Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
Okazje

Polbruk: Na co zwrócić uwagę przy planowaniu brukowanej nawierzchni ogrodowej?

Efektownie ułożona kostka brukowa jest wizytówką całej posesji. Choć kostka brukowa jest atrakcyjna sama w sobie, to ciekawe efekty osiągniemy, gdy odpowiednio zaprojektujemy ścieżki z jej udziałem. Na co zwrócić uwagę przy planowaniu brukowanej nawierzchni wyjaśnia Wojciech Średniawa, projektant firmy Polbruk.

TEMAT NA CZASIE
8 roślin, które będą modne w 2022 roku! | Roślinne nowości
TEMAT NA CZASIE
8 roślin, które będą modne w 2022 roku! | Roślinne nowości
Szukasz oryginalnej rośliny do swojego ogrodu? Mamy dla Ciebie 8 roślinnych nowości, którymi warto się zainteresować. Sprawdź, co będzie modne w...
Na co zwrócić uwagę przy planowaniu brukowanej nawierzchni ogrodowej. Nawierzchnia ogrodowa (fot. Polbruk)
Układ ścieżek ogrodowych powinien być
przemyślany tak, by szybko, wygodnie
i bezpiecznie dotrzeć do wszystkich
zakątków ogrodu (fot. Polbruk)

Myśląc o idealnej, przydomowej nawierzchni powinniśmy skupić się nie tylko na jej walorach estetycznych, ale także dołożyć starań, by jeszcze na etapie projektowania uwzględnić wszystkie kwestie techniczne, które będą miały wpływ na późniejszą eksploatację.

Przeczytaj: Preparaty do śliskich nawierzchni i preparaty przeciwoblodzeniowe

Czynniki, jakie musimy wziąć pod uwagę przy planowaniu nawierzchni ogrodowej to np. prognozowane obciążenie, stopień i rodzaj nachylenia wjazdu do garażu, szerokość ścieżek ogrodowych, sposób odśnieżania czy odprowadzania wody deszczowej.

Przeznaczenie nawierzchni, wykonanie podbudowy i odpowiednie odwodnienie

Określmy przeznaczenie nawierzchni. W zależności od przewidywanego obciążenia różnić się będzie przygotowanie gruntu pod kostkę.

Przed ułożeniem kostki na gruntach piaszczystych i żwirowych pierwszą czynnością będzie usunięcie do właściwego poziomu wierzchniej warstwy gruntu (humusu) oraz wyrównanie i zagęszczenie dna wykonanego koryta.

Dla chodników, ścieżek rowerowych i deptaków odpowiednia będzie podbudowa żwirowa (utwardzona), gr. 5 cm, w przypadku dróg przeznaczonych dla ruchu kołowego podbudowa z betonu B-7.5 (lub tłucznia), gr. 10 cm. W każdym przypadku zaleca się wykorzystać podsypkę cementowo-piaskową, gr. 3 cm, która umożliwi odprowadzanie wody z opadów atmosferycznych do gruntu. Jeśli planujemy ułożyć kostkę na gruncie gliniastym, należy dodatkowo wykonać warstwę odsączającą (20 do 60 cm).

Po wyrównaniu terenu należy wykonać naturalny spadek 1-2% w kierunku od budynków, w ten sposób unikniemy tworzenia się kałuż na nawierzchni. W tym momencie wyznacza się również przebieg linii odwadniających, a następnie wyrównuje teren tworząc ok. 10 cm warstwę z pospółki lub grubego piasku, pamiętając by zachować spadek podłużny (0,5-1%) oraz spadek poprzeczny (1-2%). W połączeniu z 3-milimetrowymi szczelinami między poszczególnymi elementami kostki oraz prawidłowo wykonana podsypka umożliwi to dobre odprowadzanie wody deszczowej. Ta spływająca z rynien budynku może być również skierowana za pomocą kratek ściekowych bezpośrednio do kanalizacji.

Projekt nawierzchni ogrodowej

Układ ścieżek ogrodowych powinien być przemyślany tak, by szybko, wygodnie i bezpiecznie dotrzeć do wszystkich zakątków ogrodu, a także by harmonijnie współgrać z domem i otoczeniem.

Nie powinny być wyznaczane koło drzew, ponieważ po latach ich korzenie mogą powodować wybrzuszenia lub wypadanie poszczególnych elementów. Ich piękne rozłożenie wiosną i latem to jedno, drugą kwestią jest komfortowe chodzenie zimą.

Na co zwrócić uwagę przy planowaniu nawierzchni ogrodowej. Scieżki bez śniegu Na co zwrócić uwagę przy planowaniu brukowanej nawierzchni ogrodowej. Czyste ścieżki ogrodowe
Nawierzchnia ogrodowa, nie musi być pokryta
ściegiem (fot. Polbruk).
Ważne ciągi komunikacyjne powinny być zawsze
odśnieżone (fot. Polbruk).

Sposób na oblodzoną nawierzchnię ścieżek

By pozbyć się problemu oblodzonej przydomowej nawierzchni ogrodowej warto jeszcze przed jej ułożeniem pomyśleć o rozwiązaniach przeciwoblodzeniowych.

Kostka brukowa jest materiałem, pod którym bez przeszkód można układać systemy antyoblodzeniowe w postaci kabli lub mat grzewczych. Działają na podstawie pomiaru temperatury i wilgotności powietrza, dzięki czemu ogrzewanie zostanie włączone tylko wtedy, gdy będzie to konieczne. Na obszarze na którym zainstalowany został system grzewczy nie utrzymuje się śnieg ani oblodzenie, co nie tylko zapewnia zwiększenie bezpieczeństwa członków rodziny, ale także pozwala zapomnieć o odśnieżaniu. Dzięki temu nie narazimy naszej kostki brukowej na mechaniczny czy chemiczny uszczerbek, a w zimowe poranki i wieczory zaoszczędzony czas cieszy przecież podwójnie.

źródło i fot.: Polbruk

Warto przeczytać
Ważne tematy
Lista zakupów
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska listopad - grudzień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!