Zalety uprawy roślin wieloletnich w donicach
Urządzając przestrzeń na balkonie lub tarasie bardzo ważny jest dobór efektownych roślin i odpowiednich pojemników. Jeśli szukasz pomysłu na lata i chcesz oszczędzić na wydatkach na rośliny, postaw na gatunki wieloletnie. Sadzisz raz, a cieszą oko przez kolejne sezony. Sposobem na sukces w takiej uprawie jest odpowiedni dobór gatunków i znalezienie dla roślin wystarczająco dużych pojemników, aby zapewnić im dużą ilość podłoża i umożliwić przezimowanie na zewnątrz.
Dobierz pojemniki do wystroju miejsca, w którym będą stały – muszą pasować nie tylko do koloru elewacji i stylu domu, ale też do nawierzchni, a także mebli ogrodowych. Kupuj tylko mrozoodporne pojemniki. Donice dla roślin wieloletnich muszą być duże i koniecznie mieć otwory odpływowe w dnie. Podstawki pod donicami pozwalają na efektywniejsze podlewanie roślin, które wymagają dużej ilości wody.
● Polecamy: Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu? Zobacz nową generację siekier marki Fiskars
Jakie gatunki roślin wybierać, przy obsadzaniu donic na zewnątrz? Z uwagi na mniejsze wymagania zwykle nasadzenia w donicach tworzy się z bylin – można z nich tworzyć zarówno całe kompozycje lub wykorzystywać jako uzupełnienie i dosadzać obok krzewów lub niewielkich drzew. Decydując się na drzewa należy wybierać odmiany karłowe, szczepione na pniu lub wolno rosnące (i liczyć się z tym, że niektóre egzemplarze po kilku latach uprawy powinny jednak trafić do gruntu).
Drzewa, krzewy i krzewinki
W dużych i głębokich donicach warto sadzić niewielkie drzewa – dodają wysokości kompozycjom, pozwalają osłonić taras lub balkon przed palącym letnim słońcem, a nieraz przydają się do zakrycia części przy domu, która tego wymaga.
Jeśli nie masz ogrodu, lecz wyłącznie taras lub balkon, posadzenie choć jednego drzewa w pojemniku sprawi, że stworzysz zaciszny zakątek, nieco przypominający wnętrze ogrodowe. U stóp drzewa, np. o formowanej, bardzo ograniczonej koronie, możesz posadzić inne, niskie rośliny i powstanie miniaturowa rabata.
Ciekawym i modnym rozwiązaniem jest uprawa niewielkiego drzewa owocowego w donicy, które wczesną wiosną będzie cieszyć kwiatami, a latem stworzy trochę cienia. Może to być wiśnia kolumnowa lub karłowa, albo regularnie formowana, żeby nie wymknęła się spod kontroli.
Jeśli jednak stawiasz na klimat śródziemnomorski i nieco egzotyki w pobliżu domu, postaw na tarasie duży okaz oliwki europejskiej. W naszych warunkach klimatycznych od wiosny do jesieni doskonale sobie poradzi na zewnątrz. Co prawda na zimę będzie trzeba oliwkę wnieść do wnętrza, ale za to w upalne lato nie będzie obawy o to, że będzie cierpieć w wyniku suszy lub gorąca – to gatunek doskonale przystosowany do wysokich temperatur.
W półcieniu lub cieniu sprawdzi się ostrokrzew (strzyżony może pełnić rolę świątecznej, zewnętrznej choinki) lub ognik szkarłatny, który od jesieni będzie przykuwał uwagę kolorowymi owocami. W donicach doskonale radzą sobie też bukszpany, którym można nadawać różne ciekawe formy oraz nieduże odmiany pierisów, które często wyróżniają się barwnymi liśćmi.
Do mniejszych pojemników można sadzić jałowce, które świetnie radzą sobie w pełnym słońcu oraz zimozielone golterie rozesłane, które wolą miejsca półcieniste i ładnie się prezentuję przede wszystkim jesienią i zimą.
Amatorzy roślin kwitnących o sezonowym ulistnieniu też znajdą wiele ciekawych gatunków krzewów, które doskonale znoszą uprawę w pojemnikach. Podobnie jak przy gatunkach zimozielonych, do donic trzeba wybierać odmiany miniaturowe.
Róże rabatowe osiągające niewielkie rozmiary i róże szczepione na pniu mogą stworzyć na tarasie lub balkonie romantyczny nastrój. Poza wielkością rośliny, przy wyborze odmiany róży warto zwrócić uwagę na to, czy powtarza kwitnienie (wiele róż kwitnie od czerwca do później jesieni i na tych warto się skupić).
Kolejną polecaną grupą do donic są bardzo popularne hortensje. Nisko rosnące odmiany hortensji bukietowej, takie jak hortensja bukietowa 'Bobo' o śnieżnobiałych kwiatach to świetne rozwiązanie. W ciepłych regionach Polski można próbować uprawy pojemnikowej kolorowych odmian hortensji ogrodowej, choć zimowanie tego gatunku w pojemnikach może być problematyczne.
Mniej oczywistym, ale ciekawym wyborem do donic są żylistki (np. karłowa odmiana YUKI SNOWFLAKE), ozdobne z liści i mało wymagające berberysy, jak dorastający zaledwie do 90 cm berberys Thunberga 'Sunjoy® Citrus', który wyróżnia się jasno żółtymi liśćmi.
Właściciele tarasów mogą też uprawiać pięknie pachnące wiosną lilaki – do niskich należą m.in. lilak Meyera czy osiągający ok. 1,5 m wysokości lilak 'Bloomerang Purple'. W pojemnikach dobrze prezentują się również krzewuszki; aby cieszyć się zarówno ciekawym ulistnieniem, jak i kwiatami warto wybrać odmianę 'My Monet'.
Pnącza
W pojemnikach przy ścianach budynków, przy pergolach i ściankach oddzielających sąsiednie tarasy warto sadzić pnącza. Z doborem gatunków i odmian trzeba uważać, bo wiele pnączy tworzy długie pędy i bardzo silnie się rozrasta.
Dobrym wyborem będę powojniki – widoczna poniżej odmiana 'Sweet Summer Love' tworzy chmurę fioletowych kwiatów, ale w tej grupie osiągających kilka metrów długości powojników znajdzie się wiele propozycji dla amatorów kwiatów białych, różowych czy ciemnoniebieskich. Przy sadzeniu powojników na tarasach trzeba pamiętać nie tylko o osłonięciu pojemnika na zimę, ale też o tym, by roślina miała "nogi w cieniu, a głowę w słońcu".
Ciekawy nastrój na mocno nasłonecznionym tarasie można stworzyć z winorośli. Jednak przy jej uprawie trzeba mieć na uwadze, że jest to silnie rosnące pnącze wymagające corocznego przycinania, nawet kilkukrotnego w sezonie. Jest jednak tego warte, gdyż w ciepłym, słonecznym miejscu roślina będzie nas cieszyć szlachetnie wyglądającymi liśćmi i smacznymi owocami. Winorośl doskonale prezentuje się w terakotowych lub ceramicznych donicach i nadaje przestrzeni śródziemnomorski charakter.
Byliny ozdobne
To największa grupa roślin wieloletnich, które można uprawiać w donicach na zewnątrz. Pokazujemy jedynie część gatunków, ponieważ dużo więcej bylin można sadzić na balkonach i tarasach.
Donice na balkonach i tarasach mogą rozkwitać już od wczesnej wiosny, na przykład dzięki barwnym roślinom cebulowym, takim jak kosaćce żyłkowane czy hiacynty. Płytkie pojemniki w słonecznych miejscach to świetne naczynia do uprawy gatunków, które zwykle uprawia się na skalniakach – np. smagliczka nadmorska czy skalnica Arendsa.
Na słonecznych tarasach w pojemnikach na zewnątrz można sadzić takie byliny jak np. krwawniki, zawilce japoński kwitnące w drugiej połowie lata czy ozdobne z liści żurawki.
Trawy ozdobne i turzyce prezentuje się w donicach wyjątkowo ładnie zarówno samodzielnie, jak w połączeniu z innymi roślinami – tu wymienić można m.in. delikatnie wyglądającą turzycę włosistą (Carex comans) i zimozieloną turzycę Morrowa.
Natomiast na zacienionych stanowiskach w pojemnikach warto uprawiać paprocie, np. nerecznice oraz różnorodne funkie, które dają bardzo wiele możliwości kompozycyjnych, ze względu na rozmaitość odmian o małych, dużych, wąskich i szerokich liściach.
Zimozielone liście oraz kwiaty rozwijające się w okresie od jesieni do wiosny to cechy, które najbardziej lubimy u ciemierników. Także ta grupa roślin powinna znaleźć się na liście gatunków wieloletnich, które można sadzić w donicach.
Zioła
Większość ziół ma małe wymagania w stosunku do podłoża i kocha słońce. Aby mieć je zawsze pod ręką, dobrze jest posadzić kilka różnych gatunków blisko domu, w ciepłym miejscu, np. w donicy na tarasie.
Do wieloletnich gatunków, które z powodzeniem można uprawiać na zewnątrz przez wiele sezonów należy lebiodka oregano, tymianek, szałwia czy melisa. W cienistym miejscu, np. pod osłoną pergoli można ustawić donicę z miętą i cieszyć się świeżością jej liści przez cały sezon. Do bardzo łatwych w uprawie i odpornych na niskie temperatury ziół należy powszechnie używana pietruszka oraz szczypiorek. Jeśli dysponujemy tylko donicami na tarasie, można je w nich sadzić.
Sukulenty
Bardzo łatwymi w uprawie i mało wymagającymi roślinami są rojniki oraz rozchodniki. W pojemnikach można z nich tworzyć miniaturowe wieloletnie ogródki, mieszając ze sobą odmiany lub dodając je do kwitnących bylin skalnych, takich jak np. żagwin czy skalnica.
Jak sadzić wieloletnie w pojemnikach?
Sadząc rośliny wieloletnie w pojemnikach zapewnij im podłoże odpowiednie do ich wymagań oraz zadbaj o dobry drenaż. Obfite deszcze lub zalegający zimą śnieg mogą stać się przyczyną gnicia korzeni. Pamiętaj też, że jeśli rośliny mają być narażone na susze, utracie wilgoci zapobiegniesz ściółkując podłoże (np. korą lub żwirem).
Wybieraj duże pojemniki i staraj się je skomponować razem. Jeśli szukasz inspiracji na kompozycje, zajrzyj do poniższej galerii.
Zdjęcia tytułowe: Floradania, Proven Winners, iVerde, Flower Council