Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2019
Do góry

Libet: Nawierzchnie ogrodowe z kostki Tract

Coraz więcej zabytkowych obiektów zyskuje dawną świetność, dzięki udanym projektom renowacji. Szanujemy te miejsca i zachwycamy się każdym detalem. Ich wartości nie sposób przecenić, kiedy wszystko wokół zdaje się zapraszać do innej rzeczywistości. Może warto zatrzymać tę chwilę i wybrać się na przechadzkę z duchem starych, dobrych czasów.

Nowa, ale stara nawierzchnia ogrodowa

Wzór kostki Tract to autorski projekt Magdy Pasternak, absolwentki Wydziału Form Przemysłowych krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. I chociaż cała linia Libet Decco, do której ten system kostek należy, produkowana jest w oparciu o nowoczesną technologię betonu, Tract swoje kształty zawdzięcza inspiracji starym kamiennym brukiem. Kostki oferowane są w tym sezonie w trzech gamach kolorystycznego miksu: piaskowym - pastello, kasztanowym i popielatym. Tract jest bezpretensjonalny ale pięknie klasyczny. To propozycja dla miłośników aranżacji z ukłonem dla ducha starych tradycji.

Nowy system sześciu prostokątnych kostek Tract sprawdzi się na ścieżce, podjeździe, a także na tarasie wokół domu lub w ogrodzie. Wszędzie tam, gdzie rysunek nawierzchni imitujący kamienną skorupę przy regularnym wzorze, kolorystyka oraz wyjątkowa trwałość spełnią wymagania zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne.

Tract w kolorze pastello Nawierzchnia Tract firlet
Tract w kolorze pastello (fot. Libet).
Nawierzchnia ogrodowa Tract (fot. Libet).

Kasztanowy, głęboki brąz z charakterystycznymi dla nawierzchni z grupy Colomix odcieniami może pięknie korespondować z drewnianymi wykończeniami i elementami dekoracyjnymi budynku. Warto zharmonizować taką nawierzchnię z kolorem dachu, wówczas całość aranżacji zamkniemy kasztanową klamrą, tworząc w ten sposób posesję w charakterze vintage - blisko natury.

Tract w kolorze pastello to nawierzchnia ogrodowa 'rodem ze słonecznej Italii'. Przepiękny melanż piaskowych żółcieni jest subtelny i w swej estetyce bardzo charakterystycznych dla klimatu krajów południowych. Naturalna gama barw pozwala wpisać nawierzchnię w jej oryginalne otoczenie.


Ogrodzona murem posesja z małym patio i ścieżkami prowadzącymi po wielkim ogrodzie to miejsce zupełnie niezwykłe. Aura leniwej sjesty i zalany słońcem taras, zaprasza do odpoczynku. To wymarzone miejsce, by w letnie dni sączyć chłodne wino w cieniu dzikiej winorośli.

Szeroki trakt zwany z dawna gościńcem to główny, reprezentacyjny wjazd do stuletniego dworu. Aleja wyłożona popielatymi kostkami skromnie wpisuje się w to historyczne otoczenie. Nic niczego tutaj nie dominuje. Piękny jasny dom, ciemna zieleń wiekowych drzew, rozległy soczysty trawnik, kwitnące krzewy, ścieżki i gościniec - wszystko współbrzmi ze sobą w doskonałych, klasycznych proporcjach.

źródło Libet

 

Nowe treści

 

Warto przeczytać
Porady na ten tydzień
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Tydzień 30, Sentencja nr:8
Nie zapomnijmy o pielęgnacji róż. Ważne jest systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatów oraz wycinanie dzikich pędów.
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Tydzień 30, Sentencja nr:7
Po zakończeniu zbioru wczesnych malin usuwamy zeszłoroczne pędy, na których znajdowały się owoce. Palimy je, bo mogą stanowić źródło chorób. Jeśli młode gałązki są słabe lub połamane też je wycinamy przy samej ziemi.
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Tydzień 30, Sentencja nr:6
Pamiętajmy o usuwaniu nadmiaru roślin wodnych z oczka, w przeciwnym razie może dojść do zaburzenia równowagi biologicznej w zbiorniku. Rośliny nie powinny zajmować więcej niż 1/3 powierzchni lustra wodnego.
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Tydzień 30, Sentencja nr:5
Latem trawa jest bardziej narażona na wysychanie (szczególnie młode trawniki, założone w tym sezonie), dlatego trzeba ją systematycznie nawadniać (co 1-3 dni). Podlewanie najlepiej przeprowadzać wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Tydzień 30, Sentencja nr:3
Jeżeli trawa na naszym trawniku jest żółta, dobrze ją podlejmy, a następnie (gdy się zazieleni) skośmy i zasilmy nawozem azotowym.
Twoja strona ogrodu