Goryczka chińska Gentiana sino-ornata

Goryczka chińska Gentiana sino-ornata
Goryczka chińska (Gentiana sino-ornata) | To bylina, która urzeka swoimi intensywnie niebieskimi kwiatami. Ta niewielka roślina, dorastająca do 10-20 cm wysokości, jest prawdziwą ozdobą jesiennego ogrodu. Jej lejkowate kwiaty nie tylko przyciągają wzrok, ale także wymagają specjalnej troski. Goryczka chińska potrzebuje słonecznego stanowiska, przepuszczalnej, kwaśnej gleby i regularnego podlewania. Doskonale nadaje się do skalniaków, wrzosowisk oraz jako roślina okrywowa. Poznaj tajniki jej uprawy i ciesz się jej niezwykłym pięknem w swoim ogrodzie.
Posłuchaj
00:00
Dekoracyjność: kwiaty
Gleba: przepuszczalna, próchniczna
Kolor kwiatów: niebieskie
Kwiaty: pojedyncze, półpełne, pełne, duże, rurkowe, lejkowate
Odczyn gleby: kwaśna, lekko kwaśna
Pokrój: płożący, pokładający się
Wysokość: 10-20 cm
Okres kwitnienia: IX, X
Trwałość liści: zimozielone, półzimozielone
Wilgotność: gleba wilgotna, gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: ogrody wrzosowiskowe, roślina okrywowa, roślina dekoracyjna, w grupie, ogrody przydomowe, pojemniki, skalniaki, rabaty, obwódki rabat
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Polecane odmiany Gdzie kupić?

Goryczka chińska (Gentiana sino-ornata) nazywana też goryczką jesienną lub paskowatą to niewielka, kwitnąca bylina z rodziny goryczkowatych (Gentianaceae). Gatunek pochodzi z Chin, ale w postaci odmian ozdobnych jest także uprawiany w ogrodach.

Jak wygląda goryczka chińska?

Goryczka chińska to niewysoka, dorastająca do ok. 10-20 cm wys. zadarniająca bylina o wiotkich, płożących się, gęsto pokrytych wąskimi, zielonymi, trawiastymi, krótkimi, siedzącymi listkami pędach płonnych i wznoszących się pędach kwiatowych.

Roślina kwitnie jesienią (IX-X), rozwijając na szczytach pędów pojedyncze, duże, wzniesione, trąbkowate kwiaty, zwykle w niebieskim lub szafirowym kolorze (u odmian kwiaty mogą być tez białe, niebieskie lub dwukolorowe, a także pełne), z wyraźnie widocznymi na zewnętrznej części korony u podstawy białozielonymi, podłużnymi prążkami i pasami. Kwiaty pozostają w pełni otwarte w dni słoneczne.

Roślina płytko się korzeni, dlatego jest bardzo wrażliwa na suszę.

Jakie wymagania ma goryczka chińska? Co jej zapewnić?

Goryczka chińska to bardzo efektowna i atrakcyjna, ale też wymagająca roślina. Po pierwsze oczekuje słonecznego stanowiska, a po drugie bardzo przepuszczalnego, próchniczego, stale lekko wilgotnego podłoża o lekko kwaśnym lub kwaśnym odczynie pH (najlepiej z dodatkiem torfu i żwirku).

Roślina ta preferuje też wilgotne i chłodne powietrze. Nie toleruje suszy, obecności wapnia w glebie, upałów i zacienienia. Wykazuje się też umiarkowaną mrozoodpornością (znosi mróz do ok. -18/-21°C), dlatego powinna być uprawiana w cieplejszych rejonach kraju.

Goryczka jako gatunek może być rozmnażana z nasion (w naszym klimacie zwykle nie dojrzewają), jednak jej odmiany rozmnaża się przez podział lub sadzonki pędowe.

Co lubi goryczka chińska – co robić, by pięknie kwitła?

W sezonie wegetacyjnym od wiosny do późnego lata, goryczkę trzeba systematycznie podlewać – roślina wymaga stale lekko wilgotnego podłoża. Warto jednak zaznaczyć, że nadmiar wody zalegający w pobliżu w okresie zimy jest niebezpieczny i może doprowadzić do gnicia jej korzeni. Niektórzy chronią goryczkę w tym okresie stosując np. małe daszki. Warto też zadbać o odpowiedni drenaż podłoża dla goryczki.

Goryczka nie wymaga przycinania, natomiast raz na 2-3 lata warto ją odmłodzić przez podział, bo dość szybko się starzeje.

Jakie choroby i szkodniki mogą zagrażać goryczce?

Goryczka chińska jest rośliną stosunkowo odporną na choroby i szkodniki, jednak może cierpieć z powodu błędów uprawowych, gdyż na zbyt ciężkich i mokrych podłożach zimą zagniwa.

Gdzie w ogrodzie posadzić goryczkę? Jakie ma zastosowanie?

Goryczka chińska doskonale nadaje się do uprawy w alpinariach, na wrzosowiskach i na skalniakach (pod warunkiem, że podłoże jest przepuszczalne i wilgotne), gdzie rozrasta się w ładne, poduszkowate kępy. Dobrze wygląda w grupie w towarzystwie wrzosów i karłowych iglaków, najlepiej w otoczeniu kamieni. Ponieważ lubi wilgotne środowisko, dobrze czuje się też w pobliżu oczek wodnych. Roślina może być również uprawiana w donicach na tarasach i ogrodowych patiach.

Wybrane odmiany

  • 'Alba' – kwiaty duże, białe
  • 'Plena' – kwiaty niebieskoszafirowe, pełne

Gdzie kupić sadzonki goryczki chińskiej?

Sadzonki goryczki chińskiej są dostępne w wielu szkółkach ogrodniczych i centrach ogrodowych. Wybierając miejsce zakupu, warto zwrócić uwagę na jakość roślin oraz doradztwo oferowane przez sprzedawców. Warto też korzystać z ofert sklepów internetowych, które oferują zdrowe i dobrze przygotowane sadzonki, np.:

 

Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: LifeisticAC / AdobeStock

Obserwuj
Autor
Katarzyna Józefowicz Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny, a zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści