Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Agito.pl: Lipiec w ogrodzie - porady ogrodnicze i niezbędne narzędzia

Lipiec to czas intensywnej wegetacji roślin. W tym miesiącu będziemy oglądać efekty naszej pracy. Jeśli przyłożyliśmy się do nawadniania, nawożenia i usuwania szkodników w czasie wiosny, czeka nas zbiór owocowo-warzywnych plonów. Agito.pl przypomina, jakie prace ogrodowe są jeszcze przed nami.

Fiskars sekator 112850
Sekator Fiskars
Sekator do gałęzi o grubości od 28 mm do 55 mm, sprawdzi się podczas lipcowego przycinania drzew. Dzięki technologii PowerStep pozwala ciąć gałęzie w 1, 2 lub 3 nieforsownych krokach. Urządzenie wykonane jest z lekkiego włókna FiberComp, natomiast rączki zostały pokryte materiałem SoftGrip, który zapewnia pewnych uchwyt w dłoni.
Cena ok. 164 zł.

Lipiec w ogrodzie - zbiory pierwszych owoców i warzyw

Wczesne odmiany gruszek i śliwek oraz wiśnie, morele, agrest i porzeczki będą teraz owocować. Powoli kończy się też zbiór czereśni, malin, truskawek. Trzeba regularnie zbierać dojrzałe owoce i usuwać te nadpsute. W przypadku intensywnego owocowania trzeba będzie zabezpieczyć gałęzie przed złamaniem pod ciężarem owoców. Można podeprzeć je drewnianymi tyczkami lub przywiązać to konarów.

Jeśli uprawiamy późne odmiany czas, by przerzedzić zalążki. W warzywniaku będziemy zbierać sałaty, rukolę, rzodkiewkę, szczypiorek, cebulkę, groszek, buraczki i marchewki. Pod koniec miesiąca dojrzeją także cukinie, pomidory, ogórki i czosnek. Jeśli będziemy regularnie przycinać pędy ziół, możemy już suszyć ścięte listki. Najlepiej robić to co 2-3 tygodnie.


Romanik motyka widły 88226
Motyka Romanik – widły
Motyka do codziennych prac w ogrodzie. Część z widłami pozwala wygodnie i szybko wzruszać zeschniętą glebę, co ułatwia usuwanie chwastów i przedostawanie się wody do głębszych warstw gleby. Motyka posiada rękojeść o długości 2,2m.
Cena ok. 11 zł.

Formowanie koron drzew owocowych

Przed nami cięcie prześwietlające jabłoni, które reguluje wzrost drzew i owocowanie. Jest to zabieg niezbędny w przypadku rozrośniętych drzew, ponieważ zewnętrzna warstwa korony blokuje dostęp światła do głębiej osadzonych gałęzi.

Jeśli nie przeprowadzimy go w tym miesiącu, możemy spodziewać się owocowania tylko na zewnętrznych gałęziach. Reszta owoców będzie mieć problem z prawidłowym rozwojem i nabraniem rumieńca.


W lipcu powinniśmy wyciąć też około 90% wilków, które wyrosły kilka tygodni wcześniej. Po owocowaniu przycinamy także pestkowe drzewa owocowe, m.in. wiśnie i czereśnie. Należy to robić tylko podczas słonecznej, suchej pogody, by rany szybko się zagoiły i nie powstały raki bakteryjne i zgorzele kory.

Trzeba usunąć wszystkie stare gałęzie oraz te rosnące w złym kierunku – do środka korony, krzyżujące się, pokładające się na sobie oraz opadające. Porażone gałęzie należy usunąć z sadu lub ogrodu, by zaraza nie przedostała się na inne roślinny, do kompostu lub do gleby.

Lipiec w ogrodzie - ostatni dzwonek na wieloskładnikowe nawożenie

Gardena-zraszacz-polo-220-classic
Zraszacz Gardena Polo 220 Classic
Zraszacz wahadłowy z napędem turbinowym pozwala równomiernie nawadniać trawnik o powierzchni od 90 do 220 m2.
Cena ok. 65 zł.
Cell-fast-wózek na wąż-60-mb-55260
Wózek na wąż Cell-Fast Aluplus
Dzięki wózkowi będzie nam zdecydowanie łatwiej podlewać większe trawniki i ogrody. Zapobiega plątaniu węża i nie wymaga dużo siły. Kółka i podpórka umożliwiają przemieszczanie się nawet po nierównym terenie. Wózek jest odpowiedni dla węża o długości do 60m.
Cena ok. 70 zł.

Nawożenie to nieodłączny obowiązek sadowników i ogrodników, który zwiększa szanse na duże zbiory i dobrą jakość i trwałość owoców. Lipiec to miesiąc drugiego i ostatniego nawożenia azotowego w tym roku. Nie powinno się go wykonywać później, ponieważ nadmiernie pobudzi roślinę do rozrostu i nie zdąży się ona odpowiednio zahartować do czasu pierwszych przymrozków.

Oprócz drzew owocowych, nawozimy też warzywa, w tym nie wolno zapomnieć o pomidorach, które potrzebują przede wszystkim azotu i potasu.

Intensywne prace w przydomowym warzywniaku

Właściciele ogrodu warzywnego będą mieć w tym miesiącu pełne ręce roboty. Należy pamiętać o obfitym nawadnianiu. Lepiej przeprowadzić taki zabieg intensywnie raz, dwa razy w tygodniu, niż codziennie podlewać mniejszą ilością wody. Dzięki temu, głębsze warstwy gleby trzymają wilgoć i pozwalają na rozrost korzeni.


Drugim zabiegiem, który musimy powtarzać regularnie, aż do końca sezonu jest odchwaszczanie grządek i wzruszenie gleby. Dzięki temu, chwasty nie zabierają ani miejsca, ani wody, ani składników odżywczych rosnącym warzywom. Natomiast wzruszanie zapobiega pękaniu ziemi i tworzeniu się skorupy. Należy też obserwować kondycję roślin i zapobiegać rozwojowi szkodników.

Niestety lipiec to miesiąc, w którym rośliny najczęściej chorują i są zjadane. Jeżeli jesteśmy właścicielami szklarni i upraw w tunelach foliowych, trzeba je wietrzyć by regulować wysokość temperatury. Przekraczająca 35 stopni hamuje wzrost roślin.

Sadzenie na późny zbiór i na przyszły rok

Po zakończeniu owocowania truskawek, trzeba zadbać o ścięcie liści i rozłogów. W przypadku malin należy wyciąć zeszłoroczne pędy, które owocowały w tym roku. W lipcu możemy jeszcze siać warzywa na późny zbiór.

Z powodzeniem mogą to być takie, o krótkim okresie wegetacyjnym np. fasolka, kalafior, jarmuż, rzodkiewka, rzepa, kapusta pekińska, cykoria czy roszponka. Pod koniec miesiąca możemy już sadzić truskawki i poziomki na przyszły rok.

bosch-kosiarka-elektryczna-rotak-32
Kosiarka elektryczna Bosh Rotak 32
Kosiarka przeznaczona do małych i średnich trawników, wyposażona w silnik o mocy 1200W. Pozwala na cięcie nawet grubej i wilgotnej trawy, na trzech wysokościach od 20 do 60 mm. Kosiarka posiada zbiornik na trawę o pojemności 31 l. Dodatkowo została wyposażona w grzebień do przycinania trawy, znajdującej się blisko krawędzi.
Cena ok. 366 zł.

Lipiec w ogrodzie - pielęgnacja rabaty i trawnika

W ogrodzie kwiatowym także sezon w pełni. Wiele roślin jest na etapie kwitnienia, część możemy dopiero wysiewać, a inne już wykopywać. Te, które kwitną w lipcu, np. dalie i mieczyki powinny być teraz nawożone.


Pamiętajmy o regularnym usuwaniu przekwitniętych kwiatostanów, ponieważ wykorzystują one siły witalne rośliny, uniemożliwiając tworzenie nowych pąków. Musimy poświęcić też trochę czasu różom.

Regularnie odchwaszczajmy grunt w ich pobliżu i podlewajmy obficie. Każdy przekwitnięty kwiatostan odcinajmy nad pierwszym , 5-listkowym liściem od góry, a będziemy cieszyć się kwitnącymi kwiatami jeszcze przez długi czas.

To ostatni dzwonek na nawożenie róż, wysiewanie roślin dwuletnich i wykopywanie cebul np. narcyzów, hiacyntów lub tulipanów. W lipcu z powodzeniem możemy zająć się podziałem i przesadzaniem bylin, które już nie kwitną.

Pamiętajmy też o regularnym strzyżeniu i nawadnianiu trawnika. Unikajmy dosiewek, bądź zakładania nowego, ponieważ w lecie jest z reguły za gorąco i za sucho na rozwój ziaren trawy.

2014-06-30
Źródło: Agito.pl
zdjęcie tytułowe: Lothar Wandtner Pixabay Public Domain CC0


Warto przeczytać

Komentarze

To Cię zainteresuje
Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Co wiesz o jesiennych pracach?
Co wiesz o jesiennych pracach?

Co powinien zawierać nawóz jesienny?

Zimowa ochrona
Temat miesiąca
Zimowa ochrona
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Kolumnowe odmiany iglaków trzeba szczelnie obwiązać sznurkiem a bardziej wrażliwe odmiany owinąć agrowłókniną, aby ciężar śniegu nie wyłamał gałązek.
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Opadające liście należy usówać również z niższych krzewów. W tym celu możemy użyć miotłograbi o miękkich, sprężystych zębach lub odkurzacza ogrodowego (elektrycznego lub spalinowego).
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4-cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma.
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Po pierwszych przymrozkach, zanim ziemia w ogrodzie zamarznie, trzeba zabezpieczyć rośliny wrażliwe na mróz. Wokół bylin, które mogą przemarznąć pokryjmy glebę korą, liśćmi lub obornikiem (ściółkowanie zapobiega wahaniom temperatury w glebie i sprzyja utrzymaniu jej wilgotności). Rośliny można także okrywać gałązkami sosnowymi lub...
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Pod koronami drzew i krzewów warto rozprowadzić dojrzały kompost. Jest to uniwersalny nawóz do stosowania jesienią, można nim nawozić do końca listopada.
Twoja strona ogrodu