Logo
Logo

Goryczka chińska (Gentiana sino-ornata)

Goryczka chińska (Gentiana sino-ornata) | To bylina, która urzeka swoimi intensywnie niebieskimi kwiatami. Ta niewielka roślina, dorastająca do 10-20 cm wysokości, jest prawdziwą ozdobą jesiennego ogrodu. Jej lejkowate kwiaty nie tylko przyciągają wzrok, ale także wymagają specjalnej troski. Goryczka chińska potrzebuje słonecznego stanowiska, przepuszczalnej, kwaśnej gleby i regularnego podlewania. Doskonale nadaje się do skalniaków, wrzosowisk oraz jako roślina okrywowa. Poznaj tajniki jej uprawy i ciesz się jej niezwykłym pięknem w swoim ogrodzie.
 
 • Dekoracyjność: kwiaty
 • Gleba: próchniczna, przepuszczalna
 • Kolor kwiatów: niebieskie
 • Kwiaty: rurkowe, lejkowate, pojedyncze, półpełne, pełne, duże
 • Odczyn gleby: kwaśna, lekko kwaśna
 • Pokrój: pokładający się, płożący
 • Wysokość: 10-20 cm
 • Okres kwitnienia: IX, X
 • Trwałość liści: zimozielone, półzimozielone
 • Wilgotność: gleba wilgotna, gleba umiarkowanie wilgotna
 • Stanowisko: słońce
 • Zastosowanie: ogrody wrzosowiskowe, roślina dekoracyjna, skalniaki, rabaty, obwódki rabat, roślina okrywowa, w grupie, ogrody przydomowe, pojemniki
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Polecane odmiany Gdzie kupić?

  Goryczka chińska (Gentiana sino-ornata) nazywana też goryczką jesienną lub paskowatą to niewielka, kwitnąca bylina z rodziny goryczkowatych (Gentianaceae). Gatunek pochodzi z Chin, ale w postaci odmian ozdobnych jest także uprawiany w ogrodach.

  Jak wygląda goryczka chińska?

  Goryczka chińska to niewysoka, dorastająca do ok. 10-20 cm wys. zadarniająca bylina o wiotkich, płożących się, gęsto pokrytych wąskimi, zielonymi, trawiastymi, krótkimi, siedzącymi listkami pędach płonnych i wznoszących się pędach kwiatowych.

  Roślina kwitnie jesienią (IX-X), rozwijając na szczytach pędów pojedyncze, duże, wzniesione, trąbkowate kwiaty, zwykle w niebieskim lub szafirowym kolorze (u odmian kwiaty mogą być tez białe, niebieskie lub dwukolorowe, a także pełne), z wyraźnie widocznymi na zewnętrznej części korony u podstawy białozielonymi, podłużnymi prążkami i pasami. Kwiaty pozostają w pełni otwarte w dni słoneczne.

  Roślina płytko się korzeni, dlatego jest bardzo wrażliwa na suszę.

  Jakie wymagania ma goryczka chińska? Co jej zapewnić?

  Goryczka chińska to bardzo efektowna i atrakcyjna, ale też wymagająca roślina. Po pierwsze oczekuje słonecznego stanowiska, a po drugie bardzo przepuszczalnego, próchniczego, stale lekko wilgotnego podłoża o lekko kwaśnym lub kwaśnym odczynie pH (najlepiej z dodatkiem torfu i żwirku).

  Roślina ta preferuje też wilgotne i chłodne powietrze. Nie toleruje suszy, obecności wapnia w glebie, upałów i zacienienia. Wykazuje się też umiarkowaną mrozoodpornością (znosi mróz do ok. -18/-21°C), dlatego powinna być uprawiana w cieplejszych rejonach kraju.

  Goryczka jako gatunek może być rozmnażana z nasion (w naszym klimacie zwykle nie dojrzewają), jednak jej odmiany rozmnaża się przez podział lub sadzonki pędowe.

  Co lubi goryczka chińska – co robić, by pięknie kwitła?

  W sezonie wegetacyjnym od wiosny do późnego lata, goryczkę trzeba systematycznie podlewać – roślina wymaga stale lekko wilgotnego podłoża. Warto jednak zaznaczyć, że nadmiar wody zalegający w pobliżu w okresie zimy jest niebezpieczny i może doprowadzić do gnicia jej korzeni. Niektórzy chronią goryczkę w tym okresie stosując np. małe daszki. Warto też zadbać o odpowiedni drenaż podłoża dla goryczki.

  Goryczka nie wymaga przycinania, natomiast raz na 2-3 lata warto ją odmłodzić przez podział, bo dość szybko się starzeje.

   

  Jakie choroby i szkodniki mogą zagrażać goryczce?

  Goryczka chińska jest rośliną stosunkowo odporną na choroby i szkodniki, jednak może cierpieć z powodu błędów uprawowych, gdyż na zbyt ciężkich i mokrych podłożach zimą zagniwa.

  Gdzie w ogrodzie posadzić goryczkę? Jakie ma zastosowanie?

  Goryczka chińska doskonale nadaje się do uprawy w alpinariach, na wrzosowiskach i na skalniakach (pod warunkiem, że podłoże jest przepuszczalne i wilgotne), gdzie rozrasta się w ładne, poduszkowate kępy. Dobrze wygląda w grupie w towarzystwie wrzosów i karłowych iglaków, najlepiej w otoczeniu kamieni. Ponieważ lubi wilgotne środowisko, dobrze czuje się też w pobliżu oczek wodnych. Roślina może być również uprawiana w donicach na tarasach i ogrodowych patiach.

  Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
  Przeczytaj także
  Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

  Wybrane odmiany

  • 'Alba' – kwiaty duże, białe
  • 'Plena' – kwiaty niebieskoszafirowe, pełne

  Gdzie kupić sadzonki goryczki chińskiej?

  Sadzonki goryczki chińskiej są dostępne w wielu szkółkach ogrodniczych i centrach ogrodowych. Wybierając miejsce zakupu, warto zwrócić uwagę na jakość roślin oraz doradztwo oferowane przez sprzedawców. Warto też korzystać z ofert sklepów internetowych, które oferują zdrowe i dobrze przygotowane sadzonki, np.:

   

  Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: LifeisticAC / AdobeStock

  Autor
  Goryczka chińska
  Goryczka chińska
  Katarzyna Józefowicz

  Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

   

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl