Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2022
138
Okazje

10 jesiennych prac, które musisz zrobić w ogrodzie!

Jesień to doskonały moment na przycinanie żywopłotu, usunięcie suchych i chorych gałęzi z drzew oraz krzewów, przekopanie warzywnego ogródka, sadzenie nowych roślin czy grabienie liści. Z odpowiednimi narzędziami jesienne prace w ogrodzie będą łatwe i przyjemne, a czas poświęcony na pracę zaowocuje na wiosnę.

Niezależnie od tego, czy tniesz, grabisz, pielisz czy sprzątasz, odpowiednie narzędzia uczynią każdą pracę łatwiejszą, przyjemniejszą i wydajniejszą! W ofercie FISKARS znajdziesz wszystkie niezbędne narzędzia, dzięki którym nawet najtrudniejsze ogrodnicze zadania wykonasz bez problemu.

Praca w ogrodzie to dla ogrodnika największa radość, pod warunkiem że przebiega szybko i przyjemnie. Wiosną, latem, jesienią i zimą przez cały rok wokół domu i w ogrodzie zawsze jest coś do zrobienia. Nie wystarczą tylko dobre chęci i ręce gotowe do pracy! Odpowiednie narzędzie pomogą Ci zadbać o glebę, rośliny i porządek! Skompletuj taki zestaw narzędzi, aby móc wykonać różnorodne prace bez większego, niż jest to konieczne, wysiłku!

Partnerem kalendarza ogrodnika jest marka FISKARS
www.fiskars.pl

 

Niezależnie od tego, czy tniesz, grabisz, pielisz czy sprzątasz, odpowiednie narzędzia uczynią każdą pracę łatwiejszą, przyjemniejszą i wydajniejszą! W ofercie FISKARS znajdziesz wszystkie niezbędne narzędzia, dzięki którym nawet najtrudniejsze ogrodnicze zadania wykonasz bez problemu!

10 prac
Co musisz zrobić jesienią w ogrodzie?

Jesień to czas na porządki po całym sezonie, ale też pora na zabezpieczenie roślin przed zimą oraz na przygotowanie ogrodu na kolejny rok. W tym czasie trzeba zrobić porządki w warzywniku i sadzie, zebrać wszystkie plony i zaplanować nowe nasadzenia. Warto uzupełnić rabaty o nowe okazy (szczególnie gatunki cebulowe kwitnące wczesną wiosną czy krzewy kwitnące na przedwiośniu. Jeśli uprawiasz rośliny wrażliwe na mrozy, pamiętać, by uzupełnić warstwę ściółki wokół nich i przygotować odpowiednie materiały, którymi będzie można je osłonić.

POSADŹ rośliny i cebule

Wyobraź sobie swój wymarzony ogród. Soczysta zieleń trawnika, kolorowe kwiaty, pyszne plony – właśnie teraz jest idealny czas na przygotowanie gleby i sadzenie roślin. Podwiń rękawy, usuń chwasty, przygotuj dołki i posadź w nich sadzonki drzew, krzewów, pnączy, bylin lub cebule. Planując nowe nasadzenia pamiętaj o zapewnieniu roślinom odpowiedniego stanowiska i podłoża, aby miały jak najlepsze warunki do wzrostu. Sprawdzaj też zawsze informacje o osiąganych przez nich rozmiarach (wysokość i szerokość). Jeśli tworzysz całkowicie nowe rabaty, dobrze gatunki w takim sposób, by tworzony zakątek był efektowny przez cały rok lub chociaż od wiosny do jesieni. Pamiętaj, że kwitnące rośliny świetnie wyglądają na tle krzewów ozdobnych z liści, a wiosenne kwiaty cebulowe świetnie wyglądają sadzone w większych grupach, po kilkanaście sztuk.

jesienne narzędzia ogrodowe FISKARS do sadzenia roślin i cebulek kwiatowych
POLECANE NARZĘDZIA FISKARS

1. Szpadel prosty Solid™ Do kopania, sadzenia, przekopywania. Zaostrzona krawędź ułatwia pracę w ciężkiej glebie. Blat szpadla posiada podporę, która umożliwia efektywniejszą pracę. | Kup online

2. Sadzarka Solid™ Do szybkiego i precyzyjnego sadzenia cebulek i sadzonek. Ostre zęby szybko i efektywnie wykonają otwór w glebie. | Kup online

WYGRAB liście z trawnika i rabat

Najważniejszym punktem na jesiennej liście porządków jest uprzątnięcie trawników i rabat. Kiedy jesień w pełni zawita do naszego ogrodu, a z drzew opadną wszystkie liście, należy je dokładnie usunąć, w przeciwnym razie zaczną gnić. Wszystkie zgrabione liście przeznacz na kompost lub zbierz do worków, żeby przygotować z nich ziemię liściową. Nie pal ich, by nie zanieczyszczać powietrza i nie przeszkadzać sąsiadom. Jeśli chcesz, by w Twoim ogrodzie mogły przezimować jeże lub inne pożyteczne stworzenia, część suchych liści możesz wykorzystać do wyściełania domku dla jeży bądź pustych przestrzeni w hotelu dla owadów.

jesienne narzędzia ogrodowe FISKARS do grabienia liści
POLECANE NARZĘDZIA FISKARS

1. Grabie do trawnika Xact™ L Do grabienia dużych powierzchni oraz usuwania ściętej trawy. Dzięki aluminiowemu trzonkowi o specjalnym profilu narzędzie jest wyjątkowo lekkie i komfortowe w użyciu. | Kup online

2. Kosz Ergo Pop-up Na zgrabione liście czy wyrwane chwasty, sprawdzi się podczas porządkowania ogrodu. Łatwy system składania i rozkładania. | Kup online

UPRZĄTNIJ nawierzchnie

Gdy uporasz się z grabieniem, pamiętaj też o uprzątnięciu schodów, patio, balkonu czy tarasu. Ta prosta czynność jest bardzo ważna w jesiennych porządkach, bo zamarznięte gałązki czy piach niszczą powierzchnie tarasów. Nie zapomnij też o usunięciu liści lub igieł z drzew iglastych z rynien znajdujących się na dachu domu, garażu bądź domku na narzędzia. Tylko drożne rynny będą mogły odprowadzać wodę z jesiennych deszczy i topniejącego śniegu. Nie zapomnij też o naprawie i uzupełnieniu ścieżek i podjazdów przed nadejściem mrozów; zrób przegląd, aby zimą nie powstały nowe uszkodzenia na skutek mrozu lub zalegania śniegu.

jesienne narzędzia ogrodowe FISKARS do przycinania roślin
POLECANE NARZĘDZIA FISKARS

1. Sekator dźwigniowy, nożycowy PowerGear™ Do częstego przycinania świeżych gałęzi o maksymalnej średnicy do 50 mm. Dzięki dźwigniowej przekładni cięcie jest precyzyjne, gładkie i łatwe do wykonania. | Kup online

2. Sekator nożycowy X-series™ P961 NOWOŚĆ Do cięcia świeżych gałęzi o średnicy do 26 mm. Unikalny mechanizm PowerGear™ zwiększa 3-krotnie siłę cięcia względem standardowych mechanizmów. | Kup online

PRZYTNIJ rośliny

Po okresie bujnego wzrostu rośliny warto przyciąć, by utrzymać je w dobrej formie do następnego sezonu. Nadszedł właśnie doskonały okres do wycięcia starych oraz chorych pędów i przywrócenia im pięknego wyglądu. To także odpowiedni czas na wycięcie pędów, które już nie owocują. Przycięte gałęzie warto rozdrobnić, by powstał z nich materiał idealny do ściółkowania rabat lub żywopłotów. Pamiętaj, by do cięcia wykorzystywać tylko ostre narzędzia i za każdym razem czyścić i dezynfekować ostrza. Dzięki temu unikniesz przenoszenia chorób grzybowych.

UPORZĄDKUJ warzywnik

Zbierz plony z grządek, wykorzystaj warzywa w kuchni lub zrób z nich przetwory. Cebulę i czosnek możesz zapleść w efektowne warkocze, a papryczki ususzyć i powiesić w kuchni dla ozdoby. Zioła, ścięte w pogodny, słoneczny dzień, najlepiej ususzyć lub zamrozić. Jeśli uprawiasz truskawki, usuń z grządek 3-letnie sadzonki. Kup nowe, młode egzemplarze, by w kolejnym roku cieszyć się obfitymi plonami. Pamiętaj, że wszystkie rośliny porażone chorobami należy usunąć (można je głęboko zakopać, ale nie należy przeznaczać do kompostowania). Jesień to dobry czas na wysianie na grządkach poplonu (mieszanki wyki z żytem lub ozimego rzepaku).

STWÓRZ jesienne dekoracje

W ferworze jesiennych porządków i prac zrób sobie przyjemność. Kup sadzonki chryzantem, wrzosów, niedużych traw ozdobnych, zimozielonych golterii bądź karłowych roślin iglastych i zrób z nich kompozycje w skrzyniach lub donicach. Pamiętaj, że do dekoracji świetnie nadają się kolorowe pędy niektórych krzewów (np. czerwone pędy dereni, pogięte gałązki wierzb lub oryginalne gałązki trzmieliny oskrzydlonej. Niezbędnym elementem jesiennych kompozycji są też dynie (które po wydrążeniu mogą służyć też za donice) oraz przebarwione liście z drzew i gałązki z owocami (róży, głogu lub jarzębiny).

WYKOP GATUNKI nie zimujące w gruncie

Nie później niż po pierwszych jesiennych przymrozkach wykop gatunki roślin nie zimujące w gruncie – dalie, mieczyki, krokosmie, kanny (pacioreczniki), neriny, begonie bulwiaste, agapanty, ismeny, tygrysówki, lilie grzywiaste. Usuń (odetnij) część nadziemną, oczyść część podziemną rośliny z ziemi i pozostaw na kilka dni do wyschnięcia. Pamiętaj o oznaczeniu gatunków i odmian, by wiosną nie pomylić ich przy sadzeniu. Przechowaj bulwy i cebule w kartonowym pudełku wypełnionym piaskiem lub trocinami w suchym, zabezpieczonym przed mrozem i zacienionym miejscu aż do przełomu kwietnia i maja.

UPORZĄDKUJ oczko wodne

Przed nadejściem przymrozków przenieś do domu gatunki roślin wodnych, które nie zimują u nas na zewnątrz (salwinia pływająca, hiacynt wodny, pistia rozetkowa). Pozostałe rośliny przytnij, jeśli zachodzi taka potrzeba podziel i przesadź. Do sadzenia roślin wodnych wykorzystuj specjalnie woreczki (kieszenie) lub ażurowe pojemniki w różnych kształtach. Ułatwiają sadzeniem u umieszczenie roślin na odpowiedniej głębokości lub między kamieniami. Gdy z drzew liściastych opadną liście, usuń je grabiami z dnia zbiornika, by nie gniły w wodzie.

ŚCIÓŁKUJ rabaty

W celu zabezpieczenia roślin przed zbliżającymi się mrozami oraz mogącą nadejść suszą, osłoń podłoże pod krzewami i na rabatach bylinowych warstwą ściółki. Warstwa suchych liści, zrębków lub kory zabezpieczy podłoże przez utratą wilgoci, ochroni delikatne korzenie przed przemarzaniem i do tego zahamuje wzrost chwastów. Jeśli uprawiać róże, zabezpiecz je pod koniec sezonu kopczykami z ziemi.

ZADBAJ O rośliny w doniczkach

Uprawiane w doniczkach rośliny domowe lub sezonowe na balkonie lub tarasie przenieś do domu. Okazy, które nie nadają się do uprawy, wyrzuć na kompost, a pozostałe po nich pojemniki umyj detergentem i przenieś do domku na narzędzia. Kaktusy i sukulenty przenieś do chłodnego pomieszczenia. Pozostałe rośliny uprawiane w domu przestań nawozić. Jeśli masz gwiazdę betlejemską kupioną w poprzednim sezonie, możesz zacząć ją cieniować przez kilkanaście godzin dziennie, by jej liście się wybarwiły. Jesień to też najwyższy czas na rozpoczęcie pędzenia hiacyntów, które mają zakwitnąć w okresie Bożego Narodzenia lub Nowego Roku.

FISKARS logoArtykuł powstał we współpracy z firmą FISKARS, www.fiskars.com

Dowiedz się więcej
Ważne tematy