Różeniec górski Rhodiola rosea

Różeniec górski
Różeniec górski (Rhodiola rosea) | Wyjątkowa roślina o niezwykłych właściwościach leczniczych. Ze swoim charakterystycznym różanym aromatem, mięsistymi liśćmi i kwiatami w odcieniach od żółci do czerwieni, ta roślina nie tylko pięknie wygląda, ale należy do cennych ziół. Różeniec górski jest łatwy w uprawie i mało wymagający – doskonale radzi sobie na kamienistym, dobrze przepuszczalnym podłożu, dlatego jest idealny do sadzenia na skalniakach i murkach. To całkowicie mrozoodporny gatunek. Dowiedz się więcej o tej niezwykłej roślinie, która może stać się prawdziwym skarbem Twojego ogrodu.
Posłuchaj
00:00
Dekoracyjność: kwiatostany, ulistnienie
Gleba: przepuszczalna, małe wymagania glebowe
Kolor kwiatów: żółte, pomarańczowe, czerwone
Kwiatostan: baldach
Kwiaty: dwupienne
Odczyn gleby: obojętna, lekko zasadowa
Owoce: mieszek
Pokrój: płożący, kępy, kobierce, zwarty
Wysokość: 30-40 cm
Okres kwitnienia: VI, VII
Trwałość liści: zimozielone
Wilgotność: gleba umiarkowanie sucha
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: murki, nasadzenia naturalistyczne, ogrody przydomowe, pojemniki, roślina lecznicza, skalniaki
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Szkodniki i choroby Zastosowanie

Różeniec górski (Rhodiola rosea), nazywany też jako złoty korzeń, to niewielki sukulent z rodziny gruboszowatych (Crassulaceae). Naturalnie występuje na obszarach górskich w Azji, Ameryce północnej i Europie, w tym także w Polsce (min. Sudety), gdzie uznany jest za gatunek rodzimy. Najchętniej zasiedla brzegi potoków, skalne rumowiska, klify i niskie łąki. Roślina bywa również uprawiana w ogrodach.

Jak wygląda różeniec górski?

Różeniec górski może dorastać do ok. 30-40 cm wys. Roślina tworzy mięsiste, wzniesione, pojedyncze, sztywne pędy, rozrastające się z czasem w ładne, gęste, poduszkowate kępy. Na pędach skrętolegle układają się liczne, mięsiste, lancetowate lub jajowate, płaskie, niebieskozielone, lekko ząbkowane na brzegach liście, pokryte grubą warstwą woskowatego kutneru. Liście w sezonie pozostają niebieskozielone, jesienią natomiast przebarwiają się na żółto i czerwono (roślina zmienna w swoim wyglądzie).

Różeniec kwitnie latem (VI-VII) i jest rośliną dwupienną, co oznacza, że na jednych egzemplarzach są kwiaty męskie (są większe i mają 4 płatki korony oraz 8 pręcików), na innych żeńskie (są niepozorne i posiadają głównie słupki, bez płatków). Kwiaty w postaci niemal płaskich, gęstych, zbitych baldachów rozwijają się na szczytach łodyg i mogą mieć różną barwę od zielonej, przez żółtą, żółtopomarańczową po czerwoną. Po przekwitaniu z kwiatów żeńskich rozwijają się czerwono zabarwione owocostany (mieszki), wypełnione drobnymi, ciemnymi nasionami.

Różeniec płytko pod ziemią rozwija mięsiste, grube kłącze, z którego wyrastają drobne korzenie oraz pędy. Kłącze po potarciu wydziela aromat podobny do zapachu róży, stąd jego nazwa rodzajowa.

Jakie są wymagania i uprawa różeńca?

Różniec górski z racji swojego pochodzenia nie jest rośliną łatwą w uprawie. Preferuje słoneczne stanowiska i bardzo przepuszczalne, lekkie, kamieniste, ale też lekko wilgotne gleby, najlepiej o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie pH. Nie znosi wody zalegającej w pobliżu jego korzeni (szczególnie zimą), ale lubi wilgotne powietrze. Źle znosi wysokie temperatury, dlatego na słonecznym stanowisku w upalne lata może tracić na urodzie i zasychać. Jest natomiast w pełni mrozoodporny, dlatego nie wymagana zimowej ochrony i może być uprawiany na terenie całego kraju.

Różaniec może być rozmnażany przez wysiew nasion, sadzonki pędowe z piętką lub przez podział rozrośniętej kępy.

Jakie choroby i szkodniki mogą pojawiać się na różeńcu?

Różaniec nie jest podatny na ataki chorób i szkodników, źle natomiast znosi wodę stagnującą w pobliżu jego korzeni (szczególnie zimą) i narażony na zamakanie gnije.

Zastosowanie różeńca górskiego w ogrodzie

Różeniec górski to bardzo efektowna, kępiasta bylina, doskonale nadająca się do uprawy na skalniakach, w ogródkach żwirowych i w alpinariach. Może być też sadzony w załomach i na półkach skalnych, na kamienistych skarpach, w szczelinach między płytami chodnikowymi i w pobliżu ogrodowych schodów. Ładnie wygląda w towarzystwie czyśćca wełnistego, rogownicy kutnerowatej, gęsiówki kaukaskiej, rojników i rozchodników. Może być też uprawiany w mini-ogródkach, skalnych w donicach.

Różnaiec jest także niezwykle cenioną rośliną zielarską (choć w nieodpowiednich dawkach także trującą), często wykorzystywaną w ziołolecznictwie (uważa się, że preparaty z różańca mają min. działanie wzmacniające, uodparniające, przeciwstresowe i pobudzające).


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: idea_studio, ovcerleonid, gdgaffar, Iri_sha, kostrez / AdobeStock

Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści