Logo
Logo
1
Okazje

Skalniak w przydomowym ogrodzie

Skalniak we własnym ogródku może stanowić naprawdę świetny element dekoracyjny przydomowej przestrzeni. Taka kompozycja jest niezwykle okazała i jak się okazuje, jej stworzenie wcale nie wymaga zaawansowanej wiedzy czy umiejętności z zakresu ogrodnictwa. Sprawdź, jak stworzyć dekoracyjny skalniak ogrodowy krok po kroku.

 

Zaplanuj skalniak

O ile nad doborem odpowiedniej roślinności na skalniak możesz myśleć później, tak w pierwszej kolejności zastanów się, gdzie taki dekor ma powstać i jakiej ma być wielkości. Niebyt dobrze sprawdzają się miejsca silnie nasłonecznione, znacznie lepiej, jeśli zapewnisz roślinom odrobinę cienia.

Przygotuj skalniak

Z miejsca, w którym ma powstać skalniak, wybierz trawę i usyp górkę z ziemi. Najlepiej sprawdzi się ziemia uniwersalna albo ta dedykowana roślinom, które chcesz zasadzić. Ułóż w dekoracyjny sposób kamienie. Najlepiej sprawdzają się duże wapienie, dolomity, granity i bazalty, znajdziesz je na https://www.florapoint.pl/. Znacznie rzadziej korzysta się z piaskowców i tzw. kamieni polnych.

Kamienie układaj w niewielkiej odległości od siebie a w przerwach pomiędzy nimi usyp ziemię i wykonaj drenaż. Właśnie tam już za chwilę posadzisz okazałą roślinność.

Rośliny na skalniak

Na skalniaku mogą znaleźć się drzewa, takie jak brzozy, sosny czy modrzewie, ale szczególną uwagę warto zwrócić na krzewy i niewielkie rośliny zimozielone. Dzięki nim skalniak będzie stanowił ogrodową dekorację przez cały rok. Zainwestuj w jałowce płożące, kosodrzewiny. Świetnie sprawdzi się też kostrzewa popielata, tawuła, trzmielina czy żurawka i różne odmiany funkii.

Sadzić można także kwiaty jednoroczne, jak bratki, fiołki, barwinek czy floks. Tak naprawdę tylko od Ciebie zależy, jaka roślinność będzie ozdobą przydomowego skalniaka. Zawsze zwracaj jednak uwagę na warunki, jakie będą miały kwiaty i krzewy. Dobieraj je również tak, aby różna była pora ich kwitnienia, dzięki czemu skalniak będzie kolorowy przez całą wiosnę, lato i jesień, a zimą soczyście zielony.

Dekoracje skalniaka

Kamienie ozdobne i rośliny nie są jedynym dekorem, jaki możesz zastosować na skalniaku. Aby jeszcze bardziej przykuwał uwagę, możesz zainwestować w jego oświetlenie. Świetnie sprawdzą się dekoracyjne lampki solarne albo kolorowe oświetlenie ledowe, które nadaje się do zastosowania na zewnątrz. Dekoracją mogą być też lampiony, małe rzeźby ogrodowe i inne akcenty typowe dla zielonej przestrzeni. Świetnie wyglądają skalniaki z dostępem wody oraz te stworzone przy oczkach wodnych. W takich miejscach można stworzyć niewielką fontannę wodną albo miniaturowy wodospad.

Pamiętaj o dbaniu o skalniak. Usuwaj chwasty, czyść kamienie z mchu i innych zanieczyszczeń. Staraj się o regularne nawożenie i odżywianie rosnących w tym miejscu roślin. Dzięki temu Twój skalniak będzie prezentował się okazale przez cały rok.

Źródło: materiały prasowe, zdjęcie: K.-U. Häßler / AdobeStock

 
Lista zakupów


 
Twoja strona ogrodu