Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
Do góry

Agito.pl: Lipiec - porady ogrodnicze i niezbędne narzędzia

Lipiec to czas intensywnej wegetacji roślin. W tym miesiącu będziemy oglądać efekty naszej pracy. Jeśli przyłożyliśmy się do nawadniania, nawożenia i usuwania szkodników w czasie wiosny, czeka nas zbiór owocowo-warzywnych plonów. Agito.pl przypomina, jakie prace ogrodowe są jeszcze przed nami.

  Fiskars sekator 112850
  Sekator Fiskars
Sekator do gałęzi o grubości od 28 mm do 55 mm, sprawdzi się podczas lipcowego przycinania drzew. Dzięki technologii PowerStep pozwala ciąć gałęzie w 1, 2 lub 3 nieforsownych krokach. Urządzenie wykonane jest z lekkiego włókna FiberComp, natomiast rączki zostały pokryte materiałem SoftGrip, który zapewnia pewnych uchwyt w dłoni.
Cena ok. 164 zł.

Lipiec w ogrodzie - zbiory pierwszych owoców i warzyw

Wczesne odmiany gruszek i śliwek oraz wiśnie, morele, agrest i porzeczki będą teraz owocować. Powoli kończy się też zbiór czereśni, malin, truskawek. Trzeba regularnie zbierać dojrzałe owoce i usuwać te nadpsute. W przypadku intensywnego owocowania trzeba będzie zabezpieczyć gałęzie przed złamaniem pod ciężarem owoców. Można podeprzeć je drewnianymi tyczkami lub przywiązać to konarów.

Jeśli uprawiamy późne odmiany czas, by przerzedzić zalążki. W warzywniaku będziemy zbierać sałaty, rukolę, rzodkiewkę, szczypiorek, cebulkę, groszek, buraczki i marchewki. Pod koniec miesiąca dojrzeją także cukinie, pomidory, ogórki i czosnek. Jeśli będziemy regularnie przycinać pędy ziół, możemy już suszyć ścięte listki. Najlepiej robić to co 2-3 tygodnie.


Romanik motyka widły 88226
 
Motyka Romanik – widły
Motyka do codziennych prac w ogrodzie. Część z widłami pozwala wygodnie i szybko wzruszać zeschniętą glebę, co ułatwia usuwanie chwastów i przedostawanie się wody do głębszych warstw gleby. Motyka posiada rękojeść o długości 2,2m.
Cena ok. 11 zł.
 
   

Formowanie koron drzew owocowych

Przed nami cięcie prześwietlające jabłoni, które reguluje wzrost drzew i owocowanie. Jest to zabieg niezbędny w przypadku rozrośniętych drzew, ponieważ zewnętrzna warstwa korony blokuje dostęp światła do głębiej osadzonych gałęzi.

Jeśli nie przeprowadzimy go w tym miesiącu, możemy spodziewać się owocowania tylko na zewnętrznych gałęziach. Reszta owoców będzie mieć problem z prawidłowym rozwojem i nabraniem rumieńca.

W lipcu powinniśmy wyciąć też około 90% wilków, które wyrosły kilka tygodni wcześniej. Po owocowaniu przycinamy także pestkowe drzewa owocowe, m.in. wiśnie i czereśnie. Należy to robić tylko podczas słonecznej, suchej pogody, by rany szybko się zagoiły i nie powstały raki bakteryjne i zgorzele kory.

Trzeba usunąć wszystkie stare gałęzie oraz te rosnące w złym kierunku – do środka korony, krzyżujące się, pokładające się na sobie oraz opadające. Porażone gałęzie należy usunąć z sadu lub ogrodu, by zaraza nie przedostała się na inne roślinny, do kompostu lub do gleby.

Lipiec w ogrodzie - ostatni dzwonek na wieloskładnikowe nawożenie

  Gardena-zraszacz-polo-220-classic
  Zraszacz Gardena Polo 220 Classic
Zraszacz wahadłowy z napędem turbinowym pozwala równomiernie nawadniać trawnik o powierzchni od 90 do 220 m2.
Cena ok. 65 zł.
  Cell-fast-wózek na wąż-60-mb-55260
  Wózek na wąż Cell-Fast Aluplus
Dzięki wózkowi będzie nam zdecydowanie łatwiej podlewać większe trawniki i ogrody. Zapobiega plątaniu węża i nie wymaga dużo siły. Kółka i podpórka umożliwiają przemieszczanie się nawet po nierównym terenie. Wózek jest odpowiedni dla węża o długości do 60m.
Cena ok. 70 zł.

Nawożenie to nieodłączny obowiązek sadowników i ogrodników, który zwiększa szanse na duże zbiory i dobrą jakość i trwałość owoców. Lipiec to miesiąc drugiego i ostatniego nawożenia azotowego w tym roku. Nie powinno się go wykonywać później, ponieważ nadmiernie pobudzi roślinę do rozrostu i nie zdąży się ona odpowiednio zahartować do czasu pierwszych przymrozków.

Oprócz drzew owocowych, nawozimy też warzywa, w tym nie wolno zapomnieć o pomidorach, które potrzebują przede wszystkim azotu i potasu.

Intensywne prace w przydomowym warzywniaku

Właściciele ogrodu warzywnego będą mieć w tym miesiącu pełne ręce roboty. Należy pamiętać o obfitym nawadnianiu. Lepiej przeprowadzić taki zabieg intensywnie raz, dwa razy w tygodniu, niż codziennie podlewać mniejszą ilością wody. Dzięki temu, głębsze warstwy gleby trzymają wilgoć i pozwalają na rozrost korzeni.

Drugim zabiegiem, który musimy powtarzać regularnie, aż do końca sezonu jest odchwaszczanie grządek i wzruszenie gleby. Dzięki temu, chwasty nie zabierają ani miejsca, ani wody, ani składników odżywczych rosnącym warzywom. Natomiast wzruszanie zapobiega pękaniu ziemi i tworzeniu się skorupy. Należy też obserwować kondycję roślin i zapobiegać rozwojowi szkodników.

Niestety lipiec to miesiąc, w którym rośliny najczęściej chorują i są zjadane. Jeżeli jesteśmy właścicielami szklarni i upraw w tunelach foliowych, trzeba je wietrzyć by regulować wysokość temperatury. Przekraczająca 35 stopni hamuje wzrost roślin.

Sadzenie na późny zbiór i na przyszły rok

Po zakończeniu owocowania truskawek, trzeba zadbać o ścięcie liści i rozłogów. W przypadku malin należy wyciąć zeszłoroczne pędy, które owocowały w tym roku. W lipcu możemy jeszcze siać warzywa na późny zbiór.

Z powodzeniem mogą to być takie, o krótkim okresie wegetacyjnym np. fasolka, kalafior, jarmuż, rzodkiewka, rzepa, kapusta pekińska, cykoria czy roszponka. Pod koniec miesiąca możemy już sadzić truskawki i poziomki na przyszły rok.

bosch-kosiarka-elektryczna-rotak-32  
Kosiarka elektryczna Bosh Rotak 32
Kosiarka przeznaczona do małych i średnich trawników, wyposażona w silnik o mocy 1200W. Pozwala na cięcie nawet grubej i wilgotnej trawy, na trzech wysokościach od 20 do 60 mm. Kosiarka posiada zbiornik na trawę o pojemności 31 l. Dodatkowo została wyposażona w grzebień do przycinania trawy, znajdującej się blisko krawędzi.
Cena ok. 366 zł.
 

Lipiec w ogrodzie - pielęgnacja rabaty i trawnika

W ogrodzie kwiatowym także sezon w pełni. Wiele roślin jest na etapie kwitnienia, część możemy dopiero wysiewać, a inne już wykopywać. Te, które kwitną w lipcu, np. dalie i mieczyki powinny być teraz nawożone.

Pamiętajmy o regularnym usuwaniu przekwitniętych kwiatostanów, ponieważ wykorzystują one siły witalne rośliny, uniemożliwiając tworzenie nowych pąków. Musimy poświęcić też trochę czasu różom.

Regularnie odchwaszczajmy grunt w ich pobliżu i podlewajmy obficie. Każdy przekwitnięty kwiatostan odcinajmy nad pierwszym , 5-listkowym liściem od góry, a będziemy cieszyć się kwitnącymi kwiatami jeszcze przez długi czas.

To ostatni dzwonek na nawożenie róż, wysiewanie roślin dwuletnich i wykopywanie cebul np. narcyzów, hiacyntów lub tulipanów. W lipcu z powodzeniem możemy zająć się podziałem i przesadzaniem bylin, które już nie kwitną.

Pamiętajmy też o regularnym strzyżeniu i nawadnianiu trawnika. Unikajmy dosiewek, bądź zakładania nowego, ponieważ w lecie jest z reguły za gorąco i za sucho na rozwój ziaren trawy.

2014-06-30
Źródło: Agito.pl
zdjęcie tytułowe: Lothar Wandtner Pixabay Public Domain CC0

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
SIEJ I SADŹ!
Na czasie
SIEJ I SADŹ!
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 10, Sentencja nr:5
Tydzień 10, Sentencja nr:5
W połowie marca można usunąć osłony i rozgarnąć kopczyki, które zimą chroniły krzewy ogrodowe przed mrozem. Osłony warto jednak mieć pod ręką w razie nawrotu przymrozków.
Tydzień 10, Sentencja nr:4
Tydzień 10, Sentencja nr:4
Sprawdzamy okrycia zimowe roślin. Jeśli uległy zniszczeniu – naprawiamy je. Podczas odwilży podlewamy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach na balkonie lub tarasie.
Tydzień 10, Sentencja nr:3
Tydzień 10, Sentencja nr:3
W marcu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (wczesne odmiany kapusty, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). W ogrodzie można siać warzywa wytrzymałe na zimno: rzodkiewka, koper, cebulę, groch (należy przykryć je włókniną).
Tydzień 10, Sentencja nr:2
Tydzień 10, Sentencja nr:2
Niektóre byliny rosnące na rabatach (złocienie, omiegi, ostróżki, rudbekie, liliowce, rozchodniki czy funkie) można rozmnożyć przez podział kęp. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale też odmłodzimy rośliny.
Tydzień 10, Sentencja nr:1
Tydzień 10, Sentencja nr:1
Przesadźmy rośliny doniczkowe do większych pojemników. Możemy je też zasilić nawozem.
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
Już jest! Nowe, wiosenne wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!