Kiedy wysiać rzeżuchę, żeby urosła na Wielkanoc i co z nią zrobić po świątach?
Rzeżucha, pieprzyca siewna (Lepidium sativum) to gatunek rośliny jednorocznej z rodziny kapustowatych (Brassicaceae). Znana była już w starożytnej Europie, gdzie przypisywano jej właściwości lecznicze. Już od XVII wieku wielkanocnego baranka stawia się na rzeżusze. Symbolizuje ona wiosenną zieleń i odrodzenie się przyrody po zimie, przezwyciężenie zimowego letargu.
Rzeżucha to roślinny symbol Świąt Wielkanocnych
Dziś rzeżucha jest nieodzownym elementem Świąt Wielkanocnych. Wielkanoc to tradycyjnie czas odradzania się przyrody po zimie, dlatego w świątecznych dekoracjach króluje zieleń – symbolizująca życie i nadzieję.
To właśnie w tym okresie rzeżucha cieszy się największym powodzeniem, stając się nie tylko dekoracją stołu, ale także dodatkiem do świątecznych potraw. Rzeżucha najczęściej trafia na nasz wielkanocny stół jako element dekoracyjny, jednak ze względu na jej lecznicze właściwości powinniśmy ją uprawiać przez cały rok – szczególnie zimą, gdy brakuje nam witamin!
Fot. Stefan Schweihofer/Pixabay
Rzeżucha wysiana na wilgotnej wacie urośnie w 5-6 dni. Po tym czasie ścina się ją nożyczkami lub ustawia jako zieloną dekorację stołu. |
Rzeżucha w kuchni
Kiełki rzeżuchy mają ostry, wyrazisty smak. Można je dodawać do kanapek z twarożkiem lub pomidorami. Znakomicie smakują także ze świeżym masłem i pieczywem. Można je z powodzeniem dodawać do potraw z jaj, ryb oraz mięsa i wykorzystywać do przyrządzania farszu, np. do pieczonych ziemniaków.
Właściwości lecznicze rzeżuchy
- Źródło witamin: A, B, C, K
- Źródło soli mineralnych: wapnia, żelaza, magnezu, fosforu, potasu, cynku, manganu, łatwo przyswajalnego jodu
- Pobudza apetyt i trawienie
- Wzmacniają skórę i paznokcie
Fot. Katrin Gilger/Foter ↓ |
Łatwa uprawa rzeżuchy w 5 krokach
Rzeżucha to roślina, której uprawa nie przysporzy trudności nawet ogrodniczym żółtodziobom! Trudno, aby się nie udała, jednak warto pamiętać o kilku zasadach uprawy. Oto one:
Krok 1 Kup nasiona
Przed Wielkanocą nasiona na kiełki można kupić praktycznie wszędzie – w supermarkecie, sklepie ogrodniczym, markecie typu Dom i Ogród oraz w sklepie spożywczym. Nie należy jednak kupować ich na wagę. Kupuj tylko zapakowane nasiona w papierowych torebkach, z podanym numerem partii nasion. Masz wtedy pewność, że są one dobrej jakości i mają dużą siłę kiełkowania.
Krok 2 Wybierz pojemnik
Pojemnik do wysiania nasion rzeżuchy powinien być płaski. Może to być talerzyk, mała salaterka lub niezbyt głęboka miseczka. Dno pojemnika wyłóż watą lub ligniną. Zwilż podłoże wodą tak, aby było lekko wilgotne. Woda nie powinna stać w naczyniu.
Krok 3 Wysiej nasiona
Nasiona rzeżuchy wysiej gęsto, ale tak aby nie zachodziły na siebie, ponieważ te znajdujące się pod spodem mogą nie wykiełkować. Rozsyp je równomiernie, aby nie było pustych miejsc w naczyniu. Wysiane nasiona zwilż wodą, najlepiej za pomocą spryskiwacza – wtedy nie będą się przemieszczać.
Krok 4 Temperatura, światło i podlewanie
Optymalna temperatura w okresie kiełkowania to 20-22°C. Pojemnik z kiełkującą rzeżuchą ustaw w ciepłym i jasnym miejscu. Kiełkujące nasiona podlewaj codziennie; w taki sposób, aby wata lub gaza była cały czas wilgotna. Najlepiej rób to za pomocą spryskiwacza do kwiatów. Rzeżucha jest bardzo wrażliwa na brak wilgoci. Na suchym podłożu szybko zaczyna zamierać. Pojemnik z kiełkującymi nasionami możesz przykryć folią spożywczą (zrób w niej kilka otworów, aby roślinki się nie zaparzyły). Nadmiar wody szybko doprowadzi do gnicia lub pleśnienia rzeżuchy. Bez przykrycia rzeżucha rośnie wolniej, ale za to nie gnije – jeśli zapewnisz jej odpowiednią ilość wody.
Krok 5 Kiełkowanie
Nasiona rzeżuchy zaczną pęcznieć już po pierwszym dniu, po 2-3 dniach (pojawią się małe kiełki), a po 5-6 dniach zielone łączka będzie gotowa. Gdy kiełki urosną do 4-5 cm roślin możesz ścinać i jeść. Ścięte kiełki rzeżuchy (bez korzeni) przechowuj w lodówce, nie dłużej niż dobę.
Obejrzyj FILM: Jak zrobić Wielkanocne jajo z rzeżuchy
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia w tekście: Katrin Gilger/CC BY-SA/Foter.com, zdjęcia tytułowe: agneskantaruk / Depositphotos oraz Ulrike Leone, Sandra Franck, Wolfgang Eckert/Pixabay