Logo
Logo

Czy w ogrodzie można palić liście?

Prowadzenie ogrodu wiąże się z tworzeniem wielu odpadów roślinnych. W tym, często największy prym wiodą liście opadłe z drzew i krzewów jesienią. Kiedyś powszechnie widywało się na działkach ludzi starających się je utylizować poprzez spalanie w ogniskach. Obecnie sytuacja się zmieniła! Dlaczego? Jakie są przepisy dotyczące palenia liści i czy można to robić? Sprawdź!

Spis treści
Jakie są przepisy dotyczące palenia liści? Co można robić z liśćmi?

Przepisy a palenie liści

Przepisy dotyczące spalania śmieci na działce były nieprecyzyjne. Zgodnie z art. 31 ust. 7 Ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach, dopuszcza się spalanie zgromadzonych pozostałości roślinnych poza instalacjami i urządzeniami, lecz jedynie wówczas, gdy nie są objęte obowiązkiem selektywnego zbierania.

Jednak od kilku lat wszyscy jesteśmy objęci obowiązkiem segregowania śmieci, a gminy prowadzą selektywne odbieranie odpadów roślinnych. Tak więc nie jest dozwolone samodzielnie palenie liści i gałęzi na działkach i jeśli się do tego nie stosujemy, można dostać mandat.

Co innego robić z liśćmi niż palić?

Liście można wykorzystać w ogrodzie na różne sposoby – wyrzucić na pryzmę kompostową lub umieścić w czarnych workach foliowych, by po kilku miesiącach rozłożyły się tworząc cenna ziemię liściową.

Dowiedz się więcej o tym, jak wykorzystać liście w ogrodzie
Czy ściółkowanie rabat liśćmi to dobry pomysł?
Co to ziemia z liści i jak ją zrobić?


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Brian Stephens / Pixabay

Autor
Czy w ogrodzie można palić liście?
Czy w ogrodzie można palić liście?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Jadwiga

27-10-2019 17:18

Łatwiej zagospodarować suche liście w ogrodzie lub oddać je jako odpady bio. Natomiast prawdziwy problem stwarza pozbycie się rozmaitych obcietych badyli i gałęzi. Nie jestem w stanie pociąć je tak aby mieściły się w workach, a położonych luzem nie chcą zabierać pracownicy śmieciarek

Gość

24-09-2019 23:48

Tak tak już gdzieś to słyszałem a tym czasem ludzie tak i tak palą odpady na działce

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl