Drzewko oliwne: Jak uprawiać oliwkę w domu i na tarasie?

Drzewko oliwne: Jak uprawiać oliwkę w domu i na tarasie

Coraz częściej w donicach na tarasach lub w domach, ale też w niektórych ogrodach uprawiana jest oliwka europejska nazywana drzewkiem oliwnym. Kojarzy się z ciepłym, śródziemnomorskim klimatem i jest lubiana za zielono-szare, podłużne liście, sprawiające wrażenie srebrnych, znane wszystkim owoce oraz niewielkie wymagania uprawowe. Jak dbać o oliwkę na tarasie lub w domu?

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
11
Streszczenie artykułu
Drzewko oliwne, zwane również oliwką europejską, zyskuje popularność jako roślina doniczkowa uprawiana na tarasach, w domach oraz w ogrodach. W naszym klimacie oliwka rośnie przede wszystkim jako krzew, osiągając do 2-3 metrów wysokości. Roślina ta ceniona jest za swoje dekoracyjne, srebrzyste liście oraz niewielkie wymagania uprawowe. Oliwka najlepiej rośnie w przepuszczalnym, lekkim podłożu o obojętnym lub zasadowym odczynie. Wymaga stanowiska o dużym nasłonecznieniu i umiarkowanego podlewania, unikając nadmiaru wilgoci. Zimą, oliwkę należy przenieść do jasnego, chłodnego pomieszczenia, aby zabezpieczyć ją przed przemarznięciem. Roślinę można przycinać wiosną, by nadać jej pożądany kształt, a co 2-3 lata warto ją przesadzać do większej donicy, aby zapewnić odpowiednie warunki wzrostu. Oliwka europejska może być uprawiana zarówno w domu, jak i na zewnątrz, pod warunkiem, że zapewni się jej odpowiednie warunki przez cały rok.

Jak rośnie i wygląda oliwka?

Choć istnieje około 30 gatunków w obrębie rodzaju oliwka (Olea), to najczęściej uprawiana jest oliwka europejska (Olea europaea), od tysiącleci związana z rejonem basenu Morza Śródziemnego (m. in. Grecja, Włochy, Hiszpania, Izrael) i tam uprawiana na szeroką skalę oraz będąca symbolem długowieczności, mądrości, chwały i pokoju. W naszym klimacie oliwka europejska jest zwykle większym krzewem, dorastającym do kilku metrów wysokości – zwykle 2-3 m (w naturze bywa drzewem osiągającym wysokość nawet do około 10m).

Głównym walorem dekoracyjnym tej rośliny są lancetowate, skórzaste liście, osiągające długość około 8 cm. Z wierzchu są one ciemnozielone i gładkie, a od spodu szare i (podobnie jak pędy) lekko owłosione, przez co z daleka wydają się srebrzyste.

Latem (czerwiec/lipiec) na krzewach pojawiają się drobne, wiechowate, żółtawe i lekko pachnące kwiatostany. Na starszych okazach, jesienią i zimą dojrzewają charakterystyczne, owalne (śliwkowate) owoce (popularne oliwki), osiągające około 4cm długości. Oliwka europejska nie należy do roślin wymagających, ale by zdrowo rosła, ładnie się prezentowała i rodziła owoce, potrzebuje optymalnych warunków do rozwoju.

Jak uprawiać oliwkę w donicy na zewnątrz?

W naszym klimacie, oliwka europejska uprawiana jest przede wszystkim jako kwiat doniczkowy (często jako małe drzewko formowane lub szczepione na niskim pniu), roślina do wnętrz w stylu prowansalskim, lub tarasów w sezonie wiosenno-letnim. Jest wrażliwa na niskie temperatury i rzadko wytrzymuje na zewnątrz spadki poniżej 0°C, choć w cieplejszych rejonach starsze okazy mogą znosić przymrozki, ale rzadko większe niż do około -5°C.

Z tego względu oliwkę traktuje się u nas raczej jako roślinę pojemnikową i w tych pojemnikach należy zapewnić jej optymalne warunki. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że jest to roślina pochodząca z ciepłego, suchego klimatu i terenów, gdzie króluje słońce i często rośnie tam na jałowych, przepuszczalnych glebach. Oznacza, to że nie służy jej ciężkie, zbite czy gliniaste podłoże oraz nadmiar wilgoci w glebie czy częste podlewanie.

Kobieta pielęgnująca drzewko oliwne na tarasie
Fot. vladdeep / AdobeStock
Pomimo, że oliwka europejska pochodzi z suchych regionów południa Europy, gdy jest uprawiana w doniczce lubi być od czasu do czasu zraszana. Robi się to w godzinach porannych lub późnym popołudniem.

Jeśli decydujemy się na uprawę drzewka oliwnego w gruncie, musimy zapewnić więc roślinie przepuszczalną, lekką glebę o obojętnym lub zasadowym odczynie (pH ≥7) i słoneczne stanowisko (minimum 6 godzin słońca w ciągu dnia).

W uprawie doniczkowej, warto jednak uprawiać oliwkę w nieco bardziej zasobnym, ale absolutnie niekwaśnym podłożu (np. substrat uniwersalny zmieszany z grubym piaskiem), koniecznie dobrze zdrenowanym (warstwa drenażu i otwory w dnie donicy), ponieważ nadmiar wilgoci i brak odpływu spowoduje zamieranie rośliny. Nie należy też wlewać wody na podstawkę, na której stoi donica – nie może ona stać stale w wodzie. Podlewamy umiarkowanie, gdy wyraźnie przeschnie wierzchnia warstwa gleby. Można zasilać ją w sezonie (1-2 razy w miesiącu) nawozami rozpuszczalnymi, wieloskładnikowymi, zawierającymi przede wszystkim azot, potas i fosfor (np. Biohumus). Donice z oliwką ustawiamy zawsze w możliwe jak najbardziej słonecznym miejscu.

Czy oliwkę można przycinać?

Jeśli jest taka potrzeba i korona oliwki zbyt mocno się rozrośnie lub chcemy uformować jej kształt, można ją przycinać. Najlepiej zrobić to wiosną (poza okresem kwietnia i owocowania), używając ostrego sekatora i w taki sposób, by nie uszkadzać liści (najkorzystniej jest przycinać pojedyncze pędy około 0,5 cm nad każdym rozgałęzieniem). Jeśli nie zależy nam na kwitnieniu i owocowaniu lub swobodnym wzroście pędów, można także nieco mocniej przycinać oliwkę i formować ją w różny sposób, np. jako drzewko Bonsai.

Drzewko oliwne - uprawa na tarasie i w domu
Fot. tabitazn, New Africa, Redzen / AdobeStock
Drzewko oliwne to spora roślina doniczkowa, która sprawdzi się na większych tarasach lub balkonach oraz jasnych pokojach dziennych / salonach. Pamiętajmy też, że potrzebuje dużo słońca i będzie wyglądać mizernie, albo chorować na wystawie wschodniej lub północnej.
Redakcja poleca
0 Nawóz jesienny do tui – 8 kg | Target
Nawóz jesienny do tui – 8 kg | Target
1 P-Drakol, mikrobiologiczna regeneracja – 20 g
P-Drakol, mikrobiologiczna regeneracja – 20 g
2 Termometr Do Kompostu | Victory's Garden
Termometr Do Kompostu | Victory's Garden
3 Pałeczki Nawozowe, do storczyków – 20 szt.
Pałeczki Nawozowe, do storczyków – 20 szt.
4 Mydło ogrodnicze potasowe z czosnkiem  500 ml - Himal
Mydło ogrodnicze potasowe z czosnkiem 500 ml - Himal
5 Osłonka doniczka misa Ø330 mm Roma – biała – Lamela
Osłonka doniczka misa Ø330 mm Roma – biała – Lamela

Jak zadbać o oliwkę zimą?

Aby uchronić oliwkę przed przemarznięciem, donicę należy przenieść jesienią do w miarę jasnego pomieszczenia, gdzie panuje temperatura około 5-8°C. Jest to dość istotne, ponieważ dla lepszego kwitnięcia i owocowania, oliwki potrzebują okresu minimum 2 miesięcy w zimie z niższą temperaturą (nie wyższą niż 10°C). W okresie zimowego przechowywania zdecydowanie ograniczamy odlewanie rośliny, nie stosujemy żadnych nawozów i wystawiamy ponownie na zewnątrz wiosną (najlepiej po 15 maja), gdy minie ryzyko wystąpienia wiosennych przymrozków.

Oliwka jako roślina pokojowa

Jeśli planujemy uprawę oliwki jako typowej rośliny domowej, również musimy zapewnić jej odpowiedniej wielkości donice, a także przepuszczalne, zasobne i zdrenowane podłoże oraz jasne, słoneczne stanowisko. W mieszkaniu podlewamy oliwkę umiarkowanie, ale regularnie cały rok, tak by nie dopuścić do przesuszenie podłoża.

Warto nawozić doniczkowe drzewko oliwne (głównie w okresie wzrostu), dwa razy w miesiącu (najlepiej płynnymi nawozami organicznymi). Zimą ograniczamy podlewanie do minimum, ustawiamy donicę w możliwe jasnym miejscu, z dala od kaloryferów (najlepiej w nieco chłodniejszym pomieszczeniu).

Jak i kiedy przesadzać oliwkę?

Mniej więcej co 2-3 sezony, wiosną warto przesadzić oliwkę do nowej, większej donicy z odpowiednim podłożem. Najlepiej dobierać donice tak, by były co najmniej o 1/3 większe od bryły korzeniowej (oliwki świetnie prezentują się w kamiennych lub ceramicznych donicach). Dzięki temu rośliny będą ładnie i szybko się rozrastać, a jednocześnie większa donica zapewni im większą stabilność, np. na tarasie. Najlepiej przesadzać oliwki, gdy jest już dostatecznie ciepło, bo wówczas korzenie szybko się zregenerują. Nie podsypujemy świeżo sadzonej lub przesadzanej rośliny nawozami, tylko czekamy aż się przyjmie w nowym podłożu i dopiero zasilamy.


Zdjęcie tytułowe: New Africa, adisa / AdobeStock

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Jakie są cechy charakterystyczne drzewka oliwnego?

    Oliwka europejska ma zielono-szare, srebrzyste liście, jest łatwa w uprawie i może osiągnąć wysokość od 2 do 3 metrów w naszym klimacie. Latem kwitnie, a jesienią i zimą dojrzewają na niej owoce, znane jako oliwki.
  • Jakie warunki uprawy są najlepsze dla oliwki europejskiej?

    Oliwka wymaga przepuszczalnego, lekkiego podłoża o obojętnym lub zasadowym odczynie oraz słonecznego stanowiska. W doniczkach warto stosować drenaż, aby uniknąć nadmiaru wilgoci, a podlewanie powinno być umiarkowane.
  • Jak dbać o oliwkę zimą?

    Zimą oliwkę należy przenieść do jasnego pomieszczenia o temperaturze 5-8°C, aby ochronić ją przed przemarznięciem. Podlewanie powinno być ograniczone do minimum, a nawożenie w tym okresie jest zbędne.
  • Czy oliwka europejska wymaga przycinania?

    Oliwkę można przycinać wiosną, aby nadać jej pożądany kształt. Przycinanie pędów o 0,5 cm nad rozgałęzieniem sprzyja zdrowemu wzrostowi i estetycznemu wyglądowi.
  • Jak często należy przesadzać oliwkę europejską?

    Oliwkę warto przesadzać co 2-3 lata, najlepiej wiosną, do większej donicy, aby zapewnić jej przestrzeń do wzrostu. Donice powinny być o 1/3 większe od bryły korzeniowej, co sprzyja stabilności rośliny.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Obserwuj
Autor
Maciej Aleksandrowicz Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik z dużym doświadczeniem. Od lat pisze artykuły o uprawie i pielęgnacji roślin.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Powiązane rośliny

Oliwka europejska Olea europaea

Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
To się przyda
Nawóz jesienny do trawników – 1 kg | Target
Nawóz jesienny do trawników – 1 kg | Target
Zestaw: 3 x P-Drakol, mikrobiologiczna regeneracja – 20 g
Zestaw: 3 x P-Drakol, mikrobiologiczna regeneracja – 20 g
Kretołap + Wkłady + Czujnik – Zestaw Do Zwalczania Kreta | Target
Kretołap + Wkłady + Czujnik – Zestaw Do Zwalczania Kreta | Target
Obornik Kurzy granulowany – 5 l
Obornik Kurzy granulowany – 5 l
Mączka Bazaltowa – 3 kg
Mączka Bazaltowa – 3 kg
TRIGGER-4 100 g + 2 worki kompostowe 80 l
TRIGGER-4 100 g + 2 worki kompostowe 80 l
Wąż nawadniający Drip 1/2" 30 m – Cellfast
Wąż nawadniający Drip 1/2" 30 m – Cellfast
Trawa dla kota | Kiepenkerl
Trawa dla kota | Kiepenkerl
Nawóz jesienny uniwersalny – 10 kg Sumin
Nawóz jesienny uniwersalny – 10 kg Sumin
Tagi
Najnowsze treści
Stare odmiany winogron tnę jesienią tylko w 1 sposób. Zbieram 3x więcej owoców co roku Tym środkiem za 1,5 zł zmywam klej z okien po moskitierze. Są jak nowe i nie lepią się Wiosenna pielęgnacja truskawek | Co zrobić, by były zdrowe i słodkie? Czy wiesz, że liście to zagrożenie w ogrodzie? Są źródłem zakażeń i... Świder do sadzenia roślin / otwornica do ziemi. Jakie wybrać? Jakie mają zalety? Maliny sadzę jesienią tylko w sąsiedztwie z tą rośliną. Mam owoce giganty bez nawożenia Wyrywam sadzonki pomidorów i zasiewam tym poletko. W kolejnym roku mam bujne zbiory Nigdy nie suszę tak maślaków. Ta 1 metoda sprawia, że schną 3x szybciej i nie ma pleśni Jak gęsto sadzić nowe rośliny w ogrodzie?