Logo
Logo

Kwiecień w ogrodzie – co robić? | Lista prac do zrobienia

Patronat
Artykuł powstał we współpracy z ekspertami Makita
najbardziej rozpoznawalnej w Polsce marki narzędzi.

Sezon ogrodniczy rozpoczyna się na dobre. Na rabatach kwitną już rośliny cebulowe, a w sadach drzewa owocowe. Budzą się drobne ssaki i owady. Rozmarznięta ziemia pachnie świeżością. Ogrodnicy wreszcie mają co robić – po wiosennych porządkach pora na pierwsze poważne nasadzenia. Dowiedz się, co jeszcze trzeba zrobić w ogrodzie w kwietniu.

Streszczenie artykułu
Kwiecień to miesiąc, w którym ogrodnicy mają pełne ręce roboty. W tym czasie na rabatach zaczynają kwitnąć rośliny cebulowe, a w sadach drzewa owocowe. Wśród prac ogrodowych w kwietniu należy do najważniejszych: pielęgnacja roślin ozdobnych, takich jak usuwanie zimowych osłon, sprzątanie rabat, nawożenie czy ściółkowanie. W ogrodzie użytkowym warto zająć się sadzeniem drzewek i krzewów owocowych, wysiewem nasion warzyw oraz cięciem drzew i krzewów owocowych. Trawnik wymaga regeneracji, koszenia, nawożenia i ewentualnych dosiewek. Jeśli mamy oczko wodne, to kwiecień to czas na dzielenie i sadzenie roślin wodnych oraz czyszczenie zbiornika. Dla roślin doniczkowych to czas przesadzania i intensywniejszego podlewania.
Spis treści
Jak dbać o rośliny ozdobne w kwietniu? Co robić w sadzie i warzywniku w kwietniu? Jak pielęgnować trawnik w kwietniu? Co robić w oczku wodnym w kwietniu? Jak pielęgnować rośliny doniczkowe w kwietniu? Co robić w pozostałych miesiącach?

Co zrobić w ogrodzie w kwietniu?

Rośliny ozdobne

  • Usuwamy zimowe osłony roślin wrażliwych na mrozy (włókniny i maty słomiane oczyszczamy, suszymy i składamy; będzie ją można wykorzystać ponownie jesienią) i rozgarniamy kopczyki.
  • Sprzątamy rabaty – wycinamy suche pędy zeszłorocznych bylin, spulchniamy ostrożnie podłoże uważając na delikatne wiosenne rośliny cebulowe i usuwamy wschodzące chwasty.
  • Jeżeli gleba w ogrodzie już porządnie rozmarzła, rozpoczynamy nawożenie roślin. Osoby, które nie mają dużo czasu na pielęgnację roślin powinny sięgnąć po preparaty długodziałające. Nawozy po zastosowaniu mieszamy z podłożem, a potem ziemię podlewamy.
  • Ziemię pod krzewami warto okryć warstwą ściółki, która ogranicza parowanie wody (dzięki temu oszczędzamy na podlewaniu), hamuje rozwój chwastów i poprawia estetykę całego ogrodu. Pamiętajmy, że popularna kora sosnowa zakwasza glebę. Dlatego należy ją wysypywać tylko pod gatunkami tolerujące kwaśne podłoże, takimi jak sosny, różaneczniki, azalie, wrzosy, żywotniki, borówki. Jako materiał do ściółkowania rabat warto też wykorzystywać także drewniane zrębki, drobny żwir oraz powstający w ogrodzie kompost.
  • Po przekwitnięciu przycinamy krzewy ozdobne (forsycje, wczesne tawuły, wierzby).
  • Odpady organiczne powstałe podczas pielęgnacji ogrodu wyrzucamy na kompost. Jeśli do tej pory nie zaczęliśmy kompostować, warto wiosną postawić termokompostownik lub rozpocząć kompostowanie na tradycyjnej pryzmie. Najlepsze miejsce do kompostowania to zacieniony kąt ogrodu. Na kompost wyrzucamy tylko zdrowe części roślin i chwasty, które nie zawiązały jeszcze nasion.
  • Gdy ustąpią mrozy dobrze jest spryskać modrzewie i świerki, aby zapobiec rozwojowi ochojnika świerkowo-modrzewiowego.
  • Przycinamy liściaste zimozielone krzewy ozdobne (np. bukszpany) tworzące żywopłoty oraz te, którym chcemy nadać ciekawe kształty.
  • Stawiamy domki dla owadów pożytecznych, ustawiamy ule dla murarek i trzmieli. Pamiętajmy, że najlepszym sposobem na walkę ze szkodnikami, jest obecność w ogrodzie ich naturalnych wrogów.

Dowiedz się więcej o uprawie roślin ozdobnych

Akumulatorowy wertykulator XGT ®UV001G, Makita
Akumulatorowy wertykulator z silnikiem bezszczotkowym, zasilany akumulatorem 40Vmax XGT®
Stworzony w technologii XPT wyjątkowy wertykulator o podwyższonej odporności na pył i wilgoć. Ma opcję zastosowania dwóch typów noży do odmiennych zastosowań. 18-stopniowa regulacja głębokości, ustawiana za pomocą pokrętła nastawczego. Blokada włącznika chroni przed przypadkowym uruchomieniem. Dodatkowo posiada funkcję anty-restart oraz hamulec elektryczny.
Kup teraz

Rośliny użytkowe

  • Sadzimy drzewka i krzewy owocowe uprawiane w pojemnikach i z gołym korzeniem (jabłonie, śliwy, grusze, porzeczki, agrest, maliny, brzoskwinie, wiśnie, czereśnie).
  • Wysiewamy do gruntu nasiona rzodkiewki, pietruszki korzeniowej i naciowej, marchwi, grochu, cebuli, szpinaku i kopru. Kupując nasiona warto zwracać uwagę na to, czy są otoczkowane. Choć są droższe, warto w nie inwestować. Ułatwiają wysiew, szybciej wschodzą i gwarantują równomierny wzrost wschodzących roślin. Otoczka składa się z  może dodatkowo zawierać nawóz wieloskładnikowy oraz środki ochrony roślin.
  • Przeprowadzamy cięcie drzew i krzewów owocowych, usuwamy chore oraz krzyżujące się i nadmiernie zagęszczone gałęzie. Zabieg przeprowadzamy ostrym, czystym sekatorem. Rany zabezpieczamy maścią ogrodniczą ze środkiem przeciwgrzybiczym. Cięcie przeprowadzamy podczas słonecznej, suchej pogody.
  • Przeglądamy rośliny owocowe pod kątem szkodników, szczególnie zwracamy uwagę na oprzędy gąsienic. W czasie pękania pąków grusz, jabłoni i malin strzepujemy chrząszcze kwieciaków. Opryski przeprowadzamy dopiero wtedy, gdy szkodników jest dużo. Pamiętajmy, aby je wykonywać pod wieczór, po oblocie pszczół.

Dowiedz się więcej o uprawie warzyw i owoców

Trawnik

  • Na oczyszczonym i wyrównanym podłoży zakładamy trawniki z siewu lub z rolki.
  • Wysiewamy mieszanki nasion przeznaczone na łąki kwietne.
  • Przeprowadzamy regenerację trawnika (aerację, wertykulację).
  • Zaczynamy regularnie kosić i nawozić murawę. W razie potrzeby podlewamy.
  • Wczesna wiosna to dobry moment na wykonanie dosiewek na trawniku (zawsze dobieramy tę samą mieszankę nasion, która została zastosowana na murawie wcześniej).
  • Usuwamy chwasty, najlepiej stosując metody mechaniczne.

√ Dowiedz się więcej o zakładaniu i pielęgnacji trawnika

Fot. Eugene Brennan, Lotta1, MrGajowy3, MabelAmber, GOKALP ISCAN, StockSnap, Hans Braxmeier/Pixabay

Oczko wodne

  • Dzielimy i sadzimy rośliny ze strefy przybrzeżnej i podwodnej.
  • Jeśli nie zrobiliśmy tego w ubiegłym miesiącu, czyścimy zbiornik wodny po zimie i uruchamiamy pompę oraz filtr.
  • Jeżeli temperatura wody utrzymuje się powyżej 12ºC zaczynamy karmić żyjące w oczku wodnym ryby.

√ Dowiedz się więcej o oczkach wodnych

Rośliny doniczkowe

  • Przystępujemy do przesadzania roślin doniczkowych, pamiętając o dobraniu dla nich odpowiedniego podłoża. Zbyt mocno rozrośnięte egzemplarze dzielimy.
  • Regularnie kontrolujemy rośliny pod kątem chorób i szkodników i w razie potrzeby wykonujemy opryski.
  • Gatunki, które przechodziły zimą stan spoczynku, podlewamy już regularnie i obficiej, niż dotychczas.

√ Dowiedz się więcej o uprawie roślin doniczkowych w domu i na balkonie


Tekst: Małgorzata Wójcik,
zdjęcia tytułowe: ADD / ed. Pixabay, kareni / Pixabay

Dowiedz się, co robić w pozostałych miesiącach

 

Autor
Kwiecień w ogrodzie – co robić? | Lista prac do zrobienia
Kwiecień w ogrodzie – co robić? | Lista prac do zrobienia
Małgorzata Wójcik

Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)