lub samodzielnie wykonaj jeden lub kilka otworów tak, aby umożliwić odpływ nadmiaru wody.
  • Czy wiesz, że cebulki hiacyntów można również uprawiać w domu w szklanych słojach lub wazonach? Służą do tego specjalne szklanki do hiacyntów, które napełnia się wodą. Umieść cebulkę hiacynta na górze, tuż nad wodą. 
Hiacynty

Więcej informacji na temat kwiatów cebulowych można znaleźć na stronie www.cebulkikwiatowe.info

Tekst i zdjęcia: materiały prasowe iBulb 

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (7)
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu