Zioła jednoroczne i wieloletnie. Które lepsze do ogrodu? Sprawdź TOP 10

Zioła jednoroczne czy wieloletnie - które lepsze?

Własny ogródek ziołowy to ogromna satysfakcja i pewność wysokiej jakości roślin, a dodatkowo duża dostępność ulubionych ziół. Dzięki temu można do woli korzystać z aromatycznych i zdrowych dodatków do potraw. Co więcej, zioła uprawiane przy warzywniku odstraszają wiele szkodników i zmniejszają ryzyko rozwoju niektórych chorób. Jakie zioła można uprawiać w ogrodzie? Które zioła są jednoroczne, a które wieloletnie?

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
23

Ogród pełen aromatów, czyli uprawa ziół jednorocznych i wieloletnich

W ogrodzie można uprawiać wiele ziół, które można wykorzystać, jako dodatek do potraw lub w celach leczniczych. Ich uprawa nie jest bardzo trudna, a rośliny szybko się rozrastają, dostarczając świeżych liści i kwiatów. Warto wiedzieć, że:

  • Zioła można uprawiać z nasion, co tyczy się to głównie ziół jednorocznych, lub sadzonek w przypadku ziół wieloletnich. Oba sposoby są dobre, aby uzyskać piękne i zdrowe rośliny.
  • Większość ziół wymaga żyznej lub średnio żyznej, przepuszczalnej gleby, którą zaleca się wzbogacić naturalnym nawozem np. kompostem, przed ich sadzeniem. 
  • Trzeba również dbać o odpowiednie nawilżenie podłoża, a zioła najlepiej podlewać niezbyt obficie, a często, starając się nie zmoczyć nadmiernie liści.
  • Cięcie ziół lub zbiór ich korzeni przeprowadza się w różnych terminach, co jest zależne od poszczególnych gatunków i surowców jakie z nich pozyskujemy. Dowiedz się więcej, o zbiorze ziół z tego artykułu: Kiedy zbierać zioła, były najbardziej aromatyczne?

Pod koniec sezonu warto zebrać pozostałe liście ziół z naszego ogrodu, dokładnie je umyć i wysuszyć lub zamrozić, aby mieć do nich dostęp również późną jesienią i zimą.

 

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Zioła jednoroczne – TOP 10

Zioła jednoroczne do uprawy w ogrodzie
Fot. Samo Trebizan, Dirk, Cynthia, AlfRibeiro, thewet, vadim yerofeyev, GlobalMedia, wiha3, rosinka79, Happy Dragon / AdobeStock
10 popularnych ziół jednorocznych do ogrodu
  1. Pietruszka naciowa – jedno z podstawowych ziół, które ma bardzo szerokie zastosowanie w kuchni.
  2. Majeranek ogrodowy – używany w tradycyjnej, polskiej kuchni zarówno do sosów, jak i marynat, czy zup. Bardzo aromatyczna, a dodatkowo świetnie reaguje na suszenie i mrożenie.
  3. Cząber ogrodowy – ma charakterystyczny, lekko pieprzowy smak i dobrze oddziałuje na układ pokarmowy, niwelując wzdęcia. Często stosowany jest do potraw wzdymających i ciężkostrawnych.
  4. Bazylia pospolita – jedna z najchętniej uprawianych roślin w ogródkach i na parapetach. Nadaje daniom niesamowitego aromatu. Dodatkowo pozytywnie wpływa na pracę układu pokarmowego i nerwowego. Bardzo szybko się rozrasta i ma małe wymagania uprawowe.
  5. Kolendra siewna – naturalnie reguluje ciśnienie krwi i obniża poziom cholesterolu we krwi, a spożywana regularnie przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Dość wolno rośnie i wysiana latem jest dopiero latem gotowa do zbiorów.
  6. Koper ogrodowy – bardzo popularny dodatek do sosów, zup i ziemniaków, który nadaje daniom ciekawego smaku. Zawarte w nim silne olejki eteryczne wspomagają pracę jelit. Nie nadaje się do suszenia, ale świetnie znosi mrożenie, nie tracąc ani swego smaku, ani wartości odżywczych.
  7. Rumianek pospolity – popularna roślina lecznicza, z której można przygotowywać napary i nalewki. Rumianek ma bardzo szerokie zastosowanie i pomaga m.in. zredukować stres i zwalczyć dolegliwości układu pokarmowego
  8. Ogórecznik lekarski – bardzo szybko rośnie i ładnie kwitnie. Działa przeciwzapalnie i osłaniająco błony śluzowe, więc świetnie sprawdza się podczas różnego rodzaju infekcjach.
  9. Rzeżucha, pieprzyca siewna – znana bardziej w postaci kiełków, może być również uprawiana jako większa roślina. Zioło to rośnie niezwykle szybko i zawiera wiele cennych minerałów oraz witamin. Świetnie sprawdza się jako dodatek do kanapek i sałatek.
  10. Trybuła ogrodowa – roślina o szybkim wzroście i uroczych, białych kwiatkach zebranych w niewielkie baldachimy. Pobudza układ odpornościowy, a zastosowana miejscowo łagodzi zmiany skórne.

Zioła wieloletnie – TOP 10

Zioła wieloletnie do uprawy w ogrodzie
Fot. VRD, 7monarda, bildlove, fabrizio, Beta757, LuIvDa, rachid amrous, visuals-and-concepts, David Jalda, Marc / AdobeStock
10 popularnych ziół wieloletnich do ogrodu
  1. Tymianek pospolity – działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, poprawia trawienie. Liście i kwiaty stosuje się jako dodatek do olejów, a liście do mięs, wędlin i marynat.
  2. Lubczyk ogrodowy – ma działanie moczopędne i wspiera układ moczowy. Idealny do zup, sosów i marynat. Rośnie do 2. m i szeroko się rozrasta, wiec wymaga dużo miejsca.
  3. Lebiodka pospolita, oregano – delikatny, ciekawy smak znany przede wszystkim z kuchni włoskiej. Poprawia trawienie, działa przeciwzapalnie antybakteryjnie. Działa uspokajająco i zapobiega chorobom cywilizacyjnym.
  4. Rozmaryn lekarski – naturalnie i łagodnie reguluje ciśnienie krwi oraz poziom glukozy i cholesterolu we krwi. Wspaniały dodatek do mięs.
  5. Kminek zwyczajny – bardzo popularna przyprawa, która może być dodatkiem właściwie do wszystkich dań kuchni polskiej. Łagodzi problemy gastryczne.
  6. Mięta – większość gatunków i odmian mięty jest bardzo łatwa w uprawie. To rośliny idealne jako dodatek do napojów i deserów oraz w formie naparów. Najbardziej znana mięta pieprzowa jest znana z tego, że działa rozkurczowo i poprawia perystaltykę jelit, pomaga na wzdęcia.
  7. Melisa lekarska – znana z działania uspokajającego. Bardzo ciekawy smak i lekko cytrynowy aromat.
  8. Estragon – bardzo aromatyczna przyprawa, idealna do marynat i mięs. Estragon działa przeciwzapalnie i zmniejsza dolegliwości układu pokarmowego.
  9. Szałwia lekarska – szerokie zastosowanie kulinarne i lecznicze. Płukanie jamy ustnej naparem z szałwii pomaga zwalczyć stan zapalny i zmniejsza ból gardła.
  10. Dziurawiec zwyczajny – stosowany w formie okładów na rany oraz jako napary, wspomagające pracę wątroby. Mało wymagający w uprawie, najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych.

 

Tekst: G.T., zdjęcie tytułowe: cherryandbees / AdobeStock


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Płyn na kuny – 500 ml | Target
Płyn na kuny – 500 ml | Target
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści